Museum r (Q)ndje MUSEA Veelzijdig verleden De Meestoof in Sint-Annaland Chris Lanooy, veelzijdig kunstenaar Leven en wonen ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG STREEKTALEN Vooraanzicht museum De Meestoof (foto De Meestoof). Enkele opstellingen van de meekrap: het ploegen eggen en delven (foto De Meestoof). De naam van het museum De Meestoof is afgeleid van het gebouw waar de meekrapwortels werden gedroogd en bewerkt. Op Tholen en Sint-Philipsland waren in het verleden enkele tientallen meestoven gevestigd, die zelfstandig opereerden of onderdeel van een boerenbedrijf waren. De oudste vermelding van meekrap op Tholen stamt uit 1380, maar de teelt is al eerder beoefend. Grote bloei ontstond in de zestiende en zeventiende eeuw toen Tholen een hoge kwaliteit meekrap maakte, die naar veel Europese landen werd geëxporteerd. In de loop van de negentiende eeuw is door de Fransen de garancine uitgevonden die sterker kleurde. Tholen kon de mechanisatie van de meekrapproductie niet goed bijbenen en toen tegen het eind van de eeuw de kleurstof alizarine direct uit koolteer kon worden gewonnen was het pleit beslecht. De in Sint-Annaland geboren Chris Lanooy (1881-1948) was niet alleen de grondlegger van de moderne keramiek, maar ook een begenadigd schilder, glaskunstenaar en ontwerper van behang en damast. Hij werd een van de meest toonaangevende keramisten met prijzen op exposities in New York, Brussel, Amsterdam, Parijs en Milaan. Vanaf 1920 heeft hij gewoond en gewerkt in Epe, waar in de loop van de tijd meerdere ateliers, werkplaatsen en toonkamers zijn verrezen. Drie jaar geleden is een uitgebreide expositie in De Meestoof gehouden, waarin alle aspecten van zijn kunstenaarschap voor het eerst zijn bijeengebracht. Deze heeft zoveel belangstelling getrokken, dat vorig jaar Zeeuws Erfgoed 18 een monografie is uitgegeven, samen met vijf gespecialiseerde kunsthistorici. Tegelijk zijn er exposities in het Princessehof (Leeuwarden) en het Nationaal Glasmuseum (Leerdam) aan hem gewijd. De vaste collectie van Chris Lanooy in De Meestoof bestaat uit een drakenvaas met ontwerp, schalen en een kannetje uit zijn Goudse periode, een serie borden met paddestoelen, vogels en vissen, vazen met loopglazuur en divers klein aardewerk, een verscheidenheid aan glaswerk, waaronder een Juliana- en kerstvaasje, beschilderd glas en twee unica, twee schilderijen, een serie krijttekeningen en grafiek en tenslotte een grote hoeveelheid documentatie, waaronder zeer veel foto's en alle oorkondes van gewonnen prijzen. Zoals de meeste streekmusea bezit De Meestoof een grote collectie meubels en gebruiksvoorwerpen uit verschillende periodes. Deze zijn zo natuurlijk mogelijk opgesteld door twee stijlkamers in te richten. In de deftige kamer staan fraaie achttiende- en negentiende-eeuwse meubelen, een harmonium en glas en porselein rondom een haardpartij. In deze kamer worden ook de streek- drachten en sieraden (ook bijzondere rouwsieraden) getoond. In de arbeiderskamer staan o.m. vurenhouten meubelen met mahonie imitatie, een volledige bedstee met tussenkast en een turfkistje in de vorm van een secretaire; zo leek het nog wat. Op de bovenverdieping is een complete kruidenierswinkel met weegschaal, koffiemolen, stopflessen en schoenpoets doosjes te zien. Een bijzondere collectie blikken, waaronder zeer vroege van de firma Van Melle, en zelfs één in de vorm van een molen met draaiende wieken, completeert het geheel. Verder is een spreekkamer, compleet met apparatuur en toebehoren (zelfs een oude rolstoel) van de huisarts ingericht. Door gespecialiseerde vrijwilligers is een aantal deelcollecties opgesteld, zoals kinderspeelgoed, rookgerei, religieuze voorwerpen en naaigerei.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 18