STREEKTALEN ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAi dialectopnamen uit verschillende regio's werd onderzocht welke specifieke kenmerken een rol spelen bij het herken nen van een dialect. Er werd ook aandacht besteed aan de verschillen tussen de algemene spreektaal in Vlaanderen en Nederland. De deelnemers kregen daarbij de kans hun eigen vaardigheden te testen en te demonstreren. Ook de Taalkamer uit het Huis van Alijn (Gent) kwam aan bod op deze dialectendag. Dr. Jacques van Keymeulen (Universiteit Gent) demonstreerde er de Taalkamer. Hij liet er de fragmenten die ook in het museum te horen zijn beluisteren en leerde het publiek wat de meest markante verschillen tussen en de belangrijkste kenmerken van de drie grote dialectgroepen in Nederlandstalig België, Frans- en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. In de taalkamer zijn ook enkele Zeeuws-Vlaamse fragmenten te beluisteren. Dr. Marc Jacobs en drs. Hilde Schoefs (Vlaams Centrum voor Volkscultuur) hadden het over orale geschiedenis in combinatie met dialectologie. Het gebruik van levensverhalen en mondelinge geschiedenis wint aan populariteit. Het verhaal van een dorp, stad of streek, de geschiedenis achter een organisatie..., ze hebben met elkaar gemeen dat naast het raadplegen van schriftelijke of visuele bronnen, menselijk kapitaal belangrijker wordt als informatieleverancier. Ze vertelden het publiek wat 'oral history' inhoudt en vroegen zich ook af of kennis van het lokale dialect een vereiste is om gegevens te verzamelen. De workshop was bedoeld als korte inleiding op mondelinge geschiedenis en verduidelijkte de functie die dialecten daarbij spelen. Kees Martens overhandigt een exemplaar van het Supplement aan eindredacteur Kees Fraanje (foto Henk Scholte). Kees Martens, voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, op het Woordenboek van de Zeeuwse Dialecten (foto Henk Scholte). Een aandachtig publiek luistert naar Liesbeth van der Doe in het Zeeuws Documenatiecentrum (foto Miet Ooms). Dr. Jan Stroop laat dialectfragmenten uit het hele Nederlandse en vertelt waaraan men verschillende dialecten kan herkennen (foto Miet Ooms). Het ochtendgedeelte werd traditioneel afgesloten met de presentatie van het dialectenboek. Dit keer - een Nederlandse Dialectendag in Zeeland was immers een ideale gelegenheid om dat te doen - werd ook het Supplement op het Woordenboek van de Zeeuwse Dialecten aan het publiek gepresenteerd. Op de Zeeuwse Dialectdag in oktober vorig jaar werd het manuscript reeds officieel overhandigd aan de minister-president Jan Peter Balkenende, nu werd het eerste gedrukte exemplaar overhandigd aan de Commissaris van de Koningin, en kregen ook de voorzitter van de SND, Reinhild Vandekerckhove, en de eindredacteur Kees Fraanje een exemplaar van de voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, Kees Martens. De Commissaris van de Koningin werd vervol gens nog een derde keer op het podium gevraagd, om ook het eerste exemplaar van het zevende Dialectenboek in ont vangst te nemen. Ook de medeorganisatoren Marc Jacobs, directeur van het Vlaams Centrum voor Volkscultuur en Wim Scholten, directeur van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland kregen een exemplaar aangeboden. Daarna konden de driehonderd deelnemers eindelijk hun hongergevoel stillen. In de beneden- en bovenfoyer stond een rijkgevuld buffet te wachten: we hebben niemand horen klagen; er was blijkbaar meer dan genoeg voor iedereen. In het middaggedeelte van de Nederlandse Dialectendag was er ook voor elk wat wils. Het publiek kon terecht in een aantal workshops. Een kleine groep kreeg een rondleiding in het Zeeuws Documentatiecentrum dat documentatiematerialen verzamelt, beheert en documentatiematerialen toegankelijk maakt om datgene vast te leggen wat verloren dreigt te gaan. In de workshop werd toegelicht welke materialen er verzameld worden over de Zeeuwse dialecten, hoe ze worden bewaard, welke informatie er over de Zeeuwse dialecten te vinden is, hoe ze klinken en welke dialectverschillen er optreden. Over dialectverschillen sprak ook dr. Jan Stroop (Universiteit van Amsterdam): door het beluisteren van Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 19