gMONUMENTENWACHT Van bedrijfsleider tot pachter De lasten en de lusten De toekomst Onderhoud en beheer De lunch- alarmklok van ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGiVl O N UMEN TEN WACH T MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN afweging heeft de pachter daarom besloten binnenkort elders een nieuw onderkomen met de benodigde schuren en nevengebouwen op te zetten. Wel zal de pacht van de landerijen, eventueel uitgebreid met nieuwe terreinen, in handen blijven van de huidige pachter. Boerderij 't Hof de Dierik is in eerste instantie opgezet als een hobbyonderneming van de grootgrondbezitter Tak van Poortvliet. In de loop der decennia is het geheel van karakter veranderd. Oorspronkelijk opgezet als een gemengd bedrijf met veeteelt en akkerbouw en een apart fruitbedrijf, voorheen met elk een eigen bedrijfsleider, is de onderneming vanaf 1930 één pachtbedrijf met akker bouw en fruitteelt, in beheer van één pachter. Huisvesting, erf en bedrijfsgebouwen zijn echter niet mee veranderd met de tijd en naar de behoefte van het pachtbedrijf. De eigenaren en de familie Mesu hebben elk vanuit hun gezichtspunt de bovengeschetste ontwikkelingen meegemaakt. De verhouding tussen de eigenaren en pachter was toen ook een heel andere dan nu: van een min of meer afhankelijke positie, met weinig tot geen privacy, naar een meer zakelijke, zelfstandige en onafhankelijke positie van de pachter nu. Het erf en de gebouwen zijn een lust voor het oog van de eigenaren, de pachter en hun bezoek. Het onderhoud daarentegen kost heel veel tijd, energie en geld. Uit oogpunt van de bedrijfsvoering zijn de bestaande gebouwen en het erf erg onpraktisch. Overheidssubsidies verzachten enigszins de pijn van de eigenaren maar niet die van de pachter, die grotendeels verantwoordelijk is voor het onderhoud van het erf en de door hem in gebruik zijnde gebouwen. De bestaande gebouwen voldoen ook al lang niet meer aan de eisen en wensen van een modern en goed draaiend fruitteelt- en akkerbouwbedrijf. Ze zijn te klein van afmeting, onpraktisch van indeling, met te kleine toegangen en er zijn onvoldoende technische installaties aanwezig. Daarbij zijn de bedrijfsgebouwen te kostbaar in onder houd voor de stalling van de moderne machines maar ook voor de opslag van fruit, aardappelen en andere landbouwproducten. Wil de pachter toch op 't Hof de Dierik blijven wonen dan zal hij flink financieel moeten investeren. Twee zaken houden hem hierbij echter tegen, namelijk dat de eigenaren nimmer tot verkoop zullen overgaan én dat het complex een rijksmonument is, hetgeen betekent dat wijzigingen aan de gebouwen slechts in beperkte mate mogelijk zullen zijn. Na zorgvuldige De lasten van het complex, het onderhoud van de gebouwen en van de bijzondere erven, komen na het vertrek van de pachter geheel en alleen voor rekening van de eigenaren. De pachtgelden zullen samen met de overheidssubsidies de kosten in beperkte mate drukken, maar meer ook niet. De onderhoudskosten zijn dan niet meer door een particulier op te brengen. In de nabije toekomst zal niet alleen moeten worden gezocht naar andere bestemmingen, maar ook naar een meer bedrijfsmatige opzet/aanpak van 't Hof de Dierik, bv. in de vorm van een stichting met een exploitatie maatschappij. Voor de invulling van andere doeleinden valt te denken aan bijzondere gastenverblijven of een conferentieoord. In ieder geval zal de nieuwe bestemming van de hofboerderij ervoor moeten zorgen dat er voldoende middelen binnenkomen om het onderhoud van de gebouwen en de bijbehorende erven voor de toekomst veilig te stellen Momenteel wordt het complex jaarlijks door de monumentenwacht geïnspecteerd. Uit de inspectie rapporten van de laatste jaren blijkt dat de onderhoud- stoestand van de gebouwen alleen maar verbeterd is. In opdracht van de eigenaren wordt er regelmatig onder houd uitgevoerd, op dit moment wordt het gehele complex onderworpen aan een grondige schilderbeurt. De eigenaren zijn zeer te spreken over de monumenten wachters die de gebouwen inspecteren. Enkele uitspraken van hen zijn: "Ze zijn zeer gedreven en begaan met hun vak en spreken met liefde over de gebouwde objecten. Maar ook iedere keer vinden ze wel weer wat, een verschoven of kapotte dakpan, een gescheurde goot, een lekkende hemelwaterafvoer!" Om de verschillende schuine dakvlakken in de toekomst gericht te kunnen inspecteren, maar ook voor de uitvoering van reparaties door de aannemer, zullen voorzieningen als haken en ogen aangebracht moeten worden. Een inspectie kan pas goed en veilig worden uitgevoerd, indien het dak niet alleen met het oog maar ook 'met de hand' geïnspecteerd wordt. Behalve de pannen zullen dus ook de onderliggende panlatten en het dakbeschot uitvoerig bekeken moeten worden. Het inspectierapport van de monumentenwacht is overzichtelijk van opzet en geeft een goed beeld van de onderhoudstoestand van de verschillende monumentale gebouwen op het landgoed. Door middel van het inspectierapport is het voor de eigenaren duidelijk waar de problemen zitten en wat hieraan moet gebeuren; gebreken die respectievelijk op zeer korte, korte en langere termijn verholpen dienen te worden om het geheel in goede staat te behouden. De SCEZ dankt de eigenaar en de pachter van boerderij 't Hof de Dierik voor hun gastvrijheid en hun welwillende medewerking aan dit interview. V.l.n.r. boerenschuur, woonhuis van de pachter en woonhuis van de eigenaar. Zeeuws Erfgoed 13

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 13