Teekenakademie zoekt prijsbanden, penningen en tekeningen MUSEA ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN Bezoekadres: Vlasmuseum 't Vlasschuurken Eikenlaan 45, Koewacht Telefoon: 0114-361818 Van 1 mei t/m 31 september, op afspraak Rondleiding op zaterdagen om 14.00 uur Wie evenwel een uitgebreider arrangement wenst, kan dit tevoren bespreken. 't Vlasschuurken is vanaf 1 mei tot en met 31 september van maandag tot en met zaterdag, op afspraak, geopend voor groepen. Ook in voor- en nasei zoen kan men er desgewenst terecht. Op zaterdag is het museum ook open voor individuele bezoekers (met inbe grip van koffie met gebak) en om 14.00 uur is er een rondleiding. In hun Vlasmuseum 't Vlasschuurke aan de Eikenlaan 45 in Koewacht laten Ingrid en Theo de Letter zien hoe de vlasteelt en de vlasverwerking in de loop der jaren evolu eerden: machines uit de eerste jaren van de mechanisatie naast het aloude handwerk. Een bezoek aan hun vlasmu seum zonder voorafgaande uitleg is niet erg effectief. Daarom krijgen de bezoekers in de ontvangstruimte een video te zien. Linnen wordt veel meer toegepast dan men denkt. En hoewel het een heel prettig natuurlijk product is, is in de ouderwetse 'linnenkast' meestal weinig linnen meer te vinden. Behalve verbouw en verwerking van vlas wordt er ook aandacht besteed aan elementen van volks cultuur die rond het vlas zijn ontstaan. Voor wie is dit museum bedoeld? Voor iedereen, jong zowel als oud. Ook personeelsverenigingen, deelnemers aan familiebijeenkomsten, muziekverenigingen, bewoners van zorgcentra, diverse andere organisaties en (uiteraard) schoolklassen, vanaf groep 1 tot en met het voortgezet onderwijs, weten het museum te vinden en te waarderen. Het rond de twee uur durende entertainment is een gewaardeerd onderdeel in het dagprogramma van genoemde organisaties. Aan het museum is een linnenwinkel verbonden, waarin alle soorten textiel in voorraad zijn: keukenlinnen, cadeauartikelen en gordijnstoffen. Stuk voor stuk producten voor milieubewuste mensen met een bepaalde stijl, zonder daarbij snobistisch te zijn. Een van de specialiteiten is het naar de wens van de klanten op maat gemaakte tafellinnen. Een bezoek aan 't Vlasschuurken is een arrangement: koffie en gebak zijn inbegrepen bij de toegangsprijs van 2,00 per persoon (kinderen€ 1,00, geen MJK-korting). Het bestuur van de Stichting Middelburgse Teeken Akademie is op zoek naar prijsbanden, prijspenningen en werk van leerlingen, uitgegeven en gemaakt vóór het jaar 1867. Die zouden een zeer welkome aanvulling zijn op al beschikbare soortgelijke objecten. Aan de historische achtergronden daarvan zal namelijk uitgebreid aandacht worden besteed in een boek dat ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van de Akademie begin volgend jaar, in de reeks Grote Zeeuwse Katernen, zal verschijnen. De eindredactie is in handen van drs. Katie Heyning en drs. Gerrit van Herwijnen. In het boek wordt een overzicht gegeven van het ontstaan van de Teekenakademie in 1778 en de activiteiten daarna. Zo wordt ingegaan op de toegepaste onderwijsmethoden, de tentoonstellingen die werden georganiseerd en op bekende en minder bekende kunstenaars, die als leraar of leerlingen aan de Akademie verbonden waren. Ook wordt een hoofdstuk gewijd aan de periode na 1867 toen andere onderwijsinstellingen de taken van de Teekenakademie overnamen en het instituut in feite overbodig werd. De makers van het boek zijn op zoek naar objecten en werkstukken, die voor de samenstelling van het boek interessant kunnen zijn. Onder andere op veilingen duiken nog steeds zogenaamde prijsbanden, uitgegeven door de Teekenakademie, op. Ook werden gedurende vele jaren lederen mappen, instrumentdozen, getuigschriften en prijspenningen (medailles) uitgereikt met daarop veelal de tekst 'Teeken Akademie' en/of 'Vernuft en Vlyt'. Reacties worden graag tegemoet gezien op telefoon nummer 0118-635389 ('s avonds) of via het e-mailadres a.meijer@zeeuwsarchief.nl. Belangstellenden die willen nagaan of hun voorvaderen lessen aan de Middelburgse Teekenakademie volgden, kunnen een zeer uitgebreide lijst met namen van leerlingen raadplegen op www.zeeuwsarchief.nl. Ook hierop zijn eventuele aanvullingen zeer welkom. Een kijkje in het vlasmuseum (foto's Vlasmuseum 't Vlasschuurken). Zelfportret Jacobus Perkois (1756-1804), oprichter en een van de leermeesters aan de Teekenakademie van Middelburg, zelfportret, potloodtekening. Een foto van de tekening is in het Zeeuws Archief te zien. Zeeuws Erfgoed 17

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 17