Test, test, test ERFGOEDEDUCATIE Project Collecties Onderweg Test in het voortgezet onderwijs Terwijl de Cultmobiel (verplaatsbare tentoonstellings ruimte) op dit moment wordt ingericht door het bedrijf Musky's Arthandling, is er op verschillende scholen geëxperimenteerd met een deel van het bijbehorende lesprogramma. Het project Collecties Onderweg kan zowel door de basisscholen als door het voortgezet onderwijs worden gebruikt. De (museale) voorwerpen worden in de Cultmobiel geëxposeerd in vitrines of ze komen in kastjes hoe zijn leerlingen hadden gewerkt met de Histotheek. Drie verschillende archeologische voorwerpen zijn door de SCEZ in drie maanden tijd in de 'couveuse-vitrine' geplaatst. De leerlingen hebben zich de afgelopen weken verder verdiept in de archeologie. Op school kregen ze eerst door middel van een videoband te zien hoe een archeoloog te werk gaat. Daarna hebben ze als echte archeologen de inhoud van een 'beerput' onderzocht. De SCEZ heeft zes beerputjes ingericht om straks te gebruiken in de Cultmobiel. De leerlingen hebben de beerputjes alvast uitgeprobeerd in de klas. Ze gebruikten een determinatieblad om de vondsten te selecteren, te registreren en te categoriseren. Daarna brachten ze een bezoek aan een echte opgraving: het Majoor Berghuis-kazerneterrein. Omdat dit terrein tegenover hun school ligt, hadden de leerlingen hier al maandenlang de sloop- en graafwerkzaamheden gezien. Op de 'site' werd toevallig net een beerput blootgelegd. De vondsten uit deze echte beerput kwamen overeen met de vondsten uit de beerputjes op school. Zie ook www.absmiddelburg.nl. Exterieur Cultmobiel Als echte archeologen-in-spe werd alles systematisch (foto 's Hans Koert). Op het Sint-Willibrordcollege en de Pontes Scholengroep uit Zierikzee hebben de leerlingen van klas 1 en 2 acht weken lang met een nieuw ontwikkelde module archeologie gewerkt. De module is door leerkrachten van deze scholen samen met de SCEZ ontwikkeld. Ook hierbij zijn de beerputjes uitgeprobeerd. Natuurlijk met opdrachten op hun niveau. De leerlingen hebben ook geleerd hoe een terrein wordt opgemeten met een waterpasinstrument en meetlinten. Zie ook www.pieterzeeman. nl met laatjes. Leerlingen kunnen de voorwerpen daardoor ook vastpakken voor het doen van onderzoek. Het voor deze Cultmobiel gekozen thema archeologie biedt veel mogelijkheden voor het doen van onderzoek. De voorwerpen zijn daarbij het uitgangspunt. De leerlingen leren allerlei vaardigheden, zoals goed kij ken, vragen stellen en luisteren naar elkaar. Test op de basisschool In de vorige Zeeuws Erfgoed vertelde Hans Koert, leerkracht van de Algemene basisschool te Middelburg, Zeeuws Erfgoed 22

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 22