Van de consulent 1 STREEKTALEN 't Kerkje van Ellesdiek bedankt zijn vrijwilligers Open deur bij 't Kerkje van Ellesdiek op Open Monumentendag Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek bedankt correctoren ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA Pau Heerschap boeit het aanwezige publiek met zijn verhalen (foto Teun Rosmalen). De correctorengroepen genieten van de welverdiende barbe- Een gezellige bijeenkomst werd het in Ellewoutsdijk op zondag 9 september, de jaarlijkse bijeenkomst bij het begin van een nieuw werkjaar. Een informeel gebeuren waarop iedereen die op vrijwillige basis meewerkt aan activiteiten van 't Kerkje van Ellesdiek uitgenodigd wordt. Ook ik was er deze keer bij, als nieuwe consulent streektalen, om deze streektaalliefhebbers beter te leren kennen. De barbecue vond plaats in een tent in de tuin van de familie Rooze. De man achter 't Kerkje van Ellesdiek, Engel Reinhoudt, gaf het startschot met een toespraakje waarin hij enkele plannen naar voren bracht en alle vrijwilligers die op allerlei vlakken actief zijn van harte bedankte. Zelf kon ik er met enkele enthousiaste medewerkers kennismaken: verhalenvertellers, de bijbelvertaalgroep, e.a. Het werd een interessante avond in het kennismakingstraject van een beginnende consulent streektalen. 't Kerkje van Ellesdiek stelde op de Open Monumentendag zijn deuren open voor het publiek. Zowel op zaterdag 14 als op zondag 15 september was er een gevarieerd programma: er traden diverse verhalen vertellers en muzikanten op. In het kerkje zelf stonden infostands van heemkundige kringen en dialec tverenigingen, en was er een tentoonstelling. De verhalenvertellers op die dag waren lid van de Vertelkring Midden-Zeeland of waren vertellers uit andere regio's die vroeger al als gast optraden in 't Kerkje van Ellesdiek. De Vertelkring Midden-Zeeland is opgericht in 2002 bij 't Kerkje van Ellesdiek. Op zaterdag 14 september had deze vertelkring iets te vieren: ze presenteerden hun eerste verhalenbundel Rond d'n 'aerd. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan mevrouw K. Limonard-Martens. Zij gaf toestemming enkele verhalen van haar overleden man Bertus Limonard op te nemen in deze bundel. De illustraties zijn van Paola van der Heyde. Het boekje is ongeveer 80 pagina's dik en er staan verhalen in van een tiental vertellers/schrijvers. Wie meer informatie wil, kan zich wenden tot 't Kerkje van Ellesdiek. Dat het Supplement op het Woordenboek van de Zeeuwsche Dialecten op 22 maart jl. op de dialectendag in Middelburg is gepresenteerd, weten de meeste Zeeuwse dialectliefhebbers wel. Zon lijvig supplement komt er niet zomaar, daar zijn vele handen en vele uren voor nodig. Nadat enkele mensen zich een lange periode hebben ingezet om alle gegevens te verzamelen en te verwerken in de computer, moest alles door diverse regiowerk groepen nog zorgvuldig worden nagekeken. Om deze werkgroepen te bedanken, werden zij op 18 september uitgenodigd op een barbecue. Het weer was prachtig! Ongeveer 75 mensen gingen op de uitnodiging in. Ook hier kon ik als consulent streektalen heel wat mensen leren kennen en kon ik ervaren dat deze werkgroepen in de toekomst graag nog met streektaal willen bezig zijn. Samen met het bestuur van de Zeeuwsche Vereeniging zal binnenkort overlegd worden wat er in de toekomst aan kan worden gedaan. Op het vlak van streektaal is nog veel te doen, en zoals hierboven al is gezegd: vele handen maken licht werk. Als er in iedere regio een werkgroep of aanspreekpunt is, zijn we al een heel eind op weg. Het feestmaal werd afgesloten met een optreden van Pau Heerschap, Thea de Bruine en van Peter Dieleman. Daarna werd nog wat nagetafeld, en uit die gesprekken bleek dat de avond voor de meesten geslaagd was en voor herhaling vatbaar. Wie interesse heeft in het Woordenboek van de Zeeuwsche Dialecten, het supplement dat erbij hoort of de cd-rom- versie van dit woordenboek kan terecht bij Jaap Murre, telefoon 0118-629556 (na 18.00 uur). Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 20