Van de consulent behoud en beheer BEHOUD EN BEHEER Tentoonstellingen Project Koud Kunstje Steeds meer Zeeuwse musea, aangesloten bij de Vereniging van Zeeuwse Musea, ontdekken dat er bij de SCEZ een consulent behoud en beheer zit. Vat dit niet op als een klacht, maar meer als een juichkreet. Het werk is enorm afwisselend, van 'Stiekeme slopers' naar 'Koude Kunstjes', soms klimatologische problemen, dan weer zijn de problemen terug te voeren op biologische oorsprong. Vooral de klimatologische problemen zijn zeer uiteenlopend van aard. Bij het ene museum is de lucht zo droog dat je oogleden piepend over je oogbollen schuiven als je knippert, met als gevolg dat men zich daar in alle ernst afvraagt of dat kwaad kan voor de collectie. Bij een volgend museum vangt men salamanders of pissebedden in de expositieruimten. Een feit waaruit men terecht afleidt dat de luchtvochtigheid veel te hoog is. Weer een ander museum constateert vele insecten van allerlei slag in de depotruimten en een laatste voorbeeld is een depot waar schimmelaantasting is geconstateerd. Veel, vaak zeer uiteenlopende problemen, met allemaal een bindende factor: werk aan de winkel voor de consulent behoud en beheer. Ook in het eigen SCEZ-huis zijn we bezig met het registreren van de luchtvochtigheid (RH, relative humidity ofwel relatieve luchtvochtigheid) en van de temperatuur in de kelderruimten. Bedoeling is daar te zijner tijd archeologische zaken van organische oorsprong op te slaan.. Daartoe werden een paar lucht bevochtigers, luchtontvochtigers en thermohygrografen in de ruimten geplaatst en het meten kon beginnen. Omdat direct bij aanvang van de metingen het duidelijk was dat de RH in de te meten ruimten hoog was, werd de luchtbevochtiger als ventilator ingesteld, dus zonder waterreservoirs om te voorkomen dat beide apparaten elkaar aan de praat zouden houden. De thermohygrograaf werd geplaatst en reageerde meteen op de lagere temperatuur door in een klein uur 10 °C te zakken. De RH bleek ongeveer overeen te komen met de waarde gemeten in het kantoor; omstreeks 52 De ontvochtiger werd als proef ingesteld op 45 Inmiddels staat de apparatuur drie weken te draaien en blijft de temperatuur vrijwel constant op 13 a 14 °C. De RH is inmiddels op 45 ook vrijwel stabiel. In het eerste etmaal onttrok het apparaat wel ruim 2,5 liter water aan de ruimte, gevolgd door nog zo'n zelfde hoeveelheid in de week daarop. Week 2 leverde nog ruim 1 liter op en nu is de ontvochtiger afgeslagen en staat droog te wachten op werk. Zou het nou nooit meer gaan regenen? Impressie van de tentoonstelling 'StiekemeSlopers 1 Een door tapijtmotlarven tot op het bot schoongevreten. De tentoonstellingen 'Stiekeme slopers 1 en 2' gaan dezer dagen weer op reis. 'Stiekeme slopers 1' is ondertussen door de grafisch ontwerper geactualiseerd en was vervolgens gedurende een weekeinde in de Molen De Vijf Gebroeders in Heinkenszand te zien. Meteen na dat weekeinde van 9 t/m 11 mei is de tentoonstelling op transport gegaan naar 's-Hertogenbosch voor de Restauratiebeurs in de Brabanthallen. Deze beurs was van 15 t/m 17 mei te bezoeken. 'Stiekeme slopers 2' staat, op het moment als u dit leest, al een aantal weken in het Streek- en Landbouwmuseum Agrimuda in Sint-Anna ter Muiden. Daar blijft de tentoonstelling staan tot het einde van het seizoen, september 2003. Het project 'Koud Kunstje' omvat in het kort: het diepvriezen van collecties ter bestrijding van ongedierte. Inmiddels heeft de SCEZ een vijftal aanmeldingen binnen van musea, maar we verwachten dat dit aantal nog zal stijgen. Op dinsdagmiddag 29 april jl. vond bij het diepvriesveem van de firma Kloosterboer in Vlissingen een informatie bijeenkomst plaats over het project. Onderwerpen die aan bod zijn gekomen waren: de wijze van verpakken, het transport naar het diepvriesveem, de behandeling ter plaatse, de duur van de behandeling en de hiermee gepaard gaande kosten. In de volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed leest u meer over dit verkwikkende project. Zeeuws Erfgoed 22

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 22