ji Oorsprong boerderijkaart onbekend ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA J'CUU'S Onlangs verwierf het Zeeuws Archief in Middelburg een 18de-eeuwse kaart in kleur op perkament van een boerderij met grond, via Peter Priester uit Ellewoutsdijk. Deze had de kaart in 1992 van prof. dr. J.M.G. van der Poel gekregen, die hem al in 1966 in zijn bezit had. De schaal is 1:2.500, de afmeting 42,5 x 65 cm en de oriëntatie 'Noordwesten' staat aan de bovenkant van de kaart vermeld. Een deel van een windroos is nog zichtbaar. Aan de onderkant is een strook van zon 15 cm breed afgesneden. Er staan letters in de blokken: B, H (deels), I, K, L, N. De cijfers slaan mogelijk op de grootte van de kavels en de scheidingen van de kavels in Rijnlandse roeden. De tekst van de cartouche rechtsboven, versierd met guirlandes, engelenkop en bloemen luidt: "Dit Landkaart voor den Eersame Jannes Casteleijn is trouwelik gekopieert in April en Meije 1730 en uijtgetrokken uijt twee anderen Kaarten Een int 't jaar 1740 door den geswoor[en] Lantmeter C. v. der Weel en het ander door B.L. geteijkent in 't jaar 1745 ende ook door den Laasten genoemde gekopieerd. En alhier Werdt eerseker alle Gewaarschouwe[n] dat in der Stuk gelijk hier geteijkent Staat bedoelt Roeden Ende is tot gerief van den zelven Casteleijn als Eigenaar van de limis geen Pagter van langs uijtgetrocken Soo verre als de Ploeg en Zaijgront gaat hier is nog bijvoeg[en] de Lande van ijder Ree[n] tot gerief van den Delver en maeijer en op de Kaert verzamele, behalve de Hooftreen die op naer't zelve zien Van Cornelis van der Weele, geadmitteerd als landmeter door het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland en Hulsterambacht op 31 januari 1746, zijn verscheidene kaarten bekend, o.a. van Hoofdplaat uit 1742-1760. Wie 'B.L'. is, valt niet te achterhalen. De boerderij ligt wellicht aan de Sluisse dijk in de Sluispolder, een onderdeel van de Capellepolder bij Zuidzande in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens de ommeloper van de watering Cadzand (bron Zeeuws Archief, Handschriften inv. nr. 1570, folio 72 verso) bezat Jannis Casteleijn de Oude verscheidene gronden in de Sluijspolder, die later in eigendom kwamen van Cornelis Verhage (1760), Johannes van Hecke, Abram van der Plassche (1800) en Pieter Koole (1804) en voor een ander deel in bezit van zijn zoon Cornelis Casteleijn. In de Capellepolder had Jannes Casteleijn (overleden 30 juli 1767) in 1727 een boerderij voor 960 gekocht. Casteleijn trouwde drie keer: 26 april 1716 met Anna Benteijn, 2 december 1729 met Maria Risseeuw en op 29 mei 1735 met Elizabeth Claerbaut. Daarna kwam zijn zoon Cornelis uit het tweede huwelijk op de boerderij en na zijn dood op 7 december 1800 zijn weduwe Sara Hermans tot 1811, en vervolgens hun zoon Cornelis en Adriana Versluijs. Jannes Casteleijn had acht kinderen, waarvan drie uit het tweede huwelijk. Vanaf 1846 tot en met 1867 was hun dochter Sara Casteleijn, gehuwd met Abraham Izaak van Cruijningen, de eigenaar. Na het overlijden van haar zuster Magdalena Casteleijn (28 december 1868) kwam de boerderij aan haar echtgenoot Izaak Luteijn. Als laatste kwam de familie Dekker in bezit van de boerderij. Het rechter uiteinde van de dwarse schuur is uit de 17de eeuw (laagbouw met rieten dak), de andere schuur is hoogbouw met pannen (van omstreeks 1880). Of het bovenstaande werkelijk betrekking heeft op de afgebeelde boerderij is de vraag. Wie hier meer van weet, kan contact opnemen met het Zeeuws Archief, Bert Wennekes, telefoon 0118-678800 of een e-mail sturen aan info@zeeuwarchief.nl. Achttiende-eeuwse kaart op perkament mogelijk Capellepolder bij Zuidzande, West-Zeeuwsch- Vlaanderen (collectie Archief).

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 11