Nieuws van musea MUSEA Zilveren kom terug in Stadhuis Nieuw restaurant voor museum Stoomtrein Goes-Borsele Nieuwe aanwinsten Een herkenbaar muZEEumprobleem ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN De goederenloods op het terrein van de SGB ingericht al museum restaurant (foto 's SGB). Het Stadhuismuseum Zierikzee heeft, met steun van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland en de Stichting Dr Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds, een 18de- eeuwse zilveren brandewijnkom aangekocht. De kom, waarin een fraaie tulp is gedreven, is omstreeks 1700 1725 door een onbekende Zierikzeese meester vervaardigd. Voor het museum is dit een belangrijke aanwinst. Zierikzees zilver is tamelijk zeldzaam en wordt niet vaak te koop aangeboden. Eertijds kende de stad een gilde van goud- en zilversmeden, dat redelijk productief moet zijn geweest. Van dit roemruchte verleden zijn echter weinig sporen overgeleverd. Interessant is dat tot 1812 de smeden hun zilveren voor werpen in het stadhuis aan de Meelstraat lieten keuren. Daar was immers de keurkamer van het gilde gevestigd. De aangekochte brandewijnkom, die met een gekroonde Z (de Zierikzeese stadskeur) is gemerkt, is dus weer terug op de plaats waar ze bijna drie eeuwen geleden kritisch werd onderzocht. Zoals gebruikelijk zijn er weer diverse activiteiten te melden van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). -A;-::--: Op het moment van verschijnen van dit nummer van Zeeuws Erfgoed zit het zomerseizoen er voor de SGB op en volgt alleen nog het naseizoen waarin niet meer dagelijks wordt gereden. Vermeldenswaard is dat de monumentale Middelburgse goederenloods in mei jl. in gebruik genomen is. Het pand, dat in 2001 uit Middelburg naar Goes werd overgebracht, is inwendig gerestaureerd en biedt nu ruimte aan het museumrestaurant. Het omliggende ter rein is eveneens voor het publiek opengesteld. Men kan nu rondkijken bij het seinhuis, de werkplaats en het stoomdepot. Hierdoor krijgt het terrein meer en meer het karakter van een openluchtmuseum. Voor de bezoekers is de SGB nu meer dan een rijdende stoomtrein; men kan in het museum een beeld krijgen van allerlei aspecten van de spoorwegen uit de jaren 1930. In juli kwam ook het nieuwe parkeerterrein gereed, waardoor de parkeerproblemen van de vele bezoekers tot het verleden behoren. De Gemeente Goes was de SGB hierin zeer behulpzaam. De collectie historisch spoorwegmaterieel van de SGB is uitgebreid met twee oude gesloten goederenwagens, wagens die vaak bij de hiervoor genoemde goederenloods te zien zijn geweest. De ene wagen is in 1913 gebouwd voor de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Van de ruim 2.000 exemplaren van dit type is het de enige die nog bewaard is gebleven. Het voertuig is afkomstig van een particulier in West-Souburg bij wie de wagenbak reeds tientallen jaren in de tuin lag en gebruikt werd voor opslag. De SGB is blij dat ze in de gelegenheid is gesteld om de wagenbak op te halen toen deze buiten gebruik raakte. De tweede goederenwagen is een 'modernere' opvolger van de hiervoor genoemde wagen. Hij werd in 1929 door de Nederlandsche Spoorwegen in gebruik genomen. Beide wagens werden vooral voor het vervoer van groenten en fruit ingezet. Hiervoor waren ze voorzien van vele luiken en ventilatieroosters. Beide wagens passen goed in de collectie gesloten goederenwagens van de SGB. Momenteel wordt gewerkt aan een verdere uitbreiding van deze collectie, zodat een compleet beeld gegeven kan worden van dit type goederenwagen tussen 1870 en 1950. Op het museumterrein zullen deze wagens te zien zijn nabij de goederenloods. De herkenbaarheid van een museum is vaak een probleem. Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen heeft dit opgelost door aan de voorgevel vlaggenmasten te plaatsen waaraan banieren beves tigd zijn. De vlaggenmasten draaien om hun voet, zodat door de wind een constant wisselend beeld Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 16