Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland ARCHEOLOGIE Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen Zeeuwsch-Vlaanderen Prehistorische eik uit het Verdronken Land van Saeftinghe Insignevondst uit Sluis Effect strekdammen op Valkenisse GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op elke eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in het archeologisch depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 1 juli, 5 augustus en 2 september, van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologische vondsten dient altijd te geschieden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm.van.dierendonck@scez.nl. Op 20 februari 2003 is - als vervolg op eerdere waarnemingen - met de hulp van een gids een archeologisch onderzoek verricht langs de laag- waterlijn in het Verdronken Land van Saeftinghe, waarbij enkele tientallen vuurstenen voorwerpen uit het begin van de Midden-Steentijd (Mesolithicum) zijn gevonden. Ze dateren uit het achtste millennium voor Christus. Ook werd een groot stuk van een prehistorische eik aangetroffen, die door de gids werd gemarkeerd en nadien met de inzet van een bootje van Rijkswaterstaat is geborgen. De boomstam (lengte ca. 3 meter) ligt momenteel bij het bezoekerscentrum in Emmadorp. Mogelijk wordt er een schijf van afgezaagd om de ouderdom door middel van dendrochronologie (tellen van de jaarringen) vast te stellen. Een laatmiddeleeuws Corneliusinsigne, gevonden in Sluis. Hoewel incompleet, is Cornelius' attribuut de hoorn in de rechterhand zichtbaar. De heer M. Bil uit Middelburg meldde de vondst van een pelgrimsinsigne van tin/lood te Sluis. Het incomplete insigne stelt de H. Cornelius voor en is afkomstig uit het Oost-Vlaamse Ninove, de bedevaartplaats die relieken van deze derde-eeuwse paus bezat. De vondst kwam afgelopen maanden aan het licht door rioleringswerkzaamheden aan de Kaai. Datering ca. 1350-1400. In de vierde week van januari 2003 is op het terrein van het verdronken dorp Valkenisse door Karel Jan Kerckhaert en Allet Kattenberg, respectievelijk student aan en medewerker van de Vrije Universiteit in Amsterdam, later bijgestaan door Michel Groen, zowel magnetometrisch onderzoek als een aantal weerstands metingen gedaan. Doel was om door middel van deze technieken de zich nog onder de modder bevindende muurresten op te sporen en tegelijk de bruikbaarheid van de apparatuur in een zoutwatermilieu te testen. Waar men niet aan gedacht had was de invloed die de twee in aanleg zijnde strekdammen inmiddels op het terrein uitoefenden. Tussen de twee dammen lag een kniehoge laag slappe modder over het gehele terrein. Dit is uiteraard bijzonder gunstig voor het dorp waarvan de resten in steeds hoger tempo verspoelden, maar beslist niet voor het onderzoek. Door de moeilijke begaanbaar heid kon het vooraf geplande onderzoeksschema niet worden gehaald. De resultaten van het onderzoek zijn nog niet bekend. De opbouw van het slik verloopt dankzij de dammen boven verwachting. Ook de geul ten zuiden van het dorp vult zich weer langzaam op. Daarmee is de erosie tot staan gekomen en liggen de resten van Valkenisse tegenwoordig weer beschermd onder een dikke laag modder. Slechts enkele resten van de kerk en van het kasteel waren nog te onderscheiden; voor het overige is het terrein onherkenbaar geworden. Hiermee is een einde gekomen aan een onderzoek van meer dan tien jaar. We zijn blij dat de fysieke bescherming duidelijke resultaten heeft opgeleverd en dat Valkenisse voor verdere aantasting is gevrijwaard. De aandacht wordt nu gericht op de nog onuitgewerkte gegevens en op het archiefonderzoek, waarvoor Dicky de Koning zelfs naar Brussel gaat! Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 6