Colofon 111 I Cultureel l Erfgoed Overige activiteiten VOC-spel 'Naar de Oost' Erfgoedconsulentendag C-cuiture Special Erfgoededucatie 2 is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Deze uitgave is mede mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van de Provincie Zeeland. samenstelling Josien Pootjes contactpersoon Josien Pootjes foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118 670880 E-mati info@scez.nl Internet www.scez.nl Een koffer vol scherven De Stichting Nederlandse Archeologie heeft het project 'Een koffer vol scherven' ontwikkeld. De leskist laat leer lingen kennismaken met het werk van de archeoloog en met archeologie als wetenschap. De kist kan op school worden gebruikt als voorbereiding op een bezoek aan bijvoorbeeld een opgraving, een museum of een depot. Het leerlingenmateriaal is geschikt voor groep 8 van de basisschool en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. In de leskist zitten o.a. een docentenhandleiding, werk bladen, de videoband 'Opgespoord verleden' en vijftien tot twintig archeologische vondsten. Deze vondsten wor den door de SCEZ beschikbaar gesteld voor het project. De werkbladen en opdrachten zijn ingedeeld rond het thema 'wonen' in de prehistorie, Romeinse tijd en de Middeleeuwen. De koffer kan gratis worden geleend bij de SCEZ. De school kan zelf voor vervoer van de koffer zorgen of deze op eigen kosten laten versturen. De school dient ook te zorgen voor de verzekering van de koffer. Voorlichting over de SCEZ Om het publiek op de hoogte te stellen van de activiteiten van de SCEZ, wil de SCEZ graag meewerken aan het informeren over haar activiteiten. Vorig jaar is er een studiedag geweest, waarbij leerkrachten van de openbare basisscholen op Walcheren kennis konden maken met de Walcherse kunst- en cultuurinstellingen. De SCEZ heeft op deze dag een twintigtal leerkrachten laten zien wat cultureel erfgoed is en hoe dat binnen het onderwijs ingezet kan worden. Ieder jaar komen de studenten van de Hogeschool Zeeland, afdeling PABO op bezoek bij de SCEZ. Als toekomstige docenten is het belangrijk, dat zij kennis nemen van de activiteiten van de SCEZ en het erfgoededucatieaanbod. Gebleken is, dat door deze jaarlijks terugkomende bezoekjes, de studenten de weg naar de SCEZ gemakkelijker weten te vinden. Ieder jaar is er een enthousiaste groep studenten, die voor hun afstudeerscriptie samenwerking zoekt. Het is alweer enige tijd geleden dat het VOC-spel 'Naar de Oost' is aangeboden aan de burgemeester van Middelburg, de heer mr. J.M. Schouwenaar én aan de heer drs. G.L.C.M. de Kok, voormalig gedeputeerde voor cultuur. Het spel is in opdracht van de Gemeente Middelburg en de SCEZ door Splotter ontwikkeld. Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren hebben meegeholpen het spel te ontwikkelen, door kritisch naar de verschillende mogelijkheden te kijken. Vier PABO-studenten hebben de spelregels aangepast voor gebruik op de basisschool en voor de eerste leerjaren van het voortgezet onderwijs. De studenten zullen binnenkort een presentatie van het spel geven aan het onderwijs. Alle scholen van Zeeland kunnen daarna gratis in het bezit komen van dit spel. Het spel speelt zich af in de tijd voordat de VOC werd opgericht. Spelenderwijs komen de leerlingen in de sfeer van die tijd. Ze geven orders aan de kapitein van het schip en varen zo netjes één van de havens binnen, of ze stranden domweg ergens voor de kust. Samenwerken lijkt zo'n slecht idee nog niet. Het spel eindigt op het moment dat het kaartje wordt omgedraaid met 'Oprichting VOC'. Het spel zal door de SCEZ ook worden ingezet bij het projea 'Dat zoeken we op'. Het landelijk Netwerk Erfgoededucatie Consulenten is op 3 november voor een vergadering bij de SCEZ geweest. Dit netwerk zorgt ervoor dat de consulenten op de hoogte worden gehouden van de landelijke ontwikkelingen op het gebied van erfgoededucatie. Het pilotproject 'Collecties Onderweg' moet een voorbeeld worden voor een eventueel landelijk vervolg. Daarom is er speciaal voor deze dag hard gewerkt om alvast een deel van de geplande inrichting van de Erfgoedmobiel klaar te hebben. Er is een deel van de vitri ne opgebouwd en één tafel met krukjes is in de ruimte geplaatst. De consulenten kregen zodoende een beeld van hoe de Erfgoedmobiel verder ingericht gaat worden. Deze proefopstelling is een test, om te kijken hoe de inrichting in de ruimte van de Erfgoedmobiel uitpakt. Er komt veel kijken bij deze nieuwe, verrijdbare manier van het tentoonstellen van een museale collectie. Aangezien het een pilot betreft, worden steeds alle opties afgewogen. Ook vanuit Groningen, Drenthe en Noord-Holland waren consulenten gekomen om de ontwikkelingen in Zeeland te bekijken. Karin Kieviet van Bureau Erfgoed Actueel mailde de volgende dag: "Ik wil jullie hartelijk bedanken voor de geslaagde dag gisteren: entourage, maar vooral jullie inhoudelijk inbreng vond ik zeer geslaagd! Ik hoorde van anderen dat ze zeer onder de indruk waren van de degelijkheid en de aandacht die er bij jullie is voor vormgeving." De Provincie Zeeland wil mensen stimuleren om vernieuwende culturele activiteiten en projecten op te zetten. Daarvoor is het subsidieprogramma 'Stimuleringsprogramma Cultuurparticipatie Zeeland 2001-2004' opgezet. Eén van de onderdelen binnen dit stimuleringsprogramma is de ontsluiting van het cultureel erfgoed voor een breder publiek. Allerlei organisaties en particulieren kunnen initiatieven ontplooien om een breder publiek in aanraking te brengen met het cultureel erfgoed. Vanaf 6 september jl. is het Stimulerings programma naar buiten getreden onder de naam C-culture. C-culture is voor alle leeftijden maar jongeren hebben een streepje voor. Kijk voor meer informatie of een subsidie aanvraag op www.c-culture.nl. Of bel naar 0118-631033. Voor advies en/of hulp bij het indienen van een project op het terrein van het cultureel erfgoed kan contact worden opgenomen met de SCEZ (zie 'Meer informatie over cultureel erfgoed'). De SCEZ is op de hoogte van alle ontwikkelingen op het gebied van het culturele erfgoed in Zeeland. Daardoor kunnen initiatieven voor projecten of samenwerkingsmogelijkheden tussen (erfgoed-)organisaties of particuliere personen mogelijk gecombineerd worden. Meer informatie over cultureel erfgoed www.cultuurnetwerk.nl www.cultuurwijs.nl Voor informatie over projecten en andere activiteiten op liet gebied van erfgoededucatie kunt u contact opnemen met Josien Pootjes, coördinator projecten erfgoededucatie. Ook voor advies en/of hulp bij liet indienen van een project voor C-culture kunt u niet haar contact opnemen. Zij is bereikbaar op maandag, dinsdag en woensdag via telefoonnummer 0118 670604. U kunt ook mailen: jrn.pootjes@scez.nl.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 32