.Zeeuws 'rffi 7 Maritiem erfgoed in Zeeland ecial :o; ber 2003 1 NIEUWSBRIEF VAN DE STICHTING Cultureel Erfgoed Zeeland De behoefte aan kennis van en onderzoek naar onze wortels groeit nog steeds. We zien dit niet alleen bij de belangstelling voor maritiem erfgoed, maar ook bij allerlei andere vormen van cultureel erfgoed terug: monumenten, geschiedbeoefening, dialecten etc. Geachte lezer, Het cultureel erfgoed heeft de laatste jaren beslist niet te klagen over aandacht. Alle gebieden van dit erfgoed mogen zich in een warme belangstelling verheugen en ik ben daar bijzonder blij mee. Wellicht speelt bij de belangstelling voor kennis van en begrip voor de eigen cultuur de huidige grootschaligheid een belangrijke rol. Zeeland gaat op in Nederland, Nederland gaat op in Europa. Hierbij doen zich kansen en bedreigingen voor. We leren steeds meer van elkaars culturen en we kunnen met elkaar in dezelfde taal, ook over de grens communiceren. Daarmee ontstaat echter ook een bedreiging van de eigen cultuur, een vervlakking, een soort grote gemene deler. Vandaar wordt het belangrijk extra aandacht te besteden aan het eigen culturele erfgoed. De belangstelling wordt eveneens gevoed door de behoefte aan kennis over en begrip van datgene wat ons onderscheidt in het grote geheel. cohesie. Maritiem erfgoed is een belangrijke toeristische trekpleister en dit draagt daardoor bij aan de economische duurzaamheid. Zeeland bestaat voor een groot gedeelte uit water. Zeeland beleven betekent daarom niet alleen het landschap en de gebouwen beleven. De vele Zeeuwse wateren krijgen een extra dimensie als hierop de voor deze contreien specifieke historische schepen varen: een extra ruimtelijke kwaliteit. Doordat veel werk verricht wordt door vrijwilligers, wordt eveneens een belangrijke bijdrage geleverd aan de sociale cohesie. De provincie hecht grote waarde aan het behoud van het maritiem erfgoed. Daarom heeft zij verschillende restauratiesubsidies voor schepen toegekend en verschillende grensoverschrijdende projecten mede mogelijk gemaakt. Binnen deze projecten wordt duidelijk dat maritiem erfgoed meer is dan schepen alleen. Hiertoe behoren ook havens, musea, gereedschappen, aanlegsteigers etc. Zo wordt naast de restauratie van enkele schepen ook Echter verdere afstem ming in beleid, activiteiten en werkzaamheden tussen de verschillende instellingen is noodzakelijk om het mari tiem erfgoed effectiever en efficiënter te behouden. Op die manier kan een goed net werk ontstaan van organisa ties, die met maritiem erfgoed bezig zijn. Inmiddels is op initiatief van de provincie het Platform maritiem erfgoed opgericht. Dit platform staat open voor alle organisaties binnen de provincie die te maken hebben met maritiem cultureel erfgoed en adviseert de provincie Zeeland, gemeenten en organisaties in de provincie Zeeland bij alle activiteiten die het Zeeuws maritiem erfgoed betreffen. Het platform wordt ondersteund vanuit de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Hiermee is een 'natuurlijke' mogelijk heid gecreëerd om (educatieve) projecten in een breder verband op te zetten door samenwerking met onder meer de disciplines musea en regionale geschiedbeoefening. Maritiem erfgoed draagt bij aan het belangrijkste uitgangspunt van ons toekomstig beleid: duurzaamheid. Binnen dit uitgangspunt onderscheiden wij drie onderdelen: economie, ruimtelijke kwaliteit en sociale Enorm veel werk wordt verricht door vrijwilligers. Ik heb grote waardering voor hun inzet en enthousiasme, want zonder hen zou veel meer van dit typisch Zeeuwse erfgoed verdwenen zijn. Harry van Waveren Gedeputeerde voor cultuur in de provincie Zeeland de restauratie van de scheepswerf in Arnemuiden gerealiseerd en worden de houtloodsen voor de museum haven in Zierikzee gerestaureerd. Binnen de beide 'Interregprojecten' (interregionale projecten) wordt veel aandacht besteed aan kennisoverdracht. Essentieel voor het behoud van de Zeeuwse historische schepen hierbij zijn de plannen voor de overdracht van vakmanschap op het gebied van scheepsbouw, scheepsvaart en restauratie. Tewaterlating van de hoogaars VLI26 bij de werf Meerman in Arnemuiden, 1923 (bron Scheepswerven in Zeeland, een onderzoek naar de geschiedenis en relicten van Zeeuwse scheepswerven, A.F. Franken, 1996).

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 25