MONUMENTENWACHT Streek- en landbouwmuseum Dreischor druk bezocht Zeeuwse opening monumentendag 2003 succes De Zeeuwse opening OMD-raadsel Kleurplaatwedstrijd Monumentendag m f ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Met het verschijnen van deze nieuwsbrief is het weekend van de Open Monumentendag, dit jaar rondom het thema 'boerenbouw' opgezet, al weer drie maanden voorbij. Gewoontegetrouw doet de redactie van Zeeuws Erfgoed hiervan verslag, maar deze keer bewaart zij dat voor een volgend nummer, compleet met een terug- en vooruitblik voor het komende jaar. Een uitgebreid evaluatieverslag van de afgelopen monumentendagen op 13 en 14 september zult u dus in het maartnummer aantreffen. Waar wel aandacht aan wordt besteed in deze aflevering, is de provinciale opening van de Open Monumentendag (OMD), op 10 september jl. in Dreischor. Voor de tweede keer - in 2001 vond deze plaats in het stadhuis van Veere - is door de SCEZ de Zeeuwse opening georganiseerd in het kader van het Stimuleringsprogramma Cultuurparticipatie 2001-2004. De vele positieve reacties, de prachtige inzendingen op de kleurwedstrijd voor de jeugd, maar ook het antwoord op het OMD-raadsel, dat op de site www.scez.nl op te lossen was, zijn te leuk om onvermeld te blijven. In een landelijke ambiance, inspelend op het thema 'boerenbouw' en het nationale Jaar van de Boerderij, vond op toepasselijke wijze de Zeeuwse opening plaats in het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg te Dreischor. Circa 100 genodigden waren die middag aanwezig. Het programma bestond uit een aantal toespraken. Gastvrouw en tevens voorzitter van het museum, mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra, de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer F. Asselbergs, de gedeputeerde voor cultuur, de heer H. van Waveren, stedenbouwkundige de heer H. de Vries en de directeur van de SCEZ, de heer W. Scholten pleitten ieder voor het belang van het behoud van deze agrarisch-monumentale vorm van cultureel erfgoed. De openingshandeling werd met plezier verricht door gedeputeerde Van Waveren. r p* v Nog maar net op het web geplaatst, kwam de eerste goede oplossing 's ochtends al binnen. In de weken daarna hebben velen onze website bezocht, echter weinigen zijn overgegaan tot het oplossen en insturen van het juiste antwoord. De oplossing van de puzzel luidde, hoe kan het ook anders, 'boerenbouw'. De eerste goede, en bekroonde, inzending kwam van: Evalien Gabriëlse, Randduinhofweg 9 in Oostkapelle. Uit de overige goede oplossingen heeft het lot de volgende winnaar aangewezen: Tineke Bekenkamp, Van Vollenhovenweg 10, Serooskerke (W). Beide winnaars zijn inmiddels op de hoogte gebracht. Blij verrast was de redactie niet alleen over het grote aan tal inzendingen - een kleine honderd stuks in totaal - maar ook over de kwaliteit en de leeftijdsspreiding. De jongste deelnemer bleek een éénjarige te zijn! Verder kwa men er inzendingen binnen van twee-, drie-, vijf-, acht- tot aan een veertienjarige toe. Vanuit heel de provincie kwamen ze, zelfs van buiten de provincie: Marknesse, Eindhoven, Bergen op zoom, Hoevelaken, Vlaardingen, Ouddorp en Velbert. Zoals vermeld op de kleurplaat werden de inzenders verdeeld in twee leeftijdscategorieën: de eerste groep tot en met acht jaar en de tweede van negen tot vijftien jaar. Uit elke leeftijdsgroep zijn door een jury, met als erejurylid de gedeputeerde voor cultuur, drie winnaars gekozen. Het niveau van de ingezonden kleurplaten is hoog, evenals de creativiteit en de afwerking. Opgeplakte knoopjes, stoffen rokjes, vlindertjes, glittertjes; het was voor de jury dan ook niet makkelijk om een keuze te maken. Na veel wikken en wegen heeft de jury toch een besluit genomen. In de leeftijdscategorie tot 9 jaar gaat de eerste prijs naar Sarah van de Maas uit Middelburg, op de tweede en derde plaats zijn respectievelijk Kiki Beukers uit Vlissingen en Anne Janssen van Roosendaal uit Oostburg geëindigd. In de categorie 9-15 jaar gaat de eerste prijs naar Jeanine Melis uit Middelburg, de tweede prijs naar Cherique (achternaam onbekend) uit Zierikzee en de derde prijs is gewonnen door Stephanis de Keijzer uit Kruiningen. De jury is van mening dat ook de jongste deelnemer aan de kleurwedstrijd, Wahine Wisse uit Yerseke, een leuke attentie heeft verdiend. De winnaars van de puzzel en de kleurplaatwedstrijd kunnen hun prijs afhalen op de centrale locatie van de SCEZ, gebouw De Burg aan de Groenmarkt 13 in Middelburg. Alle inzenders worden hartelijk bedankt voor hun deelname en mooie prestaties! UVUUriOlltö Tijdens de Zeeuwse opening in Dreischor werd ook het boek Monumenten in Nederland: Zeeland gepresenteerd Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 11