.Zeeuws rmc r Special^ Open Monumentendag 13 September 2003 Open Monumentendag Boerenbouw Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en de Monumentenwacht Zeeland Zeeuwse opening Bezoek de website en los het raadsel op! Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland bouuifonds Hoofdsponsor De Open Monumentendagen vallen dit jaar in het weekend van 13 en 14 september. Het is al weer voor de 17e keer dat dit evenement plaats heeft. Overal in het land zijn er monumenten opengesteld en vinden er activiteiten plaats. In Zeeland zijn dan ruim 300 monumenten vooral op zaterdag 13 september te bezichtigen. Zeeland kent een rijke variëteit aan jonge en oude monumenten. Er zijn kerken, boerderijen, molens, vestingwerken, handels en industriële gebouwen en natuurlijk allerlei soorten woonhuizen. Ook de varende monumenten zijn van de partij. Het landelijk thema van dit jaar is 'boerenbouw'. Er valt kortom op de Open Monumentendag veel te genieten in Zeeland. Het is bovendien een prachtige gelegenheid om een monument nu ook eens van de binnenzijde te bekijken. Deze special van Zeeuws Erfgoed geeft u alle informatie over een boeiende en leerzame ontdekkingstocht langs de Zeeuwse monumenten. Er zal dit keer veel aandacht zijn voor het landelijk gebied en de agrarische bouwkunst in het bijzonder. De Open Monumentendag sluit met dit thema aan bij '2003, het jaar van de boerderij', dat aandacht vraagt voor het behoud van historische boerderijen en hun erven. Er komen dan ook allerlei aspecten van het platteland, de landbouw en de landelijke bouwkunst aan bod. Zo zullen er, meer dan gebruikelijk het geval is, agrarische en aan de sector verwante gebouwen worden opengesteld. Ga zeker dan ook eens de boer op!! Ter gelegenheid van deze Open Monumentendag is de publicatie 'Boerenbouw, monumenten van het agrarisch bedrijf uitgegeven, geschreven door Sietse van der Hoek. Hierin wordt aandacht besteed aan boerderijen, maar ook aan de geschiedenis van de landbouw in Nederland, landschapsveranderingen, en de boeren zelf komen ook nog uitgebreid aan bod. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland houdt zich bezig met het behoud en de ontsluiting van het culturele erfgoed in de provincie Zeeland. De Stichting is actief op het gebied van de archeologie, de geschiedbeoefening, de monu mentenzorg, de monumentenwacht,de musea en de streektalen. De Stichting ontwikkelt, coördineert en ondersteunt projecten met een accent op educatie en participatie. Eén van deze projecten is de provinciale coördinatie van de Open Monumentendag. Samen met de plaatselijke comités in Zeeland en de Landelijke Stichting Open Monumentendag is ook dit jaar weer gewerkt aan een Zeeuwse invulling van de Open Monumentendag. Zeeland draagt hiertoe, zij het zeer bescheiden, haar steentje toe bij door het uitschrijven van een kleurwedstrijd voor de jeugd. Kortom er valt op zaterdag 13 september in Zeeland weer heel veel te zien en te beleven en vooral ook te doen ook 1 Waarom dat nodig is? Omdat monumenten en cultureel erfgoed een waardevol en onmisbaar onderdeel vormen van zowel de huidige als de toekomstige Zeeuwse samenleving! Met de Monumentenwacht levert de Stichting een belangrijke bijdrage aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumentenpanden. Vier ploegen van elk twee monumentenwachters zijn dagelijks op pad om monumenten, dus ook historische boerderijen, aan een grondige bouwkundige inspectiebeurt te onderwerpen. Adviezen over grotere herstel- en onderhouds werkzaamheden worden vermeld in een gedetailleerd inspectierapport. Momenteel maken de eigenaren van ongeveer 860 monumenten gebruik van de diensten van de Monumenten wacht. Kennismaken met de werkzaamheden kan op 13 september op een aantal locaties in Zeeland. De Monumentenwacht hecht ook veel waarde aan het behoud van historische