0 I* Special^" «r i De Erfgoedmobiel Provinciale projecten Delta 2003 december 2003 Uit l oO 1! jy IêM Landelijke projecten, uitleenbaar via de SCEZ Klassemonument! De vertaling naar het basisonderwijs De Erfgoedmobiel is een verrijdbare tentoonstellings unit, een trailer. Hierin kunnen museumvoorwerpen I H fulntrïfl I i Ip.-.-.i ®"H Hl-;» tentoongesteld worden met wisselende thema's. Als eerste thema voor dit project is gekozen voor 'archeologie'. De Erfgoedmobiel-trailer is aangeschaft en wordt op dit ogenblik ingericht door het bedrijf Musky's Art-handling. Er komen vitrines, tafels, krukjes en een onderzoeks laboratorium in. In het laboratorium komt een microscoop en ander o nderzoeksgereedschap. Archeologische voorwerpen, geleend uit het depot van de SCEZ, worden in de vitrines tentoongesteld. Ook worden voorwerpen of scherven daarvan in lades geplaatst, zodat de leerlingen deze kunnen vastpakken om te bekijken en te onderzoeken. Voor de invulling van het bijbehorende lesprogramma is een werkgroep actief geweest. Deze werkgroep bestond uit leerkrachten, tevens amateur-archeologen, van het Sint-Willibrordcollege, de Pontes Scholengroep en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. Er is voor het voortgezetonderwijs, afdeling VWO* en Gymnasium, een archeologiemodule ontwikkeld. Gedurende acht weken krijgen de leerlingen vier uur per week verschillende opdrachten. Ze doen daarbij onderzoek, er wordt een deskundige uitgenodigd in de klas en ze maken excursies. Binnen- en buitenlessen wisselen elkaar af Zodra de Erfgoedmobiel klaar is, kan deze gebruikt worden voor deze module. De archeologische voorwerpen zijn het afgelopen jaar al ingezet bij het uittesten van de module. Ook zijn de professionele meetapparaten getest voor de les over het 'inmeten' van een terrein. Begin 2003 is het project 'Delta 2003' aangeboden aan scholen voor basis- en voortgezet onderwijs. Het project rondom de Watersnoodramp van 1953 bevat een les pakket, met verschillende lesmodules, een videoband en foto's op A3-formaat. Verder is bijgevoegd een lijst met namen van ooggetuigen. De ooggetuigen zijn gevraagd of ze hun verhaal wilden vertellen voor een groep leerlingen. De rode draad in dit project is: terugkijken, leren en vooruitkijken. De leerlingen van de groepen zeven en acht van de basisschool en de leerlingen van de basisvorming hebben een Watersnoodkrant gekregen. Hierin wordt de ramp vanuit verschillende invalshoeken bekeken. Voor de basisscholen heeft het Erfgoedhuis Zuid-Holland materiaal laten ontwikkelen. De SCEZ heeft de ontwikkeling van het lesmateriaal voor het voortgezet onderwijs gecoördineerd. Er is hierbij gekozen voor twee versies; een voor het VMBO en een voor het HAVO/VWO. Lees verder op www.delta2003.nl. Zeeuws slavernijverleden 2004 Volgend jaar wordt het herdenkingsjaar van het Zeeuws slavernijverleden. Het herdenkingsjaar begint op 1 juli met de onthulling van een monument te Middelburg. Het jaar eindigt op 5 mei 2005 in de maand van de vrijheid. Er worden verschillende projecten georganiseerd. De SCEZ heeft een project ingediend voor de erfgoed educatie, samen met 4de-jaars studenten van de Hogeschool Zeeland, afdeling PABO. Het projectplan is het maken van een webpagina, waarop 'het verhaal achter de kralen' opgespoord kan worden. Kralen, gebruikt voor de slavenhandel en gemaakt in de Bogardstraat in Middelburg zijn het uitgangspunt bij deze speurtocht. Wat is het verhaal achter de kralen? Hoe komen deze kralen terecht in Ghana (Afrika)? De kralen kunnen door scholen ook geleend worden via de Histotheek, zodat de leerlingen deze in het echt kunnen bekijken. i sltael Er kunnen zestien leerlingen tegelijk in de Erfgoedmobiel werken. r- J >E PUT i I Terug naar de toekomst De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft in samenwerking met het Nederlands Centrum voor Monumentenzorg, het Bureau Monumenten Archeologie en Bureau Erfgoed Actueel een 'monumentenkist' ontwikkeld, voor gebruik in de basisvorming van het voortgezet onderwijs. De monumentenkist heeft als centraal thema 'behouden of ontwikkelen'. Hierbij wordt gekeken naar het monument zelf maar ook naar de omgeving ervan. De leerlingen krijgen dilemma's voorgeschoteld, zoals: "Past het monument nog in de omgeving?" en "Hoe kun je het monument veranderen?" De leerlingen maken bij hun onderzoek gebruik van opdrachtkaarten en verschillende instrumenten: een decibelteller, een verkeersteller en een fotocamera. Daarnaast is er een leerlingmagazine, dat achtergrondinformatie geeft over monumentenzorg. De monumentenkist is gratis te lenen via de SCEZ. De school kan zelf voor vervoer van de leskist zorgen of deze op eigen kosten laten versturen. De school dient ook te zorgen voor de verzekering van de leskist. Speciaal voor het basisonderwijs heeft de Gemeente Amsterdam het project 'Klassemonument!!' ontwikkeld. 'Klassemonument!!' is een vrije vertaling van het project 'Terug naar de Toekomst'; de monumentenkist naat het basisonderwijs. Het project bestaat net als de monumentenkist uit drie lessen. Kinderen van tien tot twaalf jaar komen tijdens deze lessen in contact met monumenten in hun eigen leefomgeving. De lessen hebben als doel betrokkenheid bij de kinderen te kweken met het culturele erfgoed van de stad Amsterdam. Op de site van bureau Monumenten Archeologie is nu een prachtig onderdeel met informatie te vinden over beide projecten. Van 'Klassemonument' en 'Terug naar de toekomst' zijn de docentenhandleidingen digitaal te downloaden. Zie ook www.bma.amsterdam.nl/onderwijs.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 31