Gildenpenning van de zilversmeden Gevelornament 'vol afweer' Zandstenen kariatide Op 7 april is tijdens rioleringswerkzaamheden aan de Veersesingel te Middelburg een vrijwel gaaf zandstenen beeld gevonden. De werkzaamheden vonden plaats in opdracht van de gemeente Middelburg. De SCEZ heeft de vondst bestudeerd en gedocumenteerd. Het beeld is ruim een meter lang en stelt een als schoorzuil dienende vrouwenfiguur voor, een zogenaamde kariatide. IJ zertij dnederzetting bij Grijpskerke IEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN De heer Ton Hofman uit Hellevoetsluis meldde de vondst van een gildenpenning van de zilversmeden te Middelburg. De penning bevond zich in stortgrond, afkomstig van het Stationsgebied. De datering van het messing object is 1597. De doorsnede is 30 mm, de dikte 2 tot 4 mm. De penning is gedecoreerd met diverse attributen van het vak der zilversmeden. Amateur-archeologen en detectorzoekers hebben inmiddels uit de bouwput en het stort van deze locatie tal van vondsten geborgen. In juni meldde een particulier de vondst van enkele grote stukken, merendeels gedecoreerd natuursteen aan de Volderijlaagte in Middelburg. Eén van de fragmenten, waarschijnlijk een gevelornament, vertoont een opvallende bewerking. Het bestaat uit een ovalen cartouche die verbonden is met een onderliggend, van florale motieven voorzien basisdeel. De cartouche vertoont het met slangachtige wezens omrankte hoofd van een man. De slangen of serpenten, 's mans uitgestoken tong en de opengesperde, starende ogen zijn allemaal bekende tekenen van afweer. Deze nogal nadrukkelijke symboliek suggereert antropologische of oudheidkundige inspiratie en doet daarom vermoeden dat we met een relatief jong object te maken hebben, dat op zijn vroegst uit de latere achttiende eeuw dateert. In de noordelijke (Germaanse) mythologie namen de goden Loki en Odin soms de vorm aan van een slang. Ook de Griekse hoofdgod Zeus veranderde wel in een slang, terwijl de wijn- en vruchtbaarheidsgod Dionysos voorkomt, gekroond met slangen. Mythologische wezens met slangen als haar zijn echter bij uitstek vrouwelijk, zoals Medusa uit de Griekse mythologie. Dergelijke attributen uit de klassieke overlevering waren ook tijdens de Renaissance al volop bekend, hetgeen een wat grotere ouderdom van ons ornament kan betekenen. Lezers die meer over de iconologie of functie van het hier beschreven en afgebeelde ornament kunnen vertellen, wordt gevraagd contact op te nemen met de SCEZ, telefoonnummer 0118-670879 (Jan Kuipers) of via het emailadres jjb. kuipers@scez. nl Zeer waarschijnlijk vormde het een onderdeel van een schouw in een groot gebouw. Het beeld bevond zich aan de bovenzijde van een afvalput uit de achttiende/negentiende eeuw naast een ijsselstenen muur. Het object zelf dateert vermoedelijk uit de zeventiende eeuw. Hoe het beeld in de afvalput terechtkwam is onbekend. In de bedding van een nieuw gegraven watergang met natuurvriendelijke oevers langs de Kievitshoeks- weg bij Grijpskerke zag een grote hoeveelheid aardewerkscherven na meer dan twee millennia weer het daglicht. De eerste melding kwam in mei van een weidevogelteller; in tweede instantie trok de landbouwer van het ernaast gelegen grasland aan de bel. De SCEZ is als 'archeologische brandweer' diverse malen uitgerukt om de scherven te verzamelen. Daarbij is assistentie verleend door enkele leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN)| afdeling Zeeland. De scherven bevonden zich in hoofdzaak in een kleispoo dat door het Hollandveen liep. Waarschijnlijk is dit een smal kreekje geweest. Het aardewerk kan op grond van de diverse versieringskenmerken worden gedateerd in de Late IJzertijd, ongeveer de derde eeuw voor Christus. Het kreekje heeft vermoedelijk als dumpplaats voor het huishoudelijk afval gediend. Tussen de scherven werd ook botmateriaal van onder meer rund en schaap/geit en een fragment van een metalen armband aangetroffen. De nederzetting (houten boerderij) moet vlakbij hebben gelegen. Een booronderzoek, dat door de SCEZ in september zal worden uitgevoerd, kan uitsluitsel geven over de omvang en locatie van die nederzetting. Wanneer die bekend zijn, kan het terrein op de Archeologische Monumentenkaart (AMK) worden geplaatst. Met slangen omrankt mannenhoofd op uit Gildenpenning van de zilversmeden (Middelburg), 1597. Vooraanzicht van de Onderzoek naar een IJzertijdnederzetting aan de Kievitshoeksweg

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 5