Open Monumentendag 2003 in Zeeland MONUMENTENWACHT Onderhoudswijzer voor de Boerderij Monumentendag ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Goed: behoeft geen onderhoud. Redelijk: plaatselijk bijwerken, met name de liggende delen en het kopse houtwerk. Matig: overschilderen, afhankelijk van de situatie met 1 of 2 verflagen. Slecht: opzetten van een geheel nieuw verfsysteem na het geheel verwijderen van de oude verflagen. Goed schilderwerk gaat over het algemeen langer mee als men het regelmatig eenvoudig reinigt door het bijvoorbeeld mee te nemen bij het zemen van de ramen. Bij de SCEZ is een informatieblad verkrijgbaar dat in het kort weergeeft waar u op moet letten bij het uitvoeren van schilderwerk. De monumentenwachter die bij u inspecteert vertelt u er graag meer over, ook over de werkzaamheden die het beste gecombineerd kunnen worden. Tot slot het volgende. Laat werkzaamheden aan historisch belangrijke onderdelen van uw monument door een erkend vakman uitvoeren. Deze is gespecialiseerd en kan de noodzakelijke kwaliteit leveren. In het algemeen geldt voor onderhoud aan monumenten panden: het behouden van waardevolle elementen gaat vóór het vernieuwen ervan, hoe volledig de restauratie ook uitgevoerd is! Voor het derde achtereenvolgende jaar coördineert de SCEZ de Open Monumentendag in Zeeland. Dat gebeurt in het kader van het stimuleringsprogramma cultuurparticipatie van de provincie. Via dit programma wordt onder andere geprobeerd om het cultureel erfgoed voor een breed publiek te ontsluiten. Samen met de vele vrijwilligers, de plaatselijke comités, de eigenaren van de monumentenpanden en de landelijke Stichting Open Monumentendag, is er de afgelopen maanden weer hard gewerkt aan het programma voor dit jaar. Dat heeft geresulteerd in een breed aanbod van monumenten, verspreid over de hele provincie. Met het thema 'Boerenbouw' wordt aangesloten op het thema '2003 Jaar van de Boerderij'. Voor Zeeland is dat natuurlijk een uitermate boeiend onderwerp, want nog steeds telt de provincie een aanzienlijk aantal historische boerderijen. De grote vrijstaande boerenschuren met hun gepotdekselde en zwart geteerde wanden met witte randen zijn een kenmerkend onderdeel van het Zeeuwse landschap. Maar helaas, het aantal waardevolle boerderijen en boerenschuren neemt in snel tempo af. In Zeeland zelfs sneller dan elders in het land. Dat heeft verschillende redenen. De huidige agrarische ondernemer bijvoorbeeld kan moeilijk uit de voeten met de historische gebouwen. De schaal is eenvoudigweg te klein. Aanpassing aan de moderne eisen is bouwkundig en vooral ook financieel moeilijk te realiseren. Sloop en nieuwbouw liggen dan voor de hand. Ook de sluiting van agrarische bedrijven zorgt voor problemen. Het vinden van een nieuwe bestemming en het realiseren van een gezonde exploitatie is niet eenvoudig. Maar gelukkig ook weer niet onmogelijk! Er zijn inmiddels in Zeeland verschillende waardevolle agrarische gebouwen waarvan het behoud mede wordt gewaarborgd door de nieuwe bestemming. In het boekje Boerenbouw, dat de Stichting Open Monumentendag uitgeeft, is daarvan een goed voorbeeld te vinden: de uit 1865-1866 daterende landbouwschuur van Eben Haëzer bij Zaamslag. Deze gaat onderdak bieden aan een theeschenkerij en een bezoekerscentrum. Zaterdag 13 september is al met al een goede gelegenheid om eens een kijkje te nemen in een bijzonder, misschien wel een agrarisch monument. Het is de enige dag dat u ongestraft bij de buren kunt gluren; niet alleen buiten maar ook binnen. Maakt u er gebruik van! Voor uitgebreidere informatie over de opengestelde monumenten en de activiteiten daaromheen verwijzen wij u naar onze special die in dit blad is opgenomen. Voor meer actuele informatie kunt u terecht op onze website www.scez.nl. De SCEZ hecht veel waarde aan het behoud van historische boerderijen(complexen) en erven. De Federatie Monumentenwacht Nederland heeft samen met o.a. de monumentenwacht van de SCEZ, de Onderhoudswijzer voor de Boerderij vervaardigd. Hierin is op overzichtelijke wijze aangegeven hoe men als eigenaar, in het kader van het behoud voor de toekomst, met de boerderij kan omgaan. De onderhoudswijzer bevat vele praktische tips en nuttige adressen. De wijzer is tegen een gering bedrag (E 5,- exclusief eventuele verzendkosten) aan te schaffen bij de SCEZ, telefoonnummer 0118-670870. Ul.iUlinMIIi.fc? 1xkcr». Zeeuws Erfgoed 13

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 13