Interview met Veronique De Tier V-v'v STREEKTALEN vanaf mei 2003 consulent streektalen bij de SCEZ "V "V ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAi "Veronique, naast redacteur van het Dialectenboek - tot nu toe zijn er in de reeks ze-ven verschenen - ben je sinds 1985 ook als redacteur verbonden aan het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten (WVD). Hoe kom je aan al die informatie, oftewel, hoe komt zo 'n uitgebreid woordenboek tot stand?" Het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten is een groot regionaal woordenboek dat de traditionele woordenschat van het oude graafschap Vlaanderen (Frans-, West-, Zeeuwsch- en Oost-Vlaanderen) verzamelt en optekent. De informatie die we gebruiken, wordt ons aangeleverd door een grote groep vrijwilligers. Zij krijgen enkele keren per jaar een vragenlijst over een bepaald thema. Als het om dialectvaste medewerkers gaat, vullen ze die zelf in, maar meestal zoekt men informatie bij oudere dorps genoten, die over dat specifieke thema op de hoogte zijn. Het WVD is thematisch opgezet. Dat biedt het voordeel dat je niet hoeft te wachten tot alle woorden die beginnen met 'z' ook zijn opgevraagd. Voor verdwijnende beroepen wordt vaak de mondelinge enquête toegepast. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen coördineert Rinus Willemsen de opvragingen en een keer per jaar komen de Zeeuwse invullers samen met de redacteuren van het WVD. Dan wordt er informatie uitgewisseld en kunnen er vragen gesteld worden. We gebruiken niet alleen de informatie die dialectsprekers ons nu nog bezorgen, we kijken ook oudere vragenlijsten van het Meertens Instituut van Amsterdam of van de Universiteit van Leuven na, en we nemen ook de woorden op die bijvoorbeeld in het Woordenboek van de Zeeuwse Dialecten opgetekend zijn. Op die manier krijgt de lezer een goed overzicht van wat er sinds 1880 tot heden is verzameld. De regionale woordenboeken - zowel het WVD, als de zusterprojecten het Woordenboek van de Brabantse Dialecten (WBD) en het Woordenboek van de Limburgse Dialecten (WLD) - worden gepubliceerd in drie grote delen: landbouwwoordenschat, vaktalen en algemene woordenschat. In elk van die drie delen is al een aantal afleveringen gepubliceerd. Voor de landbouwwoordenschat zijn er afleveringen over behuizing, over landbewerking en over veeteelt. Wat de vaktalen betreft zijn er o.a. afleveringen over de molenaar, de zeevisser en de timmerman. Voor de algemene woordenschat is de fauna en flora afgewerkt. "Vanaf mei werk je ook als consulent streektalen voor de SCEZ. Op wat voor manier wil je invulling gaan ge-ven aan je nieuwe functie? "Het is natuurlijk nog te vroeg om nu al naar concrete plannen te vragen. Het lijkt me evident dat ik mijn nieuwe werkomgeving en de Zeeuwse taalsituatie eerst nog beter leer kennen door met de diverse verenigingen die zich met streektaal bezig houden rond de tafel te zitten, te zien wat er al gerealiseerd is, waarmee ze bezig zijn, welke behoeften en/of problemen er zijn en te luisteren naar hun toekomstige plannen. Op die manier hoop ik allerlei mensen die op de een of andere manier met het Zeeuws bezig zijn beter te leren kennen en vice versa. Er zijn in het verleden al heel wat initiatieven genomen, door verenigingen, particulieren en door Marjolein de Visser (voorheen de consulent streektalen), er zijn vroeger al projecten opgestart, etc. Aan sommige van die projecten kan een vervolg worden gegeven, andere verenigingen hebben mis schien nieuwe voorstellen, omdat een vorig project net is afgerond. Misschien moeten we - cultuureducatie en -participatie is belangrijk - kijken wat er met en op scholen kan worden gedaan rond de dialecten. Misschien is er interesse voor een cursus over de taalgeschiedenis van de Zeeuwse dialecten. Tegelijk zullen er ook heel wat kleine, concrete vragen in verband met de Zeeuwse dialecten bij mij terecht-komen. Er zal ook overleg nodig zijn met andere streektaal- Reinhild Vandekerckhove, SND- voorzitter en Veronique De Tier, consulent streektalen en secretaris van de SND (rechts op de foto) tijdens de presentatie van het Supplement (foto Henk Scholte). kruid onkruid «uil 1 -i 1 i functionarissen en -consulenten in Nederland. Een eerste stap is reeds gezet. Op 21 maart jl., de dag vóór de dialectendag, kwam een aantal streektaalfunctionarissen al eens informeel samen hier in Middelburg. Het is de bedoeling jaarlijks een bijeenkomst te houden. Op die manier houden we elkaar op de hoogte van allerlei activiteiten en projecten in andere provincies. Ik ben ervan overtuigd dat er heel wat te doen is op het gebied van streektalen, en ik vermoed dat ik de eerstvolgende maanden echt weet hoe ik mijn dagen kan vullen. Ik heb er het volste vertrouwen in dat ik een boeiende tijd tegemoet ga in Zeeland." Woordkaart uit de WVD-aflevering over de flora (2002). Zeeuws Erfgoed 21

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 21