Zeeuws Boeken en eenmalige uitgaven TIJDSCHRIFTEN Archeologische rapportages Tijdschriften Zeeuws Erfgoed juni 2003 C. van den Bovenkamp, 's-Gravenpolder in vroeger tijden (Klaaswaal 2003), 84 pag. In de serie 'In vroeger tijden is 's- Gravenpolder behandeld. Het dorp behoort sinds de gemeentelijke herin deling van 1970 tot de Gemeente Borsele. Het is, met 4600 inwoners, op één na de grootste kern in de huidige gemeente. Het boek biedt een wande ling door het dorp in de periode 1920 1985 en bevat vele foto's. P.J. van Cruyningen, De boerderijen van Schouwen-Duiveland door de eeuwen heen. T.g.v. '2003 Jaar van de Boerderij' loopt vanaf 12 april tot 1 november een expositie in museum Goemanszorg in Dreischor over de geschiedenis van de boerderijen op Schouwen-Duiveland. Het verhaal is op schrift gesteld door Piet van Cruyningen in de vorm van een brochure. Verkrijgbaar in het museum. Gert Groenleer, Veenendaal en de ramp van 1953 (Veenendaal 2003), 36 pag. Dat in Veenendaal een boek ver scheen over de Februariramp 1953 is niet zo verwonderlijk als je weet dat Gert Groenleer uit Colijnsplaat de auteur is. In zijn huidige woonplaats heeft Groenleer onderzoek gedaan naar de hulp vanuit Veenendaal aan de getroffen gebieden in Zeeland, Zuid Holland en West-Brabant. Geld en goederen werden ingezameld, evacués zijn opgevangen en vrijwilligers vertrokken naar de rampgebieden. Jan Kempeneers, De Ramp op Sint- Philipsland; 1953 - opdat wij niet vergeten - 2003 (Sint-Philipsland 2003), 368 pag. Tussen vele uitgaven in dit herdenkingsjaar valt dit boek op door degelijkheid. Na enkele inleiden de hoofdstukken volgen ruim 30 hoofdstukken, gebaseerd op even zove le interviews met ooggetuigen. Met de vele authentieke foto's maken ze dit boek tot een monument voor de 'maar 9 slachtoffers' op Sint-Philipsland. Het boek is een uitgave van de jonge Heemkundekring Philippuslandt. Verkrijgbaar bij de auteur, Mosselkreekstraat 12, 4675 BP Sint- Philipsland, tel. 0167-572896. Kees Leeman, Heel de wereld trekt naar Veere, een uitgave van Boekhandel en Uitgeverij De Koperen Tuin (Goes, zomer 2003). Voor meer informatie zie het artikel 'De Veerse Schilderskolonie 1870-1970' in Zeeuws Erfgoed nummer 2 juni 2003. J. de Ruiter, Ellewoutsdijk dorp aan de Honte (Goes 2003), 80 pag. Tiende deel in de serie over de dorpen in de Gemeente Borsele. Ellewoutsdijk heeft een bijna duizendjarige geschiedenis en is een mooi voorbeeld van een ringdorp, gebouwd op een lage woonterp. Veel informatie over de vroege geschiedenis ging verloren; het rechterlijk archief begint pas in 1729. De auteur heeft toch enkele verspreide archieven gevonden die betrekking hebben op Ellewoutsdijk. Het boek bevat gegevens en aanwijzingen die een aanzet kunnen zijn voor verder historisch onderzoek. H.J. Schouwenaar Joh.zn., (Beknopte) Genealogie Families Schouwenaar, deel III, (Middelburg 2003), 116 pag. Het derde deel van de Genealogie Families Schouwenaar bevat gegevens over twee 'Zeeuwse' families met dezelfde afstammingslijn tussen 1619 en 1843. Hun gemeenschappelijke voorvader is Jacob Joosse Schouwenaar uit 's-Heer Arendskerke. Centraal staat de familie die in 1847 emigreerde vanuit Kruiningen naar Noord-Amerika en het tragische levensverhaal van 'de zwerver' Marinus Schouwenaar. P. Stuart, Nehalennia. Documenten in steen (Goes 2003), 119 pag. Nehalennia is een inheemse godin die in de Romeinse tijd in de huidige provincie Zeeland werd vereerd. Al in 1647 werden stenen monumenten met haar beeltenis gevonden bij Domburg. In 1970 doken opnieuw, nu bij Colijnsplaat, wijstenen op. Vorig jaar verscheen de volledige wetenschap pelijke uitgave van deze vondsten in het Duits om zoveel mogelijk deskundigen in het buitenland te bereiken. De huidige publicatie, van 'wetenschappelijke ballast' ontdaan, is bestemd voor alle geïnteresseerden. Guido de Vries (tekst) en Bart Sorgedrager (foto's), Vlissingen- Breskens/Kruiningen -Perkpolder. Het laatste jaar van de veren over de Westerschelde. Een uitgave van het Zeeuws maritiem muZEEum in nauwe samenwerking met uitgeverij Den Boer/De Ruiter. Verkrijgbaar in de boekhandels en het muZEEum. Wallenwnndeling. Wandelroute over en langs de Aardenburgse vestingwer ken. Volledig herziene druk van een wandeling langs restanten van het Romeinse castellum, de middeleeuwse vesting en de zeventiende-eeuwse vestingwerken van Aardenburg. Verkrijgbaar: VVV-Zeeuwsch- Vlaanderen, kantoor Aardenburg, Markt 4, tel. 0117-493554. B. De Wever en P. Francois, Gestemd verleden. Mondelinge geschiedenis als praktijk, Vlaams Centrum voor Volkscultuur (Brussel 2003), 72 pag. Mondelinge geschiedenis of oral histo ry verheugt zich in ruime belangstel ling; denk maar aan het Zeeuwse pro ject 'Ooggetuigen van de 20ste eeuw'. De gids van het Vlaams Centrum voor Volkscultuur bevat naast theoretische beschouwingen ook praktische aanwijzingen over o.a. interviewtechniek, transcriptie, archivering en conservering van het bronnenmateriaal, presentatie en toepassing van de resultaten. Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland PUBLICATIES Heinenoord, januari 2003). Zuid-Beveland, Werkgroep Blasijntje Danckaerts, Genealogie Drijdijk, Driedijk, deel 16 (Oudenbosch/Ovezande 2003), 102 pag. De familienaam Drijdijk en Driedijk is te danken aan een typisch Zeeuws fenomeen. Een samenkomen van drie dijken heette 'een driedijk'. Er zijn verschillende spellingen mogelijk van deze familienaam; pas in de negentiende eeuw is een uniforme schrijfwijze vastgesteld. Het boek bevat diverse illustraties. W.P. Brienen-Moolenaar en O. Holthausen, Bureauonderzoek en inventariserend archeologisch veldonderzoek C.D. Vereekestraat Bruelisstraat te Kapelle. ArcheoMedia Rapport A03-002-Z (Nieuwerkerk aan den IJssel 2003). T. Goossens en B. Meijlink, Aanvullend Archeologisch Onderzoek in het tracé van de rijksweg N57 in Serooskerke-Noord, Gemeente Veere (vindplaatsen 2, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13 en 16); met bijdr. van W.K. van Zijverden e.a. ADC Rapport 161 (Bunschoten 2003). N.J.G. de Visser, Aanvullende Archeologische Inventarisatie Ontgrondingsproject Yerseke Moer, Yerseke (SOB Research, Heinenoord, november 2002). J. Ras, Archeologische Begeleiding Bestemmingsplan De Poel 2 - Vindplaats 1, Goes (SOB Research, Heinenoord, december 2002). Id., Aanvullende Archeologische Inventarisatie Bestemmingsplan Mortiere, Middelburg. Met 1 losse Bijlage 2 tot en met 16. (SOB Research, Heinenoord, november 2002). Id., Aanvullende Archeologische Inventarisatie Amusementscentrum Goes. (SOB Research, Heinenoord, januari 2003). J. Ras N.J.G. de Visser, Aanvullende Archeologische Inventarisatie Bouwlocatie 2de Vlietweg 32, Oostdijk (SOB Research, De Blauwe Wimpel, maandblad voor scheepvaart en scheepsbouw in de lage landen 2003 nr. 1 bevat enkele Zeeuwse onderwerpen. Adrie Koppejan schrijft op pag. 8-9 over het Museum Watersnood 1953 in Ouwerkerk. Herinneringen aan de oorlogswederwaardigheden van een kustvaarder zijn beschreven door Addy Boerma in 'Met de 'Orion' de oorlog door in Goes' (pag. 32-33). Samenspel, het informatieblad van de Gemeente Goes, jaargang 34 nr. 1 (februari 2003) is een 32 pagina's tellende special die geheel is gewijd aan het Gemeentearchief Goes, dat 150 jaar bestaat. De rijk geïllustreerde afle vering geeft een veelkleurig beeld van het bronnenmateriaal dat het Goese archief beheert. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 12, nr. 1, 2003, is gewijd aan het herstel en de wederopbouw van Zeeland na de Ramp van 1953. Het bevat de volgende artikelen: 'Dijkdoorbraak en - herstel' van Hans van Duivendijk, 'Al waren de dijken twintig meter hoger geweest Geloofsbeleving in het rampgebied van 1953' van Jan Zwemer, 'Land boven het water. De landschappelijke gevolgen van de watersnoodramp op Schouwen- Duiveland en Tholen' van Luc Korpel en Bianca de Vlieger en 'Enkele hoofdlijnen in de ontwikkeling van de Zeeuwse economie na de watersnoodramp' van W. van den Broeke. In de serie artikelen over de Genootschapscollectie belicht I.H. Vogel-Wessels Boer de historisch- topografische atlas Zelandia Illustrata en de daarin opgenomen kaarten, tekeningen, prenten en foto's over de watersnoodramp van 1953. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 53, nr. 2-3, 2003, 64 pag. Dubbelnummer over de Westerschelde en de Westerscheldetunnel. Paul van der Velde schrijft over 'Van voor of na de Tunnel', Hans van Houte over de geschiedenis van de plannen rond de tunnel, Doeke Roos over de noodzaak van loodsen op de Westerschelde. Jan Kuipers interviewt Adrie Koppejan naar aanleiding van diens boek over de laatste beurtschippers van Zeeland. Foto's, herinneringen en gedichten zijn opgenomen en verder meldt het Zeeuws Tijdschrift dat het in de 'Week van het Zeeuwse boek' op het Zeeuwse Boekenbal in november a.s. een prijs voor het beste Zeeuwse boek in 2003 zal uitreiken. Wisselende boten, foto Bart Sorgedrager.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 25