Inhoudsopgave Colofon Wie zit waar? ■lïfifW Stichting TT Cultureel Zeeland ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Meegezonden - Agenda september 2003 - Special nr. 5 Open Monumentendag september 2003 - Zeeuws Archief Nieuws nr. 19 - Folder Zeeuws Archief - Folder Provincie Zeeland Aan dit nummer werkten mee Saskia Buitenkamp, Robert van Dierendonck, Liesbeth van der Doe-van der Geest, Miek Geerts, Leida Goldschmitz-Wielinga, Peter Hamer, Henk Hendrikse, Wim Jakobsen, Hans Jongepier, Aad de Klerk, Dicky de Koning-Kastelijn, Jan Kuipers, Henk van Leeuwen, Rudi van Limmen, Aafke Manni-Bij de Vaate, Lukkie Nederhoed-Zijlstra, Ramon de Nennie, Wim Phaff, Josien Pootjes, Peter Priester, Wim Scholten, George Sponselee, Veronique De Tier, Huib Uil, Wil Valckenier von Geusau-Brouwer, Tony Veenstra, Nathalie de Visser, Bert Wennekes en Arco Willeboordse. Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 20 oktober 2003, zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. 3 SCEZpresse 3 KORT elings ARCHEOLOGIE 4 Geanimeerde 4e ZAAD Onderzoek en meldingen 6 Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen Project verdronken dorpen 8 Archeologische Werkgemeenschap Nederland Presentatie publicatie Zeeuwse zegelstempels GESCHIEDBEOEFENING Van de consulent 17e Historische Studiedag 'Storm over Zeeland' Adressen heemkundige organisaties Spreekuur consulent regionale geschiedbeoefening 10 Krulbollen, een oude volkssport 11 Oorsprong boerderijkaart onbekend MONUMENTENWACHT 12 Uniforme rapportage Monumentenwacht 13 Open Monumentendag 2003 in Zeeland Onderhoudswijzer voor de Boerderij MONUMENTENZORG 14 De oude werf van Arnemuiden Het grafmonument voor de Evertsens in Middelburg MUSEA 16 17 Nieuws van musea Een herkenbaar muZEEumprobleem Museumrondje Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg, Dreischor STREEKTALEN 19 Dialectdag van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek 'Typisch Zeeuws???' Zeeland Migratieland BEHOUD EN BEHEER 21 Ontbijtje mét Buitenlandse contacten ERFGOEDEDUCA TIE 22 Test, test, test 24 MOnuMENTaal Foto omslag: Gezicht op een deel van het verdronken Rilland in oostelijk Zuid-Beveland, zomer 2003. De vloed van 1134 was vermoedelijk aanleiding tot de eerste systematische bedijking van het eiland van Rilland en Mare. De oudste vermelding van de kerken van deze dorpen is te vinden op een tiendlijst uit 1275/80. In 1530 verdronk Rilland Pas in de achttiende eeuw werd het nieuwe, huidige Rilland gesticht. Dit dorp is op zijn beurt zwaar getroffen door de Februariramp 1953. Op de achtergrond hedendaagse dijkwerken. Zeeuws Erfgoed is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over nieuws en achtergronden van uit de werkvelden Archeologie, Geschiedbeoefening, Monumentenwacht, Monumentenzorg, Musea en Streektalen. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws redactie Aad de Klerk, Jan Kuipers, Wim Phaff, Josien Pootjes, Wim Scholten Veronique De Tier en Tony Veenstra eindredactie Saskia Buitenkamp, Aad de Klerk en Jan Kuipers foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 Internet www.scez.nl E-mail info@scez.nl Zeeuws Erfgoed jaargang 2 nr. 3 september 2003 Locatie Groenmarkt 13, Middelburg Tel. 0118-670870 Armeniaans Schuitvlot 1, Middelburg Tel. 0118-623732 Achter de Kerk 2-4, Nieuw- en Sint-Joosland Tel. 0118-606140 Werkveld Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Archeologie (beleid en documentatie) Behoud (consulent) Educatie (consulent) Geschiedbeoefening (consulent) Monumentenwacht (beleid en administratie) Musea (consulent) Streektalen (consulent) Archeologie (depot) Monumentenwacht (depot) Zeeuws Erfgoed 2

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 2