Krulbollen, een oude volkssport Digitalisering Gemeentearchief Schouwen-Duiveland GESCHIEDBEOEFENING ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN In IJzendijke wordt het krulbollen nog wekelijks als sport beoefend (collectie vereniging IJzendijke). Op zaterdag 4 oktober a.s. wordt in Oostburg het Nederlands Clubkampioenschap Bolling voor verenigingen gehouden. Het Open Nederlands Kampioenschap, waaraan iedereen mag deelnemen, vindt 22 november in IJzendijke plaats. Heeft U interesse om te komen kijken of misschien zelf eens te bollen, neem dan gerust contact op met een van de verenigingen. Het telefoonnummer is 0117-302209. De krulbolsport is een oude maar levendige sport die beoefend wordt door zowel vrouwen als mannen. Het spel werd al gespeeld in de Middeleeuwen, niet zozeer in de steden maar vooral op het platteland. Uit een boom werd een plat stuk hout gezaagd en afgedraaid tot een krulbol. Die bol lijkt op een soort houten kaas met een diameter tussen de 18 en 22,5 centimeter. De dikte is minimaal 8,2 centimeter. De bol weegt tussen de drie en vier kilo en is aan één kant lichtjes afgerond. Er werden twee paaltjes in de grond geslagen en men bolde van paaltje tot paaltje. De bolsport is een sport van alle leeftijden; zo zijn er leden van 16 maar ook van dik in de 90. Het krulbollen is oorspronkelijk afkomstig uit Noord Frankrijk maar al snel overgewaaid naar (Zeeuws) Vlaanderen, waar het nu nog steeds - en veel - wordt gespeeld. Men kent het spel ook in Canada en Noord- Amerika. Waarschijnlijk is het daar geïntroduceerd door de uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstige immigranten. Nog elk jaar komen er Amerikanen en Canadezen naar de wereldkampioenschappen die jaarlijks in Adegem gehouden worden. De bolsport doet sterk denken aan het Franse jeu de boules en wordt gespeeld met ploegen van drie of vier personen Het spel kent twee basistechnieken: het bollen en het schieten. Het is de bedoeling de krulbol van één zijde zo dicht mogelijk naar de tegenovergestelde staak (paaltje) te spelen. Wanneer een bol te dicht bij het paal tje komt zal de tegenpartij proberen de bol weg te schie ten. De naam krulbollen verwijst naar het krullen ofwel draaien van de asymmetrische bollen rond de staak voordat zij neervallen. Na de start wordt de volgorde van het bollen bepaald. Wie het dichtst bij de staak ligt wint en de tegenstrevers zullen moeten spelen totdat hun bol dichterbij komt te liggen. Lukt dit, dan wint deze speler en kunnen zijn maten proberen er nog een paar puntjes bij te doen. Er wordt gespeeld tot negen punten en net zoals bij vele sporten telt hier ook de afval(bolling). Wie alle spelen wint is de eindoverwinnaar en dit wordt veelal beloond met een klein geldbedrag, een fles jenever, paling of een koeientong. De bolsport kent ook titels. Ieder jaar wordt er in elke vereniging gespeeld om de koning- of koninginnetitel. De titelhouder vertegenwoordigt de vereniging dan op de keizer(inne)bolling. Het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland heeft de nodige stappen gezet op de weg van de digitalisering. Drie speerpunten zijn daarin aan de orde: de bibliotheek, de historisch-topografische atlas en de indicering van de notariële archieven van vóór 1811. Op alle drie terreinen is begonnen. Op termijn komen deze bestanden via internet beschikbaar. De catalogus van de bibliotheek en hetgeen is ingevoerd ten aanzien van de prenten, foto's enz. is nu reeds digitaal te raadplegen in de studiezaal van het gemeentearchief. De website is opnieuw uitgebreid. Sinds kort is de verkorte versie van de inventaris van het archief van de Weeskamer te Zierikzee daarop te raadplegen. Het adres is www.svhouwen-duiveland.nl. De knop 'gemeentearchief' bevindt zich onder 'bestuur en organisatie'. Hierop is onder meer ook de nieuwsbrief van het gemeentearchief te vinden, die viermaal per jaar uitkomt en actueel nieuws bevat. Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 10