Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland Stichting Zeeuwse Schouw Schippersvereniging Houthaven Goes 1 Adresgegevens platform: FONV [Federatie Oud Nederlandse Vaartuigen - sectie Varende Monumenten] Varend Monuawaï vestigingsplaats op de werf van Meerman in Arnemuiden. De stichting zal vanuit deze nieuwe locatie verder kunnen werken aan het praktisch behoud van deze stijlvolle varende monumenten. Stichting Behoud Hoogaars wordt in het platform vertegenwoordigd door mevrouw Ria Geluk. De Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland is van oorsprong in 1982 opgericht en heeft een tweeledige doelstelling: - het verzamelen van gegevens over de oude binnen- en kustvaart in Zeeland en het verstrekken van informatie hierover; - het restaureren van de oude Zeeuwse scheepstypes en het in de vaart houden hiervan. Een mooi voorbeeld hiervan is de Zeeuwse tweemast zeilklipper 'De Avontuur'. De stichting heeft zich ten doel gesteld om bovengenoemd schip in haar oorspronkelijke staat terug te brengen. 'De Avontuur' is inmiddels bijzonder geschikt voor tochten met scholen, verenigingen, bedrijfsgroepen e.d. met eventueel de mogelijkheid om zelf volop deel te nemen aan het varen. De stichting wordt in het platform vertegenwoordigd door de heer Guus van Hecke. De Stichting Zeeuwse Schouw is opgericht in 1990 met als doel het restaureren van de Zeeuwse schouw Elisabeth'. Dit schip is in 1907 gebouwd en heeft tot 1930 als zeilend veerschip gevaren tussen Veere en Kamperland. Vanaf 1926 heeft het schip voor de Provinciale Stoomboot Diensten gevaren. Na 1930 is het jarenlang gebruikt in de mosselvisserij waarna het schip is verbouwd tot jacht. De stichting heeft de Elisabeth' in 1990 gekocht. Momenteel wordt het schip gerestaureerd bij de Oosterscheldewerf in Goes, een werkgelegenheidsproject. Intussen heeft de stichting ook de mosselschouw 'De Nieuwe Zorg' in eigendom. Dit schip is gebouwd in 1926 en heeft gevist vanuit Philippine. Ook dit schip is in de jaren vijftig verbouwd tot jacht. Van de tientallen Zeeuwse schouwen zijn er nog maar drie bewaard gebleven. De Stichting Zeeuwse Schouw wordt in het platform vertegenwoordigd door de heer Guus van Hecke. De Houthaven in Goes is al ongeveer 15 jaar in gebruik als museumhaven. Er ligt een twaalftal schepen. De museumhaven wordt beheerd door de Schippersvereniging Houthaven Goes, die een huur overeenkomst heeft met de Gemeente Goes. Secretariaat 0118-670607 Fax 0118-670880 Internet www.scez.nl E-mail maritiemerfgoed@scez.nl Contactpersoon Jacquelien van Gelderen 'De Avontuur', een Zeeuwse tweemast zeilklipper. Restauratie van de 'Alcyon'.. Varende Monumenten zijn herkenbaar aan de speciale onderscheidingswimpel Varend Monument®. Deze wimpel wordt in bruik leen verstrekt aan eigena ren van schepen die als Varend Monument zijn ingeschreven in het Nationaal Register Varende Monumenten (bron FONV). Als toelatingscriteria tot de haven geldt dat schepen minstens de C-status van het Nationaal Register Varende Monumenten moeten hebben én een plan van aanpak van de restauratie c.q. ombouw. Grote restauraties mogen niet in de museumhaven zelf worden uitgevoerd. I De schippersvereniging wordt in het platform vertegenwoordigd door de heer Ab van der Ven. Naast de bovengenoemde organisaties hebben in het platform de volgende personen zitting: de heer Henk van de Haar (vertegenwoordiger maritiem erfgoed Zeeuwsch- Vlaanderen) en mevrouw Cathrien Koster (voorzitter). Het platform werkt ter realisering van haar doelstellingen samen en in overleg met de SCEZ. Ons land kent een groot aantal mensen dat zich op de één of andere manier bezig houdt met het behoud en/of de restauratie van oude Nederlandse vaartuigen. Dit gebeurt zowel door particulieren - die er vaak veel geld in steken - als door stichtingen, die zich tot doel stellen één of meerdere schepen voor de toekomst te behouden. Op een gegeven moment is besloten een nationaal register van varende monumenten op te stellen, maar de vraag: "Wat is een varend monument?" moest nog worden beantwoord. De sectie Varende Monumenten van de Federatie Oud Nederlandse Vaartuigen (FONV) heeft de opdracht gekregen deze laat ste vraag te beantwoorden en het register te beheren. Om tot zo goed mogelijke criteria te komen voor het vaststellen van de definitie 'varend monument', zijn de deskundigen van de aangesloten behoudsverenigingen vertegenwoordigd in deze sectie. Een vaartuig kan worden aangemeld voor het nationale register als het ouder is dan 50 jaar, onder Nederlandse vlag vaart en waarvan het scheepstype op de Nederlandse wateren beeldbepalend is geweest. Om te beoordelen of een varend oud-Nederlands vaartuig in aanmerking komt voor de status 'varend monument', vindt een 'schouw' plaats door de behoudsvereniging van dat type vaartuig. Als een vaartuig aangemeld wordt voor het Nationaal Register Varende Monumenten, zijn er 3 categorieën waarin zon vaartuig kan worden ingedeeld: 1. Categorie A: Varend Monument. Schepen die in deze categorie zijn ingedeeld, voldoen aan de criteria voor 'varend monument'. 2. Categorie B: Een nog te restaureren vaartuig. Onder deze categorie vallen de schepen die gerestaureerd zullen worden en waarvoor een goedgekeurd restauratieplan is ingediend. Platform Maritiem Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 27