Spe :iaJ 4 P U B L I C A T I E S juni 2003 -*■ U itgaveBonderPrDenDriZKOwenrsMeuwdnopember N O V E M B E R 6 november Presentatie Presentatie van een boek in de cultuurhistorische reeks van de Provincie Zeeland met als thema 'Historische Zeeuwse boerderijen' 10, 17, 22, 24 november •Cursus Streekeigen erven in Zeeland - regio Walcheren Inlichtingen en opgave: Stichting Landschapsbeheer Zeeland tel. 0113-230936, e-mail info@slz.landschapsbeheer.nl 11 november Lezing De Zandput, Serooskerke Lezing voor de PCOB over boerderijen en boerenerven door Gerard Smallegange Inlichtingen: 0113-649780 18 november Lezing Verenigingsgebouw De Arne, Arnemuiden Aanvang: 19.30 uur Lezing voor de Historische Vereniging Arnemuiden over boerderijen en boerenerven door Gerard Smallegange Inlichtingen: tel. 0118-603351 20 november Afsluiting '2003 Jaar van de Boerderij' in Zeeland Heinkenszand D E C E M B E R t/m 20 december Expositie: thema 'Landschappelijk' Boerderijgalerie De Osseberg, Grijpskerke dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur en na telefonische afspraak Inlichtingen: tel. 0118-625284 E N V E R D E R Het Bureau voor Toerisme Zeeland heeft speciaal voor het Jaar van de Boerderij een aantrekkelijk groepsarrangement opgezet: Boeren op de Zeeuwse klei Al sinds eeuwen is de landbouw een belangrijke pijler van de Zeeuwse economie. Vele oude en nieuwe boerderijen getuigen daarvan en het is boeiend te zien welke verande ringen hebben plaatsgevonden en hoe er nu wordt 'geboerd'. Geniet van de ruimte van de Zeeuwse polders, de kleur en geur van de gewassen op het land, van de typische Zeeuwse zwart-witte boerenschuren en van de producten van het Zeeuwse land. Programma: - ontvangst te Dreischor met koffie of thee en een Zeeuwse bolus; - bezoek aan landbouwmuseum Goemanszorg in monumentale boerderij; - demonstratie van klompenmaker; - lunch te Goes; - boerderijenrit door groene Zak van Zuid-Beveland (met gidsenbegeleiding); - bezoek aan fruitteeltmuseum; - einde te Kapelle. Een exclusief maatwerk-arrangement is ook mogelijk, helemaal passend bij uw wensen, beschikbare tijd en budget, desgewenst compleet met barbecue, feestelijk buffet of meergangendiner en overnachting. Inlichtingen en boekingen: Bureau voor Toerisme Zeeland, afdeling Groepsarrangementen postbus 123, 4330 AC Middelburg tel. 0118-659988, e-mail groepsreizen@bvtz.nl Het project 'Herstel toegangshekken' is een initiatief van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Boerderijenstichting Zeeland. Doel is het herstel en behoud van enkele aansprekende voorbeelden van cultuurhistorische toegangshekken tot het boerenerf. In elke regio van Zeeland (Oost- en West-Zee uwsch- Vlaanderen, Walcheren, Schouwen-Duiveland, Noord en Zuid-Beveland en Tholen) worden twee hekken her steld. Vroeger had elk erf een of meerdere toegangsmogelijk heden. Elke toegang was voorzien van een hek. Hoe groter of belangrijker de boerderij, des te fraaier het hekwerk. Vaak ook was op het hek of op de dampa- len de naam van de boerderij bevestigd. Ondertussen hebben de toegangshekken hun functie (het afsluiten van erf) verloren. Veel hekken zijn daardoor verloren gegaan. Herstel kost vaak veel geld. Daarom zal Stichting Landschapsbeheer Zeeland in samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland in 2003 door middel van dit project aandacht besteden aan oude hekwerken bij boerenerven. Het moet gezien worden als een voorbeeldproject, waarbij slechts enkele aansprekende hekken worden hersteld. Er zijn nog veel meer hekken te restaureren, maar er zal getracht worden hier via vervolgprojecten mee aan de slag te gaan. In de zomermaanden van mei tot en met september organiseert de Stichting Landschapsbeheer Zeeland i.s.m. de Boerderijenstichting