Boerenschuur gaat verloren door een teveel aan regeltjes PvdA pleit voor betere bescherming historische hoeves Straks is er geen hoeve over Zeeland voor cultureel erfgoed een rampgebied Noodfonds Zeeuwse boerderijen nodig Special^ De toestand van de Zeeuwse boerderij 3 Het jaar van de boerderij heeft alles te maken met de zorg die er bestaat over deze vorm van cultureel erfgoed. Zeker in Zeeland hebben we ons extra zorgen te maken. Eind 2001 verscheen, als opmaat tot het boerderijenjaar, het rapport Historische boerderijen in Nederland. Een onderbouwde raming van het resterende bestand aan historische boerderijcomplexen gebouwd voor 1940. Daarin staat voor onze provincie onthutsende informatie te lezen. Van het geraamde aantal van 3100 historische boerderijen in Zeeland is meer dan de helft (56 nog in agrarisch gebruik. Extreem groot is het aantal historische boerderijen dat in de laatste 12 jaar is verdwenen. Dat ligt voor Zeeland op meer dan het dubbele van het landelijke gemiddelde: 35 tegenover 17 Met Noord-Brabant is Zeeland wat dit betreft koploper. Ook de percentages bouwvallige en aangetaste boerderijen liggen voor onze provincie bedroevend hoog. Nergens anders is de aantasting zo groot, maar liefst 30 De conclusie van het rapport is hard en duidelijk: "Er kan hier niet anders dan worden geconstateerd dat de provincie Zeeland als geheel maar met name Zeeuwsch-Vlaanderen wat de agrarische landelijke bouwkunst betreft op weg is de status van rampgebied te verwerven." staan en dat de monumentenbescherming voor boerderij-en-omgeving veelal te kort schiet. Herbestemming wordt als oplossing aangedragen. Een voormalige boerderij kan dan plaats bieden aan wonen, werken of een combinatie van beide. Goede voorlichting is daarbij wel nodig om te verhinderen dat verbouwingen het oorspronkelijke karakter van gebouw en erf geweld aandoen. In een ander rapport, het 10-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie Toekomst voor het verleden dat Provinciale Staten in april 2002 hebben vastgesteld, gaat ook aandacht uit naar de Zeeuwse boerderijen. Daarvan zijn er 148 rijksmonument, al is ook dat geen garantie voor behoud. Het gezicht van Zeeland wordt vooral bepaald door karakteristieke, waardevolle boerderijen die geen rijksmonument zijn. De provincie wil een compleet overzicht van dit boerderijenbezit laten samenstellen, om op basis daarvan prioriteiten te kunnen stellen. Ook op basis van de uitkomsten van een pilotstudy moet er nader beleid komen. Tenslotte verscheen eind 2002 nog een derde rapport, getiteld Behoud boerderijen met beleid. Beleid en regelgeving met betrekking tot historische boerderijen. Dat concludeert dat steeds meer boerderijen komen leeg te Schuur bij Grauw. door Rinus Antonia&e boerderijen is nog niks terecht- gekomen. Eén jaar geleden ga- door Famke van Loon bant, die respectievelijk eei provinciaal monumentenbelek npfTErung.iri 1i_l. Boerderij Eben Haëzer, Zaamslag.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 31