agenda december 2003 hï. Zeeuws Erfgoed december 2003 Waanders uitgevers, 2003), 320 pag. Heel toepasselijk werd dit aan Zeeland gewijde deel in de reeks Monumenten in Nederland ten doop gehouden tijdens de Zeeuwse opening van Open Monumentendag, op 10 september jl. in Dreischor. Het boek biedt een rijk geïllustreerd overzicht van de (vooral bouwkundige) monumenten in onze provincie. Na enkele inleidende hoofdstukken over geschiedenis, stijl en verschijningsvorm, materiaal en constructie en de regio's Noord-Zeeland, Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, volgt een als naslagwerk te gebruiken overzicht per plaats, bedoeld voor een breed publiek. Wilma Valk, Reggie Corijn en Frans Meijaard, Vijftig jaar visserijfeesten Breskens, (Breskens, 2003), 144 pag. De redactie van het dorpsblad 'Op Bresjes' heeft een lees- en kijkboek gemaakt met foto's, interviews en verhalen van vijftig jaar visserijfeesten in Breskens. De visserijfeesten startten in 1953 met optochten van praalwagens en later werd zelfs een Garnalenkoningin aan de stoet toegevoegd. In de tweede helft van de jaren zestig en in het begin van de jaren zeventig waren er minder festiviteiten georganiseerd, mede ook door de verminderde opbrengsten in de visserij sector. Ondanks het inkrimpen van de Bressiaanse vloot is het festijn inmiddels weer een topevenement geworden, waar jaarlijks duizenden bezoekers op af komen. A.P. van Vliet, Vissers in oorlogstijd. De Zeeuwse visserij in de jaren 1 1648(Middelburg, 2003), 224 pag. In de serie 'Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen' is deel 14 verschenen: Vissers in oorlogstijd. Een groot deel van de beroepsbevol king in Zeeland, met name in Vlissingen, Veere, Brouwershaven en Zierikzee, was in de zestiende en zeven tiende eeuw werkzaam in de visserij. Over de zeevisserij in Zeeland in de Tachtigjarige Oorlog was tot nu toe weinig bekend. Met behulp van uniek en niet eerder gebruikt bronnen materiaal schetst historicus en archivaris Van Vliet een beeld van Zeeuwse vissers die erin slagen tijdens de oorlog hun bedrijf uit te blijven oefenen. Adri P. van Vliet en Willem J.J. Geneste, Operatie Noach. De hulp verlening door de Koninklijke Marine en de Watersnoodramp van 1953 (Den Haag: Instituut voor Maritieme Historie, 2003), 120 pag., behandelt de verrichtingen van de Koninklijke Marine als één van de vele hulp verleningsorganisaties in de dagen van de Februariramp 1953. De hulpacties waarbij de vloot, het Korps Mariniers en de Marineluchtvaartdienst waren betrokken worden besproken, maar ook de afsluiting van de hulpverlening door de marine en de gevolgen van de Ramp. Het boek bevat veel foto's van historisch-documentaire waarde. Zeelandboek deel 7; samenstelling Kees Bos (Middelburg: Stichting NRI, 2003), 206 pag. In het zevende deel van het Zeelandboek vertelt Kees Bos de successtory van Roem van Yerseke en stelt Kees Slager de vraag of Zeeland de Ramp nu echt heeft verwerkt. Ook aandacht voor Jan van Munster, Wim Vaarzon Morel, Laurens Geerse en De Drvkkery. Archeologische rapportages M. van Dasselaar A.H. Kloosterman, Verkennend archeologisch onderzoek Karreveld te Koudekerke (ArcheoMedia Rapport A02-454-Z en A03-071-Z, Nieuwerkerk aan den IJssel, juli 2003). R.J.M. van Genabeek, Zierikzee Tempeliershuis. Archeologische bouw- begeleiding (BAAC-rapport 01.098, 's-Hertogenbosch/Deventer, september 2003). B. Jansen, Plangebied Smokkelhoek, Gemeente Kapelle; een inventariserend archeologisch onderzoek (RAAP-Rapport 929, Amsterdam, juli 2003). B. Jansen P.A.M.M. van Kempen, Sluis aan