MUSEA S ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S E ASTREEKTALEN Impressie van het en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor (foto's Goemanszorg). vlasbewerking en de meekrap te bekijken en hier staan ook de grotere werktuigen opgesteld. In het museumcafé of in de voortuin op de 'Koeienstoep' kan een kop koffie met gebak of een eenvoudige lunch worden gebruikt. Natuurlijk staan er bij zon typisch Zeeuws museum ook Zeeuwse specialiteiten op de kaart. Het café is los van het museum vrij toegankelijk en vanaf het terras is er een prachtig uitzicht op al het groen in de tuin. Deze is als boerderijtuin ingericht, met hoogstam- fruit en een kruidentuin. Schuur/vlasbewerki ng Bezoekadres: Telefoon: Fax: Internet: Openingstijden: Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg Molenweg 3, Dreischor 0111-402303 0111-402446 www.museaschouwenduiveland. nl Vanaf de zaterdag voor Pasen tot 31 oktober geopend dinsdag t/ m zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 12.00-17.00 uur. In juli en augustus ook op maandag van 10.00 uur-17.00 uur Voor groepen aparte mogelijkheden om een afspraak te maken. Het museum is geheel rolstoeltoegankelijk Tip: Op aanvraag zijn er bij het museum knapzakken verkrijgbaar, die u mee kunt nemen voor een gezellige picknick; bestelling wel minimaal één dag van te voren telefonisch doorgeven Interieurfoto/bedstede Goemanszorg is een kostbaar monument, zeer fraai onder houden en getuige de vele bezoekers zeker een bezoek waard. De boerenwoning ontwikkelde zich in de 17de of 18de eeuw met het bijbouwen van een losstaand zomerhuis, compleet met bedsteden. Deze 'kêête' met een ingebouw de of aangebouwde oven werd de bakkeet genoemd. Na de Napoleontische tijd bouwde men nieuwe boerderijen, nu niet meer strikt oost-west georiënteerd, maar met het woonhuis overdwars en los voor de schuur. De zijgevel met de voordeur tussen twee ramen werd nu voorgevel. Dikwijls wilde men op een oude bestaande boerderij met zijn tijd meegaan en werd een dwarsgang met voordeur in de zijgevel gemaakt. Dit gebeurde ook met de boerderij Molenweg 3 te Dreischor. Bij deze boerderij was de nieuwe voorgevel aanvankelijk te laag voor de hoge voorname ramen met voordeur en groot bovenlicht. Deze ramen waren afkom stig van de voormalige buitenplaats 'Rozengaerd' te Noordgouwe. Om de welvaart van de familie Goemans in het woonhuis van de boerderij tot uitdrukking te brengen, verplaatste men de gehele muur twee meter naar binnen. De aangebouwde schuur bleef, maar werd ingekort om het verfraaide woonhuis te verlengen. In 1906 is een gedeelte van de voormalige houten schuur, dat te dicht op de bebouwing stond, op last van de gemeente vervangen door steen. Het woonhuis met grote schuur stond in 1993 al een paar jaar leeg toen het werd aangekocht om er een Streek- en Landbouwmuseum in te vestigen. Na een grondige ver bouwing en restauratie van deze boerderij is dit fraaie 17de-eeuwse woonhuis met schuur sinds 1996 bewaard gebleven voor het nageslacht en wordt het nu gebruikt als Streek- en Landbouwmuseum. Het draagt de naam van de vroegere bewoners: 'Goemanszorg'. De boerderij werd aangekocht door de speciaal voor dit doel opgerichte monumentenstichting 'Goemanszorgbeheer'. De huidige Stichting Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg heeft het woonhuis ingericht in de stijl van rond 1900. Er is een mooie kamer, waar de boer en boerin present zijn, er is een bedstede met een spinne, een opkamer, een kelder en een keuken die de tijd van weleer doet herleven en er is een kamer van de boer. Daarnaast is er een aparte expositieruimte waar wisseltentoonstellingen worden gehouden. In het kader van '2003 Jaar van de Boerderij' loopt op dit moment een wisseltentoonstelling die het wonen op de boerderij door de eeuwen heen laat zien. In de schuur is een uitgebreide collectie over de Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 18