Nieuws Onderzoek en meldingen ARCHEOLOGIE Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD) 2003 Romeinse dakpan keert terug uit Friesland Vondstmeldingen op www.scez.nl Zeeland algemeen Onderzoek Romeinse muntvondsten Walcheren Gewichten uit Middelburg GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Wanneer deze aflevering van Zeeuws Erfgoed verschijnt, is de vierde aflevering van de ZAAD achter de rug. Aan deze jaarlijkse voorlichtings- en ontmoetingsdag voor amateur-archeologen op zaterdag 17 mei jl. wordt aandacht besteed in het volgende nummer. Op 17 maart jl. werd door mevr. drs. T.B. Volkers uit Witmarsum een complete Romeinse dakpan (tegula) geschonken aan het archeologisch depot van de SCEZ. Deze had ca. 18 jaar in huis naast de haard gestaan en was op bijzondere wijze in haar bezit gekomen. De dakpan (afbeelding) was in 1985 als cadeau overhandigd aan haar echtgenoot door een antiquair uit Middelburg, nadat zij beiden een genoeglijke dag hadden beleefd in de Middelburgse horeca. Volgens zijn zeggen was de antiquair 'de enige overgebleven jood in Middelburg' en was de dakpan, waar naar mededeling van de schenkster het zout nog op zat, afkomstig van de vindplaats Colijnsplaat in de Oosterschei de. Graag zouden wij, indien nog mogelijk, in contact komen met de antiquair, om bevestiging te krijgen over de vindplaats en de vondstomstandig heden van de dakpan. De dakpan is door de SCEZ in dank aanvaard. Helaas is de ruimte in Zeeuws te beperkt om al het nieuws van de diverse sectoren en werkvelden op te nemen. Berichten over archeologische waarnemingen en vondstmeldingen waarvoor geen plaats is in deze nieuwsbrief, kunt u in het vervolg vinden op de website van de SCEZ, www.scez.nl. Romeinse dakpan Zoals al eerder vermeld in Zeeuws Erfgoed, houdt Roy van Eert zich in het kader van zijn afstudeerscriptie Geschiedenis aan de Katholieke Universiteit Nijmegen bezig met een onderzoek naar Romeinse muntvondsten uit Zeeland. Naar aanleiding van eerdere oproepen zijn twee nieuwe vondsten uit Sluis te melden. Beide munten zijn gedetermineerd door Fleur Kemmers, werkzaam als assistent in opleiding (AIO) aan de afdeling Provinciaal- Romeinse Archeologie van de KUN. Door de heer Schoutens uit Retranchement werd te Sluis een dupondius uit het eind van de tweede eeuw gevonden. Zoals gebruikelijk voor het kopergeld uit deze periode heeft de munt een bijna vierkante vorm. Op de voorzijde is een keizersportret afgebeeld met een stralenkrans. De heer Hofman heeft een redelijk gave sestertius van Antoninus Pius gevonden, geslagen in 147 of 148 na Christus. Deze munt kwam na determinatie overeen met het type RIC 846. Als u in Zeeland Romeinse munten gevonden heeft die nog niet gemeld zijn bij de SCEZ, vernemen de ROB of het Penningkabinet (KPK) het graag van u. U kunt deze munten melden bij Henk Hendrikse, depotbeheerder van de SCEZ. U kunt ook contact met Roy van Eert opnemen via het e-mailadres royvaneert@yahoo.com. De heer A. de Bree meldde de vondst in 1995 van drie loden plakken op het terrein van het voormalige Weeshuis in Middelburg; één ervan is gevonden door de heer J. Vogel. Op de betreffende locatie aan het Noordpoortplein staat tegenwoordig het Gasthuis. De plakken zijn identiek gestempeld: links de W (van Weeshuis), in het centrum de burcht van Middelburg en rechts de M (van Middelburg). De massa van een plak bedraagt 57/58 gram, de datering is zeventiende of achttiende eeuw. Dit komt overeen met een achtste, waarschijnli Brabants pond. Een Brabants pond behelsde in de zeventiende eeuw 469.098 gram en was verdeeld in 16 ons. Mogelijk zijn de plakken gewichten, maar de vorm is ongebruikelijk. De lezers die soort gelijke voorwerpen eerder hebben gezien wordt verzocht contact op te nemen met de beheerder van het archeologisch depot Henk Hendrikse, telefoon 0118-623732, e-mail h.hendrikse@zeelandnet.nl. Eén van de drie loden plakken van het Weeshuisterrein in Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 5