Contactavond Cultuurhistorische Waardenkaart (CHW) Oude Sloelijn Molenruilbeurs MONUMENTENZORG ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MUSEASTREEKTALEN Op dinsdag 28 oktober werd in Breda de contactavond CHW gehouden voor Noord-Brabant West en de provincie Zeeland. De avond werd ver zorgd door het NCM met als sprekers Harry Maas van het Monumentenhuis Brabant en Thor Smits van de Provincie Noord-Brabant. Beide sprekers gingen in op nut en noodzaak van een CHW, zowel voor de provincie als voor gemeenten afzonderlijk. De juridische status van de CHW moge dan nog zwak zijn, het is hét referentiekader bij uitstek voor ruimtelijke planvorming en plantoetsing. Door middel van een CHW kan inzichtelijk worden gemaakt wat de voornaamste cul tuurhistorische kenmerken en waarden in een bepaald gebied zijn. Deze zijn onderverdeeld in (steden-)bouw- kundige, historisch-geografische en archeologische elementen en structuren. In gebieden waar relatief veel van bovengenoemde zaken in combinatie aanwezig zijn, is sprake van een 'hoge' (cultuurhistorische) waarde en waar weinig wordt gesproken van een 'lage' waarde. Een dergelijk geordend overzicht van de voornaamste cultuurhistorische kenmerken en waarden maakt de afweging van de cultuurhistorische dimensie in een vroegtijdig stadium mogelijk en fungeert daarbij als onderlegger voor integrale gebiedsgerichte ontwikkeling. Het is nadrukkelijk niét de bedoeling dat gebieden met een hoge waarde per definitie 'op slot gaan', maar wél dat de aldaar aanwezige waarden worden meegewogen in planvorming en dienen als leidraad, inspiratiebron en vertrekpunt voor (mogelijke) ontwikkeling. Dit wordt ook wel de 'Belvedère-gedachte' genoemd, naar de gelijknamige nota die cultuurhistorie met ruimtelijke ordening verbindt. Andersom is het ook niet zo dat gebieden met een lage waarde volledig 'op de schop' kunnen: cultuurhistorische waarden zijn immers overal aanwezig, en zeker in gebieden met een lage waarde kan het juist heel zinvol zijn deze te versterken of beter zichtbaar te maken. Niet alleen gaat het hier om de historische continuïteit van het Zeeuwse landschap te garanderen, maar bovendien draagt een dergelijk respectvolle omgang met het eigen verleden bij aan het behoud van het eigen karakter van de verschillende Zeeuwse regio's, en daarmee aan het behoud van de eigen identiteit. De Zeeuwse inbreng op deze contactavond was nog klein, maar de provincie Zeeland is in het kader van het 10-puntenplan voor de Zeeuwse Cultuurhistorie druk doende met het opstellen van een Cultuurhistorische Hoofdstructuur voor de provincie (CHS, eigenlijk een soort CHW). Deze hoofdstructuur zal in de komende jaren een vervolg krijgen in het opstellen van meer gedetailleerde uitwerkingen voor de verschillende regio's van Zeeland. De provincie draagt het behoud van het karakter van de verschillende regio's en het behoud van diversiteit en uniciteit hoog in het vaandel. Hierdoor wordt voorkomen dat verschillende gebieden meer en meer op elkaar gaan lijken en dat het unieke van Zeeland verloren gaat. Waar mogelijk zal de SCEZ haar steentje bijdragen aan de doelstellingen van de provincie. Nu er plannen zijn voor de aanleg van een nieuwe Sloelijn, en sluiting en verval van de oude lijn dreigt, wil men zich inzetten voor het behoud van deze oude Sloelijn. Men wil tenminste het talud (dat ook natuurwaarden vertegenwoordigt) bewaren, zo mogelijk mét de spoorrails, het liefst in actief gebruik. Zeker in Heinkenszand zou zo een aantrekkelijk, industrieel-archeologisch ensemble kunnen ontstaan van spoorlijn, weegbrug en emplacement in combinatie met de hopelijk te restaureren en te exploiteren molen De Vijf Gebroeders. De SCEZ ondersteunt deze actie van harte. Contactpersoon is A. de Hamer, Houwerstraat 13, 4341 GS Arnemuiden, telefoon 0118-637488. HOLLAND Op zaterdag 6 maart 2004 wordt in molen Kyck over den Dyck te Dordrecht een molenruilbeurs van molenkaarten, foto's, boeken enz. gehouden. Dit evenement komt in de plaats van de traditionele voorjaarsbeurs in Utrecht. Molen Kyck over den Dyck is zowel per auto als per openbaar vervoer goed bereikbaar. De auto kan gra tis worden geparkeerd vlak naast de molen. Zij die met het openbaar vervoer komen, kunnen vanaf het Centraal Station Dordrecht buslijn 20 nemen. Deze bus stopt vlak voor de molen. De entree van de beurs bedraagt 1,-. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer H. van Steenbergen, telefoon 078-6164297 (bron Molens - augustus 2003). Zeeuws Erfgoed 15

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 15