Zevende Nederlandse Dialectendag STREEKTALEN PR"mi ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA- v Drukte bij de i nschrijvingsbalie (foto Henk Scholte). v Nog even genieten van koffie of thee voor het ochtendgedeelte (foto Miet Ooms). Dit jaar vond de Stichting Nederlandse Dialecten (SND) in de Stadsschouwburg van Middelburg een geschikte locatie voor de tweejaarlijkse Nederlandse Dialectendag. De SND organiseerde deze zevende dag in samenwerking met het Vlaams Centrum voor Volkscultuur vzw (VCV) en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). 22 maart 2003, rond 9.00 uur meldden de eerste deel nemers zich aan op deze prachtige lentedag. De chaoti sche inschrijvingsdrukte verliep vrij vlot, kleine problemen raakten gemakkelijk opgelost, iedereen kreeg vrij vlug zijn 'enveloppe' met lunchbonnen en boekenbonnen en na een kop koffie of thee zaten de ruim driehonderd luiste raars om 10.00 uur in de zaal om naar de openingsspeech van de Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, te luisteren. Hij is geen onbekende voor de SND. In 1999 was hij als spreker al te gast op de vijfde Dialectendag in Zwolle. Dat gebeurde naar aanleiding van zijn pleidooi in 1996 op een studiedag in Hulst om gemeenteraden in het Zeeuws te houden. In zijn openingstoespraak verwees hij ook naar deze gebeurtenissen. Ook nu weer kwam er een Prof. dr. J. Taeldeman (foto Henk Scholte). Geïnteresseerde dialect liefhebbers in de theaterzaal van de Stadsschouwburg tijdens het ochtendprogramma (foto Miet Ooms). Driek van Wissen (foto 's Henk Scholte). warm pleidooi voor het gebruik van de streektaal. De commissaris stelde terecht dat Zeeuwen trots moeten zijn op hun taal. Het is immers vooral belangrijk de negatieve oordelen over dialecten te bestrijden. Het dialect is niet boers, het dialect is in veel gevallen de moedertaal, de taal van het hart. Onze dialecten zijn levend erfgoed, en verdienen dus de nodige aandacht. De commissaris maakte verder van de gelegenheid gebruik om Veronique De Tier, bestuurslid van de SND en belangrijkste organisator van deze dag, te feliciteren met haar benoeming als consulent streektalen van de SCEZ. Met een Vlaamse in Zeeuwse dienst zal nu ook over de grenzen een verdere samenwerking in de dialectwereld tot stand kunnen komen. Het ochtendgedeelte startte traditiegetrouw met een wetenschappelijke lezing die verband hield met het thema van de dialectendag: beeldvorming over dialecten. Hierin kwamen spotzinnetjes en spotnamen aan bod, zoals het bekende Zeeuwse "kiek, kiek, een kacheltje op de diek". Met veel belangstelling luisterde het publiek naar het verhaal van prof. dr. J. Taeldeman (Universiteit Gent) over de verschillende soorten spotzinnen en -rijmpjes die voorkomen in het hele Nederlandse taalgebied. Hij belichtte deze zinnetjes uit diverse invalshoeken en besprak een aantal opvallende kenmerken. De tweede spreker, Driek van Wissen, demonstreerde op prettig-ironiserende wijze zijn dubbelhartige houding tegenover het dialect en de standaardtaal en had het over 'de kracht van het Algemeen Onbeschaafd Nederlands'. Het verhaal werd goed gebracht; het publiek kon dit tussendoortje appreciëren, zo bleek uit de spontane reacties in de zaal. Prof. dr. G. Rooijakkers ten slotte had het op het einde van die ochtend over de rol van (inter)lokale tegenstellingen bij het zoeken naar de eigen, regionale identiteit. Dat naburige dorpelingen graag eigenaardigheden en slechte eigenschappen van de buren op de voorgrond plaatsen om de samenhang binnen de eigen gemeenschap te versterken werd op boeiende wijze aangetoond aan de hand van een paar Brabantse voorbeelden. Die eigenaardigheden vormen immers vaak de aanleiding tot het toekennen van spotnamen aan de inwoners van de buurdorpen. Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 18