Zee, Gemeente Sluis-Aardenburg; een archeologische verwachtings- en advieskaart (RAAP-Rapport 776, Amsterdam, april 2002). J. Ras, Aanvullende Archeologische Inventarisatie Nieuwbouwproject Papendijke, Wemeldinge (SOB Research, Heinenoord, januari 2002); id., Aanvullende Archeologische Inventarisatie Natuurontwikkelingsgebied 'Brigdamme', Middelburg (SOB Research, Heinenoord, september 2003). M. Spanjer, Archeologische begeleiding van de aanleg van de Recreatieverdeelweg tussen Burgh-Haamstede en Renesse, Westerschouwen. (ADC Rapport 187, Bunschoten, juni 2003). M. Wijsman M.W.A. de Koning, Verkennend archeologisch onderzoek Rijkebuurtweg 8 te Vrouwenpolder (ArcheoMedia Rapport A03-125-Z, Nieuwerkerk aan den IJssel, mei 2003). Tijdschriften Het septembernummer (nr. 7) van het Archievenblad 107 (2003), uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland, is met het oog op '2003 Jaar van de Boerderij' een themanummer, gewijd aan boer(derij)en en archieven. Daarin o.m. een artikel door Piet van Cruyningen, 'Boerderijen en archieven'. In de rubriek 'De archiefschat van beschrijft Aad de Klerk het belang van de Zeeuwse bedrijfskaartboekjes. De Blauwe Wimpel 58 (2003) nr. 4 bevat verschillende wetenswaardig heden over Zeeuws maritiem erfgoed. Albert Boes schrijft over 'Pinkeltje'- auteur Dick Laan, die vóór de oorlog een kampeerreis met het ms 'Tarakan' (Stoomvaart Mij 'Nederland') versloeg en beeldt hierbij enkele op de Vlissingse werf De Schelde gebouwde SMN-schepen af: de 'Slamat' (1924) en de 'Borneo' (1947). Nico Guns bericht over 'Ir. G.W. Pieterse - bouw meester van 'De Schelde" (pag. 154 158). Pieterse maakte hier onder meer de beroemde liner 'Kungsholm' (1953 1985). De fraaie tweepijper kwam in dienst bij de Swedish America Line en eindigde haar loopbaan bij de Costa Line (later Costa Crociere geheten). Kungsholm Bulletin, tijdschrift van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, nr. 51, september 2003, 23 pag. In dit nummer zijn de volgende artikelen opgenomen: 'Een Rotterdamse architect, Jan Verheul Dzn. (1860-1948). Zijn werk aan de kerken op Zuid-Beveland en de bijdrage hierin van decorateur Willem Adrianus Fabri' door H.F. van Herwijnen en G.J. Lepoeter; 'Herbestemming gereformeerde kerk te Nieuwdorp' en 'Bouwkundige onderwerpen: het leiendak' door M. van Doorn en 'De kerkramen van Biervliet' door Rinus Willemsen. SCEZ-medewerker Henk Hendrikse publiceerde een bijdrage 'Zegelstempels en zegelringen uit Zeeuwse bodem' in nr. 70 van Detector magazine (september 2003, pag. 30-33), het verenigingsblad van 'De Detector Amateur'. Het artikel houdt verband met het project zegelstempels en zegelringen van de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland (WMZ), opgezet door leden van de AWN- afdeling Zeeland. In het artikel ook mededelingen over het begin november verschenen boek van Henk Hendrikse over deze materie. Nehalennia afl. 141, najaar 2003, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, opent met een artikel van A.C.J. Willeboordse over twaalf gou den dukaten, onder tamelijk duistere omstandigheden in 1946 te Sluis gevonden. J.H. Midavaine beschrijft de geschiedenis van de zeepziederijen in Veere en B. Oele verhaalt in de rubriek 'Verdwenen Zeeuwse gebou wen' van het Huis Poppendamme, dit n.a.v. de ontgraving van de fundering in 1981. Tenslotte volgen nog een ver slag van de Dialectendag Middelburg van 23 maart 2003 en een artikel over Zeeuwse sjibbolets door P. Heerschap en V. De Tier. