De oude werf van Arnemuiden MONUMENTENZORG Een monument behouden ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN Een oude opname van de werf van Meerman, Arnemuiden (foto Stichting Behoud Hoogaars). Noem de naam van de scheepswerf van Meerman in Arnemuiden, en de ogen van de liefhebbers van het Zeeuwse maritieme erfgoed beginnen te glimmen. Deze werf, gesticht in 1763, is de oudste nog bestaande scheepswerf in Zeeland, en werd bekend vanwege de vele hoogaarzen die er zijn gebouwd. De Arnemuider hoogaars was een uitgesproken stoer schip, dat zich door zijn specifieke lijnenspel duidelijk onderscheidde van zijn soortgenoten van andere werven. Sinds 1984 is de werf buiten gebruik en sindsdien zijn er geen of nauwelijks activiteiten geweest. Het scheepsbouwhistorisch juweel in het hart van Arnemuiden is echter waard behouden te blijven. Recentelijk heeft de eigenaar, de heer Cees Meerman, daarom besloten de werf aan de gemeente Middelburg te verkopen, die op haar beurt de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) heeft gevraagd voor het beheer zorg te dragen. Hoe ziet dan de toekomst van zon werf eruit? Het bouwen van hoogaarzen voor de visserij is allang verleden tijd, en een stoffig museum moet het ook niet worden. De SBH is daarom van plan op de werf het onderhoud en de restauratie van traditionele houten visserschepen te verwezenlijken, waarvan ze er zelf drie in eigendom heeft. Bij een restauratie komt nog heel wat kijken. Omdat er met traditionele materialen en methodes wordt gewerkt kost het relatief veel tijd en geld. Bovendien zijn er weinig vaklui meer die nog de kennis in huis hebben om dergelijke schepen te bouwen. Er moet dus uitgebreid aan fondsenwerving worden gedaan; er moeten sponsors worden gezocht die het maritiem erfgoed een goed hart toedragen. Als dan het geld bij elkaar is wordt het benodigde hout gekocht, dat in gezaagde stammen wordt afgeleverd. En dan begint het echte werk. Plank voor plank wordt het oude schip gedemonteerd, worden nieuwe onderdelen pas gemaakt en weer gemonteerd. IJzer en touwwerk volgen, en na verloop van tijd krijgt het schip weer het uiterlijk zoals het geweest moet zijn bij de eerste tewaterlating, vaak meer dan honderd jaar eerder. Zo wordt dus zowel het ambacht als het product vastgelegd voor de toekomst. Door de werf op gezette tijden open te stellen voor publiek wordt een bijdrage geleverd aan meer kennis en begrip voor de manier waarop lang geleden de welvaart van Zeeland is opgebouwd. Bovendien is het voor de Stichting Behoud Hoogaars een uitgelezen mogelijkheid om, na twaalf jaren ijveren voor het erfgoed van de visserij, een eigen honk te krijgen waar de ca. honderd vrijwilligers de mogelijkheid hebben elkaar te ontmoeten en verder te werken aan het behoud van dit stuk historie. Het is te hopen dat de gemeente Middelburg, de Stichting Behoud Hoogaars en de belanghebbenden in Arnemuiden elkaar kunnen vinden in de invulling van het initiatief van Cees Meerman, zodat een belangrijk stuk van het Zeeuwse culturele erfgoed nog lange jaren voor de bevolking toegankelijk blijft. Zeeuws Erfgoed 14

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 14