Projecten ontwikkeld door de SCEZ 2 De Histotheek HISTOTHF.F.K De 'kijkdoosvitrine'. i;mn De 'ontdekkaart' leert de leerling gericht kijken, vragen stellen en discussiëren met elkaar. Dat zoeken we op In 2001 is de projectfase van het project 'Dat zoeken we op' afgesloten. Het project is ontwikkeld voor de basisvorming van het voortgezet onderwijs in Zeeland. Vanuit vier vakken; geschiedenis, aardrijkskunde, economie en de beeldende vakken, zijn opdrachten geformuleerd voor het doen van onderzoek in de directe omgeving van de school. Docenten vanuit het voortgezet onderwijs én leden van verschillende erfgoedinstellingen hebben hieraan meegewerkt. Het project heeft als thema 'Wonen en werken in Zeeland'. Dit thema is weer onderverdeeld in drie subthema's; 'Water', 'Stad en platteland' en 'Handel'. Er zijn in totaal 24 onderzoeksopdrachten voor de leerlingen. De vier vakken zijn binnen die drie thema's evenredig vertegenwoordigd met onderzoeksopdrachten. Iedere onderzoeksopdracht wordt vergezeld van een 'leslade' (leskist) met opdrachten, voorwerpen, archiefstukken en een lijst met monumenten, musea en archief in de directe omgeving van de school. De 24 leslades zijn opgeborgen in drie leskasten. Scholen betalen alleen de kosten voor het maken van de leskasten, 1500,-. Voor de inhoud van de leslades zorgt de SCEZ, in samenwerking met de musea en archieven in de regio. Een paar onderwerpen van onderzoeksopdrachten zijn: Romeinen, Middeleeuwen, VOC, industrialisatie, verdedigings werken, gevelstenen, poorten, boerderijen. De Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg, de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg en Vlissingen, en het Groencollege in Goes hebben de leskasten aangeschaft. Scholen die mee willen doen aan dit project kunnen contact opnemen met de SCEZ. Collecties Onderweg In het cultuurbeleid 2001-2004 van de staatssecretaris van OCenW, de heer R. van der Ploeg, was collectie mobiliteit een van de speerpunten. Hij beoogde hiermee de colleaies van o.a. musea uit de depots te halen en meer onder het publiek te brengen. In de in het voorjaar van 2000 door hem uitgebrachte notitie Vermogen om te laten zien; beleidsvisie op het cultureel rendement van de collectie Nederland werd een pakket aan maatregelen gepresenteerd. Één van deze maatregelen betrof het beschikbaar stellen van collecties aan het onderwijs. Hij gaf aan voorstander te zijn van het starten van twee vierjarige pilotprojecten; een project in een stedelijke omgeving en een project in een landelijke omgeving. In Rotterdam is het project 'Van wie is die koffer' uitgevoerd. Hierbij worden museumobjecten ingezet ABS bezoekt terrein maj. Bergh kazerne (foto Hans Koert, ABS Middelburg) voor de taalverwerving van leerlingen. Voor kinderen met een taalachterstand probeert men een betekenisrijke, prikkelende leeromgeving te creëren, waarbij de woordenschat uitgebreid en geoefend wordt. Voor het project in een landelijke omgeving is de provincie Zeeland benaderd. Zeeland leent zich goed als pilot, omdat de provincie veel kleine gemeenten kent en weinig (grote) musea heeft. Hier speelt het onderwijs- vervoersprobleem, dat herkenbaar is voor grote delen van het platteland. Er zal worden gekeken naar de overdraag baarheid van dit project naar andere provincies. Centraal bij het Zeeuwse project staat de wens om museumcollecties toegankelijk(er) te maken voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs. Bijvoorbeeld door museumvoorwerpen in tijdelijke of langdurige bruikleen aan te bieden. Tevens wil men hier de koppeling naar andere doelgroepen maken die in dezelfde gemeente ook cultureel geïnteresseerd zijn, zoals bewoners van bejaardentehuizen, toeristen of historische verenigingen. De SCEZ ontwikkelt het pilotprojea 'Collecties Onderweg, collectiemobiliteit door middel van Histotheek en Erfgoedmobiel'. Het lesmateriaal bij dit project is gemaakt voor de groepen 7 en 8 van de basis school en de eerste twee leerjaren van de basisvorming. In een projectgroep, waarin zowel leerkrachten als medewerkers van musea zitting hebben, worden de mogelijkheden van het gebruik van de Histotheek en de Cultmobiel bekeken. Leskast 'Dat zoeken we op' De Histotheek is een digitale kaartenbak, die laat zien welke museale voorwerpen door musea beschikbaar worden gesteld om uit te lenen aan het onderwijs. De kaartenbak zal te raadplegen zijn via de website van de SCEZ. De voorwerpen worden in een 'couveuzevitrine' tentoon gesteld. Door gaten in de glaswand, kunnen de leerlingen het voorwerp ook aanraken. Voor het doen van Onderzoek is een 'ontdekkaart' gemaakt. Hierop staan een aantal vragen, die de leerlingen kunnen stellen aan het voorwerp. "Hoe is het gemaakt? Met de hand of met een machine?" is één van de vragen op de ontdekkaart. Bij het uittesten van de Histotheek bleek dat één van de vragen te zijn die

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 30