Uniforme rapportage Monumentenwacht - ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA aanbevolen werkzaamheden In het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed berichtten we u over de landelijk hernieuwde (uniforme) rapportage van de Monumentenwacht. Hierin bespraken we de indeling en nieuwe rubrieken die met ingang van dit jaar zijn ingevoerd. In dit nummer willen we u informeren over de kwalificaties en de daaraan gekoppelde termijnen van uitvoering van muur- en schilderwerk. onderdelen. Er kan vervolgschade optreden en algeheel herstel dient plaats te hebben binnen 4-10 jaar. Slecht: uitgebreid herstel en vernieuwing van het vlakke muurwerk, het voegwerk en de onderhoudsgevoelige onderdelen. Ernstige gevolgschade kan op korte termijn optreden; algeheel herstel noodzakelijk binnen 1-5 jaar. U ziet dat binnen de aanbevelingen een marge van enkele jaren wordt aangegeven. Algemeen Dc constructieve toestand (casco) van hef. gebouw en ondeth outlsroes tand zijn goed- Uit dc rapporten van dc laatste 5 jaar blijkt dat de onderhoudsstaat van liet gebouw verbeterd is, E>it is een gevolg van het feit dat et regelmatig onderhoud wordt uitgevoerd. Hieronder treft u dc uit te voeren werkzaamheden rti volgorde van prioriteit, onderdelen rubriek technische termfyn staat Oranjerie met tuinmanswoning - Bereikbaarheid/toegankelijkheid 4.2 z.sjn. - Sehi Iderwerk bouten onderdelen voorgevel 1.7,2 matig Z.SJX1. - Metselwerken voorgevel 12 slecht 1-5 jaar - Zmkbekkding voorgoot 2.4.1. slecht 2-5 jaar - Ijzerwerk Juidklolqie 2.8 matig 2-4 jaar - Pleisterwerk gevels 1.3 matig 2-4 jaar De codes G - R - M - S Sinds de invoering van het bekende 'kruisjesrapport' staan deze letters voor 'goed', 'redelijk', 'matig' en 'slecht'. Maar wanneer valt nu de beoordeling van een onderdeel van een monument in één van deze categorieën, wat is de betekenis van deze codes voor dat onderdeel en wat zijn hiervan de gevolgen voor het onderhoud van het pand? Landelijk is voor alle monumentenwachten één systeem van inspecteren ontwikkeld. Dit is vastgelegd en beschreven in het inspectiehandboek voor de monumen- tenwacht. Hierin wordt de manier van beoordelen beschreven en zijn referentiekaders eenduidig vastgelegd. Hierdoor wordt een monument, of dat nu in Zeeland of in een van de andere provincies staat, steeds op dezelfde uniforme manier geïnspecteerd en beoordeeld. Als voorbeeld nemen we de onderdelen 'Metselwerken' en 'Schilderwerk houten onderdelen' in de rapportage. Metselwerken Bij de opname van de buitengevels van een monumentenpand wordt gelet op het algehele beeld van het metsel- en voegwerk. Hierbij wordt specifiek gekeken naar scheurvorming, andersoortige beschadigingen, begroeiing, vochtbelasting en zoutvorming. Aan welke werkzaamheden moet u denken nadat het gevel(muur)werk van uw pand geïnspecteerd en beoordeeld is, en welke maatregelen zijn dan noodzakelijk en binnen welke termijnen, als onderstaande kwalificaties aangegeven zijn: Goed: er zijn geen maatregelen nodig, behoudens zeer beperkt herstel van enkele voegen. Redelijk: zeer beperkt herstel van het vlakke muurwerk, van kwetsbare onderdelen en het voegwerk. Geen ernstige gevolgschade; herstelwerkzaamheden kunnen bij gelegenheid plaatsvinden. Matig: beperkt herstel van het vlakke muurwerk. Uitgebreid herstel van het voegwerk en de kwetsbare Zeker in verband met andere werkzaamheden die mogelijk aan de genoemde buitengevel moeten worden uitgevoerd is het raadzaam deze met elkaar te combineren. Het kan zelfs financieel aantrekkelijk zijn om geplande werkzaamheden één of meerdere jaren eerder te laten uitvoeren, omdat de steiger er toch eenmaal staat en de aannemer toch al bezig is. Het opbouwen van een steiger is immers een behoorlijke kostenpost en dat hoeft nu dan maar één keer te gebeuren. Zo kunnen werkzaamheden aan het muurwerk gecombineerd worden met schilderwerkzaamheden en eventuele dakreparaties. Naar aanleiding van het bovenstaande vestigen wij graag nogmaals uw aandacht op de veiligheid tijdens de reguliere inspecties en de noodzakelijke onderhoudswerk zaamheden aan uw pand. Als de steiger er toch staat kunnen op een eenvoudige wijze voorzieningen op uw dak worden aangebracht waardoor ook in de toekomst uw pand veilig 'toegankelijk' blijft. Het aanbrengen van enkele veiligheidsogen of ladderhaken kan op deze wijze snel (op de juiste plaatsen), eenvoudig en vaak ook goedkoper worden gerealiseerd. Schilderwerk houten onderdelen Bij de inspectie van het schilderwerk wordt ook weer gelet op het algehele beeld van de te inspecteren geschilderde onderdelen. Hierbij wordt o.a. gelet op scheurvorming en barsten in de verflaag, de hechting op de ondergrond, het verkrijten respectievelijk verpoederen van de verf zelf en de aansluiting van de verflaag tegen de beglazing. Bij schilderwerk spelen vervangingstermijnen echter nauwelijks een rol. Schilderwerk dat redelijk is, verdient even snel een behandeling als schilderwerk dat slecht is. Alleen de wijze van behandelen verschilt. Wel is tijdig bijwerken belangrijk voor de levensduur van het verfsysteem. Hoe langer u wacht, hoe groter de gevolgschade door bijvoorbeeld houtrot en hoe kostbaarder het herstel zal zijn. Hieronder volgen de betreffende kwalificaties en hun betekenis voor het schilderwerk. Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 12