boerderijen, en heeft daarom samen met de Federatie Monumentenwacht Nederland de 'Onderhoudswijzer voor de boerderij' laten vervaardigen, welke tegen een gering bedrag is aan te schaffen bij de SCEZ. Hierin wordt op overzichtelijke wijze aangegeven hoe men als eigenaar, in het kader van het behoud voor toekomst, om kan gaan met de boerderij. Per bouwdeel wordt na een korte beschrijving, vele praktische en nuttige tips gegeven. Activiteiten rond Open Monumentendag Naast dat monumenten van buiten en van binnen gratis te bezichtigen zijn, vinden er in en rondom deze historische gebouwen allerlei activiteiten plaats. Zo zijn er stadswandelingen waarbij de bezoeker langs andere waardevolle monumenten geleid wordt en waarover hij/zij nader geïnformeerd wordt. Ook zijn er fietsrouten georganiseerd langs boerderijen, waar rondleidingen gegeven worden en waar streekeigen producten te koop zijn. Zijn er diverse muzikale optredens o. a. van wereld muziek. Rijdt er in het westelijk deel van Zeeuws Vlaanderen een dichtersbus rond tussen de verschillende historische plaatsen. Uiteraard zijn er allerhande tentoonstellingen te bezoeken. Ook worden op een aantal locaties demonstraties gegeven van onder andere oude ambachten, potten bakken, plateel schilderen, maar ook van bolusbakken en kousen breien. Er bestaat de mogelijkheid kerktorens te beklimmen om van boven uit te kunnen genieten van het mooie Zeeuwse landschap. Zo kunnen er ook bijzondere tuinen bezocht worden. Bij een aantal monumenten zullen er mensen in het historische 'boerengoed' rondlopen. Ook worden demonstraties gegeven in de werking van een molen. Zijn er markten en fancy fairs. De Stichting Cultureel Erfgoed voor de jongeren! De Open Monumentendag wordt op verschillende plaatsen en tijdstippen en op verschillende wijzen geopend. Zo vindt de landelijke opening plaats op 11 september in Meppel. Op vrijdag 12 september openen enkele plaatselijke comités hun programma. Op provinciaal niveau wordt het startschot al op woensdag 10 september gegeven. Dit geschiedt door een bijeenkomst in het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg te Dreischor. Dit zal gebeuren door de gedeputeerde van cultuur de heer Van Waveren. Tevens zal het eerste exemplaar, in de reeks van 'Monumenten in Nederland', van de uitgave 'Zeeland' hem wor den overhandigd. Deze reeks en specifiek deze uit gave over Zeeland, welke een gezamenlijk initia tief is van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en Waanders Uitgevers, geeft een breed overzicht van de cultuurhistorisch meest waardevolle objecten en structuren in Zeeland. Niet alleen de bekende en vertrouwde maar ook de minder bekende monumenten komen ter sprake en in beeld, tevens krijgt de bouwkunst uit de periode van 1850-1940 krijgt ruimschoots aan dacht. De grote verscheidenheid aan bouwwerken in Zeeland komt in deze uitgave dan ook goed tot uiting. Deze uitgave over de Provincie Zeeland geeft een compact samenhangend beeld van de aanwezige cultuurhistorische waarden per stad, dorp en (eiland)streek. Voor een actueel overzicht van de open gestelde monumenten en activiteiten in Zeeland kunt u terecht op de website van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland www.scez.nl. Ook vind u hier in veel geval len meer informatie over de opengestelde monumenten welke eventueel aangevuld is met een foto van het object. Op de website is bovendien, speciaal voor Open Monumentendag, een bijzondere monumentenraadsel te vinden. Los dit raadsel op! Onder de oplossers worden enkele prijzen verloot. De eerste goede reactie wordt in ieder geval beloond. Informatie over de Open Monumentendag en de opengestelde monumenten elders in Nederland vindt u op de website van de landelijke Stichting Open Monumentendag www.openmonumentendag.nl

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 29