MUSEA S ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S E ASTREEKTALEN Nieuwe aanwinst museum Stoomtrein Goes- Aan de SGB is een bagagewagen van de vroegere internationale sneltrein Londen-Vlissingen-Berlijn geschonken. Deze bagagewagen was tot voor kort in gebruik als woonhuis in de bossen te Bergen op Zoom. De familie die de bagagewagen aan de SGB schenkt, heeft deze ruim veertig jaar geleden gekocht van de spoorwegen en sindsdien gebruikt als woning. De wagen werd indertijd van de wielen getild en op een mooie fundering geplaatst zodat het onderstel niet door roest werd aangetast. De rest van de wagen is in de loop der jaren goed bijgehouden en er zijn slechts kleine aanpassingen aan gedaan om de wagen tot woonhuis in te richten. Daardoor verkeert de wagen nu, ruim 90 jaar oud, nog in een heel erg goede staat. Zo goed zelfs dat zodra de wagen naar het museum van de SGB in Goes is verplaatst, deze direct weer op wielen geplaatst kan worden! De wagen was oorspronkelijk een bagagewagen die rond 1915 is gebouwd door de toenmalige Noord Brabant- Duitse Spoorweg Maatschappij ofwel NBDS en door de Maatschappij ter exploitatie van Staatsspoorwegen. Beiden bouwden deze bagagewagens speciaal voor de snel- treindienst tussen Berlijn en Londen. Deze befaamde trein stond ook wel bekend als de 'Vlissingse Mailtrein' en was vergelijkbaar met de nu nog bekende Oriënt Express. Borsele (SGB): Vlissingse Mailtrein Tussen 1875 en 1939 reed deze trein dagelijks tussen Londen en Berlijn waarbij passagiers tussen Vlissingen en Sheerness per stoomboot vervoerd werden. Vanaf Vlissingen reed de trein met een locomotief van de Staatsspoorwegen via Roosendaal naar Boxtel, waar de NBDS haar locomotief voor de trein plaatste en de rest van de reis tot in Duitsland verzorgde. De bagagewagen die de SGB wordt geschonken werd jarenlang in deze mailtreinen gebruikt voor het vervoeren van de grote bagagestukken van de passagiers. De vele (zelfs koninklijke) passagiers die van deze trein gebruik maakten, namen vaak een behoorlijke hoeveelheid bagage mee, vaak in grote zware hutkoffers verpakt. Soms waren er zelfs twee van deze wagens nodig om alle bagage te kunnen vervoeren! De komende jaren wordt de bagagewagen gerestaureerd, waarna het deel gaat uitmaken van de internationale trein uit de jaren dertig. Daarmee zal het rijtuig na 50 jaar weer gaan rijden in een trein waar ze oorspronkelijk voor is gebouwd. Model van de reddingsboot 'Willem IllWwaarmee schipper Jilleba eind negentiende eeuw uitvoer. Als dank ontving hij van de Duitse keizer een verre kijker. Zeeuws Erfgoed 17

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 17