2003 Jaar van de Boerderij Special^ Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland ni2003 rt juni 2003 '2003 Jaar van de Boerderij': een uitgelezen kans voor Zeeland om haar rijke agrarische erfgoed onder de aandacht te brengen. Historische boerderijen bepalen in sterke mate het karakter van met name het Zeeuwse platteland. De provincie heeft dan ook besloten om financiële middelen beschikbaar te stellen om aan het Jaar van de Boerderij een provinciale invulling te geven. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland is benaderd om activiteiten in Zeeland te initiëren en te coördineren en heeft deze taak serieus opgevat. Er is een werkgroep opgericht die een uitgebreid programma heeft opgesteld, dat er veelzijdig en interessant uitziet. Dit programma sluit aan bij verschillende landelijke activiteiten en heeft ook specifieke Zeeuwse accenten, zoals een expositie over bijvoorbeeld noodboerderijen, het verschijnen van verschillende publicaties, zoals het fraaie boek over Zeeuwse boerderijen van de heer P.J. van Cruyningen, excursies naar boerenerven, cursussen, culturele manifestaties op boerderijen, etc. In het eerste deel van dit jaar zijn er al verschillende succesvolle activiteiten geweest en er zullen er nog vele volgen. Het zijn er eigenlijk te veel om op te noemen! De provincie Zeeland hecht aan het behoud van onze cultuurhistorie. Recent is de nota Toekomst voor het verleden, 10-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie verschenen, waarin is aangegeven welke acties de provincie wil ondernemen voor het behoud, de ontwikkeling en de ontsluiting van onze cultuurhistorie. Hierbij wordt nadrukkelijk de relatie gelegd tussen cultuurhistorie, ruimtelijke ontwikkeling en toerisme. Ook wordt aandacht besteed aan waardevolle historische gebouwen, waaronder boerderijen. Het is voor de huidige bedrijfsvoering niet makkelijk om gebruik te blijven maken van de oude schuren. Ze zijn vaak te klein voor de grote machines en vergen veel onderhoud. Dat onderhoud is duur, door onder meer rieten daken en het vele hout dat zich in de schuur bevindt. Veel boeren kampen met een derving aan inkomsten en dan is het niet hun eerste prioriteit om de schuur te herstellen. In '2003 Jaar van de Boerderij' wordt hieraan ook in Zeeland aandacht besteed. Een inventarisatie van waardevolle historische boerderijen wordt gestart. Tevens wordt een pilotproject uitgevoerd waarbij een boerderij met problemen aan een nader onderzoek zal worden onderworpen, waarbij onder meer de instandhoudingsproblematiek van historische boerderijen en de herbestemmingsmogelijkheden, mede in relatie met ruimtelijke ontwikkelingen, zullen worden onderzocht. Veel activiteiten vinden uiteraard plaats op historische boerderijen. De ambiance van historische agrarische gebouwen en Zeeuwse erven leent zich hier uitstekend voor. Ook de afsluiting van het Jaar in Zeeland zal op een bijzondere locatie plaatsvinden, namelijk op 20 november in de boerderij in Heinkenszand die de Gemeente Borsele heeft herbestemd tot raadszaal en trouwzaal. De eerste helft van het Jaar van de Boerderij 2003 in Zeeland is succesvol verlopen en ik heb er alle vertrouwen in dat dit voor de rest van het jaar ook zo zal gelden. Ook verwacht ik dat na 2003 ons agrarisch erfgoed de aandacht zal behouden die het verdient. Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten wil hier in ieder geval ook prioriteit aan geven. Drs. H. van Waveren Gedeputeerde voor cultuur in de provincie Zeeland Boerderij Molenzicht, Buttinge. Boerderij Krayenstein, Burgh-Haamstede.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 29