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, jaargang 12, nummer 3, 2003, pag. 81-120. In het tijdschrift is de tekst opgenomen van een lezing van Huib J. Zuidervaart, die hij hield op 30 augustus 2002 tijdens een sym posium van het Genootschap over de oudste verzamelingen. De titel van de voordracht is "Hun eigen venster op Gods schepping. Zeeuwse verzamelaars van zeldzaamheden in de zeventiende en achttiende eeuw". Jan Zwemer geeft een voorbeeld van de cultureel- antropologische benadering in de geschiedschrijving: het onderwerp is de Doleantie in Serooskerke. In de bijdrage van L.M. Verseput zijn fragmenten te lezen uit brieven van de ouders van Pieter Zeeman (1862 1905). Zeeman, de latere winnaar van de Nobelprijs voor Natuurkunde, werd in 1865 in Zonnemaire geboren. In de rubriek 'Genootschapsverzame- lingen' belicht Piet Hoogland de oudste roman die in de Zeeuwse Bibliotheek wordt bewaard en eigendom is van het Genootschap: "Die schone ende die suverlicke histo rie van Appolonius van Thyro", gedrukt in 1493. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 53, nummer 6, 2003, 48 pag. Het nummer is geheel gewijd aan 'Film by the Sea', het filmfestival in Vlissingen dat zijn eerste lustrum viert. Het festival benadrukt vooral de con nectie literatuur en film. Verschillende artikelen gaan daar nader op in. In zijn redactioneel geeft hoofdredacteur Paul van der Velde aan dat de geschiedenis van bioscoop en filmhuis in Zeeland nog geschreven moet worden. David Pieters, Peter van Houte en de hoofd redacteur zelf maken een begin door terug te gaan naar de eerste keer dat in Zeeland een film werd gedraaid en een impressie te geven van het filmhuis circuit in Terneuzen in de jaren zeventig van de vorige eeuw. Filmproducent Hans Pos schetst Zeeland als een onontdekt filmparadijs en Rinus Ferdinandusse heeft het vermoeden dat er nog veel films op zolders op herontdekking wachten. Heem- en oudheidkundige bladen Sint-Philipsland De Nieuwsbrief nr. 3, augustus 2003, van de Heemkundekring Philippuslandt is grotendeels gevuld met bestuurlijke mededelingen. De Cronicke nr. 2, oktober 2003, van de Heemkundekring Philippuslandt bevat, naast huishoudelijke mededelingen, een kwartierstaat van Pieternella Elizabeth van Dijke (1920-1996), samengesteld door C. Overwater en een bijdrage van J. Kempeneers over De Slag op het Slaak in 1631. Verder nog een tweede artikel over de bakkers op Sint-Philipsland, eveneens van J. Kempeneers. Tenslotte volgt nog een lijst van schepenen te Sint-Philipsland in de periode 1647 t/m 1660. Tholen De Nieuwsbrief nr. 4, september 2003, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen besteedt, naast huishoudelijke mededelingen, o.m. aandacht aan de Open Monumenten dag op Tholen en aan het in de 19de eeuw afgebroken Slot te Sint-Maartensdijk. Walcheren In De Wete nr. 4, oktober 2003, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, verhaalt J. Braat over de inzet van Duitse krijgsgevangenen bij het opruimen van mijnen op Walcheren in de jaren 1945-1947 en beschrijft T. Franken de geschiedenis van de oude scheepswerf van Meerman te Arnemuiden, dit n.a.v. de aankoop door de Gemeente Middelburg met het doel de werf te laten restaureren en weer in bedrijf te brengen. Verder gaat J. Kaljouw nader in op de lotgevallen van de spoorboot van Middelburg in de jaren 1864-1872 en vertelt J. Looise in de allerlaatste aflevering van de serie over Walcherse boerderijen over de boerderij Meiwerf te Gapinge. J.D. de Voogd beschrijft voor de laatste keer de Veerse kinderspelletjes in de jaren dertig van de vorige eeuw en F. van

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 26