H< M Het Platform aritiem Erfgoed Zeeland Museumhaven Zeeland te Zierikzee Stichting Behoud Hoogaars Wintergezicht van de museumhaven in Zierikzee (foto Gerard Welbergen In de cultuurnota De Kracht van Cultuur van de Provincie Zeeland is aangegeven dat de provincie voor de jaren 2001-2004 ter behoud van het Zeeuwse culturele erfgoed een beleid wil ontwikkelen dat geënt is op samen werking en afstemming tussen de betrokken overheden en instellingen. Met deze doelstelling voor ogen is het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland opgericht. Het is bedoeld als coördine rend en adviserend orgaan voor zaken die het maritieme erfgoed betreffen, zoals schepen, werven, steigers, havens etc. Het platform wordt ondersteund door de SCEZ. Vanaf 1 maart 2003 is het secretariaat van het platform gevestigd in gebouw De Burg, de centrale locatie van de SCEZ, aan de Groenmarkt 13 in Middelburg. De taken van het platform zijn voorlopig op de volgende manier omschreven: 1. Het platform vertegenwoordigt in principe alle organisaties binnen de provincie die te maken hebben met maritiem cultureel erfgoed. 2. Het platform verzamelt en ordent zoveel mogelijk informatie om zich goed te kunnen oriënteren op de problematiek van het maritieme culturele erfgoed. 3. Het platform is een coördinerend orgaan dat de Provincie Zeeland, gemeenten en organisaties in de provincie Zeeland kan adviseren bij alle activiteiten het Zeeuws maritieme erfgoed betreffende, zoals: - het samenstellen van lijsten van maritieme objecten; - het coördineren van aanvragen van specifieke maritieme projecten; - het verlenen van restauratie- en/of onderhoudsubsidies; - het stimuleren van oude ambachten behorende tot het maritieme erfgoed. 4. Het platform dient zich op de hoogte te stellen en te houden van: - alle maritieme culturele activiteiten, projecten/ stichtingen e.d. die zich binnen de provincie bezig houden met het maritieme erfgoed; - de ontwikkelingen op het landelijk en interregionale niveau waaronder de Euregio Scheldemond en het transnationale niveau; - de ontwikkelingen op het terrein van recreatie, toerisme, natuur en milieu binnen de provincie. 5. Het platform werkt samen en in overleg met de SCEZ. In het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland hebben de volgende organisaties en personen zitting: Oktober 2003. De Museumhaven Zeeland bereikt een belangrijke mijlpaal. De verbouwing van de voor malige 'houtloodsen' tot een heuse scheepstimmerwerf neemt een aanvang. De verbouwing tot wat zal heten 'Stads- en Commerciewerf zal ongeveer een half jaar vergen. Het eerste vaartuig dat vervolgens op de werf wordt gerestaureerd, is de unieke Hoogaars ARM 17. Ruim 13 jaar eerder richtte een aantal historiebewuste eilandbewoners de Stichting Museumhaven op. Ligplaats: de oude getijhaven van Zierikzee, daterend uit de middel eeuwen. Twee jaar later voer het eerste schip, een klipper, de haven binnen. In de jaren erna groeide de collectie met een hoogaars, peilvlet, botter, 'Sliedrechtse' boot, veerboot, boeier, schouw en Zeeuwse poonschuit. Al die verschillende typen schepen vormen een kleurig palet van de maritieme waaier, dat nog meer tot zijn recht komt door de schitterende bebouwing van authentieke panden rondom de Oude Haven van Zierikzee. De Stichting Museumhaven is zich zeer bewust van haar publieke functie. De museumhaven is beeldbepalend voor Zierikzee en neemt een pregnante plaats in het stadsbeeld in. Uit tellingen blijkt dat in het zomerseizoen dagelijks enige honderden toeristen de museumhaven bezoeken en op foto of film vastleggen. Daarnaast is er de jaarlijkse zomertentoonstelling, telkens gewijd aan een nautisch thema. Deze zomertentoonstelling trekt jaarlijks enkele duizenden bezoekers. Ook organiseert de stichting vaar tochten voor (gehandicapte) kinderen. Na de inrichting van de scheepswerkplaats krijgt Zierikzee er een top attractie bij. De scheepswerf is toegankelijk voor publiek. Veilig - achter glas - en vanaf een veilige hoogte - een loopbrug dwars over de werkplaats heen - staat de bezoeker oog-in-oog met de herstelwerkzaamheden. De museumhaven wordt in het platform vertegen woordigd door de heer Joop den Boer. Opgericht in 1990 met als doel het erfgoed van de Zeeuwse visserij te bewaren, is Stichting Behoud Hoogaars ondertussen uitgegroeid tot een behoudsorgani- satie voor hoogaars en hengst. Dit alles met steun van 700 donateurs en inzet van zon 80 vrijwilligers. De stichting heeft drie schepen in eigendom en onderhoudt daarnaast kontakten met eigenaren van andere overgebleven hoog aarzen en hengsten. In de eerste plaats gaat het om houten schepen, maar ook uitvoeringen in staal zijn bekend. Twee hoogaarzen zijn gerestaureerd en volop in de vaart, met gasten en sponsors in de zomertijd: - YE36 Andries Jacob, in vissermansuitvoering, lengte 14.85 meter, gebouwd in 1900 bij de werf Van Duivendijk te Tholen; - ALCYON, jachtuitvoering en gebouwd bij werf Meerman in Arnemuiden, 1928, lengte van 13,85 meter. - Het derde schip, de hengst TH49, ligt in volledige restauratie; gestart in september 2003 en zal gereed zijn in 2005/2006. Het is gebouwd door de werf Verras in Paal in 1908, met een lengte van 11,75 meter. Informatie en toelichting over het behoud, de restauratie en verdere documentatie over de schepen wordt door de stichting naar buiten toe gebracht via de Nieuwsbrief, het magazine Consent en door middel van presentaties op Zeeuwse haven- en visserijdagen. Op het terrein van de gastvrije Schelde in de voormalige Timmerfabriek in Vlissingen bevindt zich momenteel de onderhouds- en restauratieloods, maar er is zicht op een permanente

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 26