Op zoek: naar de Zeeuwse boerderij in het Zeeuws Documentatiecentrum 7 Wie iets wil lezen over of onderzoek wil doen naar de Zeeuwse boerderij kan daarvoor terecht in de bibliotheken in Zeeland. Op zoek naar literatuur kunt U de catalogus van de Zeeuwse bibliotheken raadplegen. Deze catalogus is overigens ook te vinden op het internet: www.zeeuwsebibliotheek.nl. In de bibliotheken zijn de meest bekende titels aanwezig en is informatie te vinden over de landbouw en de boerderijen in de eigen omgeving. Bij het Zeeuws Documentatiecentrum, een onderdeel van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, kunt u verder gaan zoeken. Het documentatiecentrum beschikt over een groot aanbod Zeeuwse publicaties. Dit betekent dat u niet alleen naslag- en standaardwerken kunt vinden maar ook oude drukwerken, bekende en minder bekende publicaties over speciale onderwerpen, brochures, rapporten, jaarver slagen, almanakken, scripties, notities, kranten, krantenar tikelen, affiches, foto's, prentbriefkaarten, handschriften, geluidscassettes, video en film. Hoe start u met het speuren naar informatie? De catalogus van de Zeeuwse bibliotheken biedt u de mogelijkheid te zoeken in de speciale Zeeland-collectie, dat is een gedeelte van de bibliotheekcatalogus, waarin Zeeuwse boeken, tijdschriften en tijdschriftartikelen vermeld staan. Dit gedeelte is niet te vinden op het internet, maar alleen in de bibliotheken te raadplegen. Door het intikken van geografische begrippen en/of trefwoorden, zoals 'Zeeland boerderijen' of 'Zeeland landbouwgeschiedenis' kunt u al meer dan 40 titels vinden. Belangrijke werken zijn de pas verschenen publicatie van Piet van Cruyningen, Schone welbetimmerde hofsteden. Boerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintigste eeuw (Utrecht 2002), het boek van Gerard Smallegange, Op 't hof: boerderijen en boerenerven in Zeeland (Goes 2001) en Oude boerderijen in Zeeland geschreven door W.E.P. van IJsseldijk en J. Bruijns (2 delen, herdruk Goes 1990-2000). Een standaardwerk over de landbouwgeschiedenis is het boek van Peter Priester, Geschiedenis van de Zeeuwse Landbouw, circa 1600-1910 ('t Goy-Houten 1998), maar ook de oudere publicaties van P.J. Bouman, Geschiedenis van den Zeeuwschen landbouw in de negentiende en twintigste eeuw en van de Zeeuwsche Landbouw-maatschappij, 1843-1943 (Wageningen 1946) en M.J. Boerendonk, Historische studie over den Zeeuwschen landbouw (Den Haag 1935) bevatten veel informatie. Wilt u iets meer weten over boerderijen in uw eigen omgeving dan kunt u in de Zeeland-collectie zelfs per regio of plaats zoeken naar publicaties. Bij het trefwoord 'Walcheren boerderijen' vindt u het boek van J. Vader, Een Oud-Walcherse boerderij (Arnhem 1963) en bij 'Kamperland boerderijen' treft u een artikel aan van W.E.P. van IJsseldijk uit het tijdschrift ZLM: land- en tuinbouwblad (1977) over hofstede Bouw en Plantlust, en een boek van O. Hoekstra, verschenen in 1996, over vijf generaties Leendertse op hofstede Donkerzicht (1810-1995). Bekend zijn ook de boeken van J. de Hullu over boerderijen en hun bewoners in verschillende dorpen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen (uitgegeven ca. 1930). Over de verkoop van boerderijen zijn vele kleine publicaties te raadplegen zoals Openbare verkooping van de gebouwen der hofstede met erf, tuin en boomgaard te Haamstede aan Verton sweg en diverseperceelen bouw- en weiland, bosch en poldergrond aldaar in het hotel Bom te Haamstede, ten verzoeke van de familie Kostense aldaar, ten overstaan van notaris J.C. Dalebout te Renesse (1928). In enkele boekjes zijn zelfs in de kantlijn prijzen en namen vermeld. Voor informatie over specifieke onderwerpen is het mogelijk te zoeken op allerlei trefwoorden, bijvoorbeeld landarbeiders, landbouwgronden, land- en tuinbouw, landbouwgewassen, landbouwwerktuigen, volksgebruiken en volkskunde. U komt dan titels tegen van Kees Slager, Landarbeiders (Nijmegen 1981), Jan Zwemer, Een zekel om geit-eten te snieën. De geschiedenis van de landarbeiders op Walcheren, 1900-1940 (Middelburg 1986), J.S.C. Wiskerke, Zeeuwse akkerbouw tussen verandering en continuïteit (Wageningen 1997), Land- en Zeezicht, boerenbedrijf in Zeeland (verschenen in de kinderboeken week 1990) of L. van Wallenburg, Rondom een Zeeuwse boerenbruiloft (1973). Als u aan het zoeken bent in de Zeeland-collectie ziet u dat er ook interviews worden vermeld. Het Zeeuws Documentatiecentrum beschikt over een grote collectie cd's waarop gesprekken met landbouwers, boerinnen, Boerderij van Van Strien, Wolphaartsdijk. Henriëttehoeve, Kamperland.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 35