Zeeland maandelijks een excursie voor mensen die geïnteresseerd zijn in alles wat met streekeigen erven in Zeeland te maken heeft. Dit kunnen de gebouwen zijn, de landschapselementen, maar ook de maatregelen voor de natuur. Er worden excursies gehouden in vijf regio's van Zeeland. De erven die bezocht worden, zijn voorbeelden van traditionele tot moderne boerenerven, waar nieuwe en oude aanplant en diverse natuurelementen te zien zijn. Inlichtingen en opgave: Stichting Landschapsbeheer Zeeland postbus 286, 4460 AR Goes tel. 0113-230936, e-mail info@slz.landschapsbeheer.nl De cursus Streekeigen erven in Zeeland wordt georganiseerd door de Stichting Landschapsbeheer i.s.m. de Boerderijenstichting Zeeland. Het is een cursus over het ontstaan van de streek en zijn bewoners, over de geschiedenis van het Zeeuwse erf en zijn elementen. Doelgroep: iedereen met een erf of ieder die geïnteres seerd is in cultuurhistorie van boerenerven en natuur. Inlichtingen en opgave: Stichting Landschapsbeheer Zeeland postbus 286, 4460 AR Goes tel. 0113-230936, e-mail info@slz.landschapsbeheer.nl Een greep uit de vele publicaties die verschijnen, of reeds verschenen zijn, rondom het themajaar '2003 Jaar van de Boerderij'. Historische Boerderijen in Nederland. Een onderbouwde raming van het resterende bestand aan historische boerderijcomplexen gebouwd voor 1940 Door: Stichting Historisch Boerderij Onderzoek Uitgebracht door de Stichting 2003 jaar van de Boerderij, december 2001 Behoud Boerderijen met Beleid. Beleid en regelgeving met betrekking tot historische boerderijen Door: Bureau Helsdingen. Uitgebracht door Stichting Jaar van Boerderij, oktober 2002 Publicatie van inventarisatie- en selectieproces van agrarische bebouwing tot 1965 in de gemeente Amsterdam Bureau Monumentenzorg Amsterdam, uitvoering in ]handen van de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek, verschijnt in 2003 Publicatie boerderijenbundel met beschrijving boerderijen en bijbehorende bewoners in 1830 in Ruurlo, Zelhem, en Ambt Doetinchem I.s.m. Staring Instituut, verschijnt najaar 2003 Bouwen aan boerderijen Ideeënboek voor herstel en vernieuwing van oude boerderijen Uitgeverij Roodbont 2003 Boerenbouw. Monumenten van het agrarisch bedrijf Auteur: Sietse van der Hoek Uitgave van de Stichting Open Monumentendag 2003 www.openmonumentendag.nl of tel. 020-4222118 Jaarboek Monumentenzorg 2003 (met als thema's boerderijen en monumentenzorg) RDMZ Jaarboek Uitgeverij Waanders, verschijnt najaar 2003 Ruimzicht. Boerderijen onder het zand van Amsterdam Nieuw West Auteur: Marja van der Veldt Het Nederlandse Boerderijenboek (voorlopige titel) Auteurs: divers Uitgave van SHBO en Waanders Uitgeverij Waanders, verschijnt in de loop van 2003 (fotoboek over Nederlandse boerderijen, boerderijtypen, historie, beschrijvingen van ongeveer 400 boerderijen, gericht op brede publiek) Gids voor historisch boerderijonderzoek Utrechts Archief en de Stichting Stichtse Geschiedenis Gelders Boerderijenboek Fotoboek over hedendaagse boerderijen in Gelderland Uitgave van de Stichting tot behoud van Boerderij en Erf, verschijnt najaar 2003 Naar Buiten! Auteur: Ileen Montijn Uitgeverij SUN Boerderij-interieurs, woon- en werkgedeelte Initiatiefnemer: Stichting Manifestatie Historisch Interieur Uitgeverij Waanders, verschijnt najaar 2003 Boerderijen, het zal ons een zorg zijn Uitgebracht door de Commissie voor boerderijenzorg in Noord-Brabant www.monumentenhuisbrabant.nl Schone welbetimmerde hofsteden. Boerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintigste eeuw Auteur: Piet van Cruyningen Uitgeverij Matrijs, november 2002 Historische Zeeuwse boerderijen Auteur: Piet van Cruyningen (afgebroken).

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 33