Landelijke evaluatie steunpunten MONUMENTENZORG Actualiteit Ontwikkelingen in Renesse -J ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MUSEASTREEKTALEN Sinds de Monumentenwet 1988 van kracht is, zijn veel taken op het gebied van de monumentenzorg bij gemeenten terechtgekomen. Om gemeenten te ondersteunen en te stimuleren in het beheer en behoud van gebouwde en archeologische monumenten, zijn sinds 1995 - met uitzondering van Utrecht en Flevoland - inmiddels in alle provincies steunpunten monumenten zorg en archeologie opgericht. De huidige afspraken tussen betrokken partijen over de financiering en taakuitvoering van steunpunten stammen uit 2001. Bij deze afspraken zijn de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ), de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), de provincie, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en de steunpunten betrokken. De afspraken zijn gemaakt voor de duur van de huidige Cultuurnota (2001-2004). Daar deze afspraken in 2004 ten einde lopen, wil het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen nagaan of de steunpunten aan de verwachtingen voldoen en gemeenten adequaat ondersteunen. Ook wil het ministerie inzicht in de toekomstige ondersteunings mogelijkheden door de steunpunten, mede gezien de verwachte veranderingen in de gemeentelijke verantwoordelijkheden als gevolg van het Verdrag van Malta (archeologie) en het nieuwe instandhoudingbeleid (monumentenzorg). De evaluatie is uitgevoerd in negen provincies omdat de steunpunten in Utrecht en Zeeland gedurende het onderzoek nog van de grond moesten komen. Het is nog te vroeg te speculeren over de conclusies en mogelijke consequenties, maar uit de eerste signalen komt een positief beeld naar voren te komen met betrekking tot het functioneren van de steunpunten. Bij de RDMZ zal men zich in ieder geval sterk maken voor het behoud er van, het zijn immers al in veel provincies belangrijke peilers van de monumentenzorg geworden. Daarbij zal Zeeland lering kunnen trekken uit de ervaringen van de andere provincies. De steunpunten zijn namelijk op vele manieren georganiseerd en bieden een divers pakket aan diensten. Aan de hand van deze landelijke evaluatie (waarover meer in het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed) én de gesprekken met de Zeeuwse gemeenten die vanaf januari 2004 van start zullen gaan, zal de Zeeuwse koers bepaald worden. Op donderdag 16 oktober vond op Slot Moermond te Renesse de jaarlijkse cursusdag 'Actualiteit Ontwikkelingen' van het Nationaal Contact Monumenten (NCM) plaats. De dag stond grotendeels in het teken van de veranderende wetgeving op het gebied van de monumentenzorg en archeologie (zie ook boven). Naast een nuttige bijeenkomst waar iedereen werd bijgepraat over de nieuwste ontwikkelingen, was het ook een dag waar 'toutes cultuurhistorisch Zeeland' bijeen was en waar kon worden kennisgemaakt met de nieuwe accounthouder van de RDMZ voor de Provincie Zeeland, Marieke Bergmann, beleidsmedewerker archeologie van de Provincie Zeeland, Miek Geerts, en met de coördinator monumentenzorg van het nieuwe, bij de SCEZ ondergebrachte Zeeuwse steunpunt, David Koren. Het Steunpunt Monumentenzorg Zeeland is met ingang van november 2003 officieel van start gegaan Zeeuws Erfgoed 14

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 14