Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland Presentatie publicatie Zeeuwse zegelstempels ARCHEOLOGIE 't Hof Ravesteyn, Grijpskerke Werkgroep Metaal Zeeland Assistentie aan derden GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Middeleeuws zegelstempel en de afdruk daarvan uit Vlissingen; datering ca. 1350-1400. Het project Ravesteyn vordert gestaag. Inmiddels is het oude patroon van grachten en bomenlanen (ontwerpplan Stichting Landschapsbeheer Zeeland) op basis van een oude kaart van de buitenplaats gerealiseerd. Voorzover mogelijk is het terrein in de 'oude' staat teruggebracht; de rechthoekige gracht rondom het 'eijland' mocht niet dieper worden dan een halve meter en is hoofdzakelijk 'voor het zicht' aangebracht. De lange vijver is tot een diepte van twee meter uitgegraven. Bij het uitgraven van de gracht vóór de boerderij tot ruim twee meter is in het talud een stortplaats blootgelegd waarin zich veel botmateriaal en achttiende-eeuws aardewerk bevond. Er is Rijnlands materiaal bij, soms gedateerd, en (gestempeld) aardewerk uit Bergen op Zoom. De grote hoeveelheid materiaal biedt de mogelijkheid om in het winterseizoen weer een aantal 'schervenavonden' te orga niseren. Bij het verschijnen van deze Zeeuws Erfgoed ligt de kopij voor de publicatie Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem inmiddels bij de uitgever. De vele foto's, gemaakt door Hans Bostelaar en Henk Hendrikse, gemaakt met de via subsidies van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland, de Rotary Club Walcheren en Verschuren Foto Video Middelburg verkregen digitale camera, zijn van uitstekende kwaliteit. Tot nu toe zijn 275 zegelstempels en -ringen geregistreerd, een formidabel aantal in iets meer dan twee jaar! Ook de aanmelding van vogeldrinkbakjes en gewichten gaat traag, maar gestaag, door. Middeleeuws zegelstempel uit Vlissingen De heer M. Klomp uit Vlissingen trof afgelopen voorjaar in stortgrond afkomstig van de Oude Markt te Vlissingen een messing zegelstempel aan. Het van een draagoog voorziene voorwerp heeft een deels te ontcijferen opschrift. De afbeelding is een handmerk. Handmerken kwamen gedurende en na de Middeleeuwen veel voor ter vervanging van de handtekening. Hand- of (erfelijke) huismerken dienden ook als eigendoms- of onderscheidingsteken op huizen en roerende zaken. Het stempel heeft een doorsnede van 2,6 centimeter; de datering wordt gesteld op 1350-1400. In juni trof de heer Klomp in stortgrond van de werken langs het kanaal te Middelburg (Stationsgebied) een messing stempel aan. Het stempelvlak vertoont de letter S. De datering wordt gesteld op de achttiende of negentiende eeuw. AWN'ers verleenden de afgelopen maanden assistentie bij de opgravingen op de Markt rondom de Sint-Jacobskerk in Vlissingen (SOB-Research), bij het onderzoek op het terrein van de gesloopte Berghuiskazerne aan de Zuidsingel in Middelburg (ADC), bij het onderzoek op het terrein van het voormalige zwembad aan de Poelendaelesingel in Middelburg (SCEZ en SOBresearch) en bij vele kleine onderzoeken uitgaande van de SCEZ. Tempel Op zaterdag 1 november a.s. vindt in de gymzaal van het Provinciaal Archeologisch Depot (PAD) van de SCEZ aan het Armeniaans Schuitvlot 1 de overhandiging plaats van het eerste exemplaar van de publicatie Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem. Het boek geeft informatie over en is voorzien van vele kleurenfoto's van ca. honderd zegelstempels en -ringen die de afgelopen twintig jaar door metaaldetectorzoekers in Zeeland gevonden zijn. De door Henk Hendrikse geschreven publicatie verschijnt bij uitgeverij Aprilis bv en is bij de boekhandel te verkrijgen. Het logo van de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland, ontwerp en tek. Leida Goldschmitz-Wielinga. Messing zegelring met de letter T. Vindplaats Aardenburg, datering ca. 1400-1450, particuliere collectie (foto S. Bostelaar). Vierlobbig messing zegek toebehorend aan een Spaanse lakenhandelaar. Randtekst: Arias Alfonso. In het centrum een gaand schaap, daaromheen twee lakenbalen, een lelie en een burcht Castilië). Vindplaats Sluis, datering ca. 1350-1400, particuliere collectie (foto S. Bostelaar). Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 8