SCEZpresse ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Heel veel Zeeuwen 'hebben iets' met het cultureel erfgoed in hun omgeving. Dat blijkt onder andere uit de vele vrijwilligers die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de heemkundige organisaties, de musea en andere erfgoedorganisaties. Als het aantal inwoners van Zeeland zou worden afgezet tegen het aantal erfgoedorganisaties, dan zou het heel goed zo kunnen zijn dat verhoudingsgewijs in Zeeland meer inwoners bij 'hun' erfgoed betrokken zijn dan in de meeste andere provincies. De Zeeuwen hechten ook anderszins aan hun erfgoed. Kerken, molens, watertorens, boerenschuren ('landmarks' van honderden jaren oud) die dreigen te vervallen of bestemmingloos worden geven aanleiding tot gepassioneerd particulier initiatief. Vaak met het gewenste resultaat. Het erfgoed blijft zodoende behouden, gekoesterd en genoten. Geen Zeeuw laat zijn erfgoed zomaar verkommeren. De SCEZ laat zich graag inspireren door de gedachte dat het cultureel erfgoed een waardevol en onmisbaar onderdeel is van de Zeeuwse samenleving. Vanuit die inspiratie worden overheden, particuliere organisaties en ook de vele vrijwilligers ondersteund. Op verzoek van de provincie verleent de SCEZ dit jaar specifieke ondersteuning aan het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland. Het Platform heeft vooral tot doel het bevorderen van activiteiten die zijn gericht op het behoud en de toegankelijkheid van het maritiem (varend) erfgoed. De SCEZ verleent administratief-secretariële ondersteuning en kantoorfaciliteiten. Ook aan de ondersteuning op het gebied van de monumentenzorg zal de SCEZ dit jaar meer vorm en inhoud gaan geven. Rijk en provincie hebben inmiddels overeenstemming bereikt over hun financiële bijdrage aan het bij de SCEZ onder te brengen steunpunt monumentenzorg. Voor het steunpunt worden twee medewerkers aangetrokken. Eerder al aangekondigd, maar nu ingesloten, is de special over de Zeeuwse activiteiten in het kader van het Jaar van de Boerderij. In eendrachtige samenwerking tussen een groot aantal betrokken partijen en met financiële ondersteuning van de provincie is een aantrekkelijk programma samengesteld. Bijzondere aandacht is op zijn plaats, want weinig andere monumenten verdwijnen in zo'n hoog tempo als de (Zeeuwse!) boerderij. De rubriek KORTelings speelt praktisch in op de komende zomervakantie. In de zomermaanden zijn er regelmatig medewerkers met vakantie, waardoor de balie en de centrale telefoon niet permanent bemenst kunnen worden. Vandaar dat we voor u een lijst met de namen, de telefoonnummers en de e-mailadressen van de medewerkers hebben opgenomen. Dan kunt u in voorkomende gevallen rechtstreeks contact opnemen. Wim Scholten directeur 2003, Jaar van de Boerderij. Boerderij De Witte Pauw, Zeeuws Erfgoed 3

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 3