ff m>\1 MUSEA Beroepen en ambachten Het watersnoodhuis ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG STREEKTALEN V TRIËNNALE 01 MILANO Keramiekschilderijen en een oorkonde van Chris Lanooy (foto De Meestoof). Een unieke collectie vormen de merk-, stop- en letter- lappen, op verschillende plaatsen in het museum. De oudste dateert uit 1709 en laat zich lezen als een stripverhaal met een ruiter, standaardmolen, meisje bij een put, de verschillende gezinsleden, hun huis en een aantal christelijke symbolen. Omdat het linnengoed veel gelijkenis vertoonde, moest het gemerkt worden. Dit is altijd gedaan door meisjes en vrouwen, die daarin geoefend waren. Het maken van een goede merklap vormde een 'proeve van bekwaamheid' en werd generaties lang bewaard. Een andere bijzonderheid is een oefenlap met verschillende soorten letters, cijfers en sierpatronen van enkele meters lang. Naast de agrarische beroepen werd in het gebied veel visserij bedreven. Deze bestond vroeger voor een belangrijk deel uit de schelpdiercultuur met daarnaast de weervisserij. Bij deze laatste werd voornamelijk ansjovis langs rijen rijshout ('de weer') geleid en vervolgens bij laag water met de voor dit gebied karakteristieke hoogaars opgevist. Daarnaast waren de kreeften- en botvisserij van belang. Elk jaar wordt steeds een ander aspect van de visserij belicht. In een klaslokaal staat het onderwijs uit het begin van de twintigste eeuw centraal. Daarin staan een keur van lesmiddelen, verschillende soorten schoolbanken, een schoolbord en vitrinekasten uit omstreeks 1880 opgesteld. Heel bijzonder zijn enkele oude rekenmethodes (Bartjens), veel soorten leesplankjes, waaronder één in het hebreeuws, en een recent gemaakt Zeeuws leesplankje. Schoolplaten van Jetses, Isings, Koekoek en Rie Kramer hangen er in wisselende opstellingen. Van de ambachten wordt een nog werkende smidse getoond, met voor groepen demonstratie op aanvraag. Als het smidsvuur brandt, kan men zien hoe de smid de hoefijzers verhitte en de paarden besloeg. Daaraan gekoppeld is een complete wagenmakerij met alle gereedschappen en mallen. De schoenmaker zit daarnaast en repareert ook klompen. In de koeienstal staan twee kunstkoeien, die uitnodigen tot een wedstrijd handmelken. Men kan ook plaatsnemen in de veiling bankjes en de veilingklok laten draaien om aardappelen en groenten te mijnen. Tijdens de voorbereidingen voor de herdenking van de watersnoodramp is het idee geboren om een complete Noorse woning, die in Stavenisse afgebroken zou worden, te verplaatsen naar het museumterrein. Om het enigszins betaalbaar te houden is gekozen voor het in onderdelen overbrengen. Het huis is daarna op een nieuwe fundering weer in elkaar gezet. Deze woningen dateren uit de periode direct na de tweede wereldoorlog, toen architect Knut J0rgenson de opdracht kreeg een huis te ontwerpen voor mensen die dakloos waren geworden. Het moest een geprefabriceerd huis zijn, dat als een soort bouwpakket over lange afstand kon worden vervoerd en daarna in elkaar gezet. Door Noorwegen zijn 326 van dit soort huizen in de vorm van pakketten naar Nederland verstuurd. De huizen zijn geschikt voor bewoning door vijf tot zeven personen en bevielen zo goed, dat ze tot op de dag van vandaag met veel genoegen worden bewoond. Na de herbouw op het museumterrein is een inrichting bij elkaar gebracht, die karakteristiek is voor die tijd. Op de bovenverdieping is in één van de kamers een permanente expositie ingericht van voorwerpen en foto's die op de watersnoodramp betrekking hebben. Watersnoodhuis met schuurtje (foto De Meestoof). Bezoekadres: De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland Telefoon: 06-22826192 E-mail: Heijbroek@zeelandnet.nl Internet: www.people.zeelandnet.nl/ckleppe/ 1244526.htm of www.tholenweb.nl onder recreatie Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag vanaf Nationaal Museumweekend tot 1 november 14.00-17.00 uur Groepsbezoek ook buiten de openingstijden mogelijk, te bespreken via telefoonnummer 06-22826192. De toegangsprijs bedraagt 2 voor volwassenen, kinderen t/m 16 jaar 1. In Sint-Annaland bewegwijzering met museumlogo volgen. Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 19