ARCHEOLOGIE Onderzoek naar kwaliteit van tachtig terreinen Project waardering archeologische terreinen van start Schimmelproject Provinciaal Archeologisch Depot (PAD) Bureau- en veldonderzoek GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Projectarcheoloog Nathalie de Visser (als provinciaal medewerker gedetacheerd bij de SCEZ) gaat de komende twee jaar de terreinen 'van archeologische betekenis' op de huidige Archeologische Monumentenkaart (AMK) van Zeeland en een aantal andere terreinen in de provincie waarderen. Dit 'Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland (AMK Zeeland)' is onlangs gestart op 12 november in de Gemeente Schouwen- Duiveland. Bureauonderzoek van Nathalie de Visser ten behoeve van het waarderingsproject van archeologische terreinen. De Archeologische Monumentenkaart Zeeland is gepresenteerd in 1999. Hij bevat alle bekende waardevolle archeologische terreinen van de provincie. De meeste terreinen op deze kaart zijn gewaardeerd en begrensd. Op de kaart komen vier categorieën terreinen voor: 'van zeer hoge waarde', 'van hoge waarde', 'van waarde' en 'van betekenis'. Van de laatste categorie - de zogenaamde AB-terreinen - is nog niet vastgesteld wat de precieze waarde is en wat de werkelijke begrenzing van het terrein is. Het gaat enerzijds om terreinen waarvan op basis van historische gegevens mag worden verwacht dat archeologische sporen aanwezig zijn (met name woon- terpen en vliedbergen) en anderzijds om terreinen waar archeologische sporen zijn aangetoond, maar waarvan niet bekend is of en in welke mate ze nog intact zijn. In het Cultuurconvenant 2001-2004 tussen de provincies en het ministerie van OCenW is vastgelegd dat alle AMK's van Nederland volgens dezelfde standaard worden opgesteld. Dit is onder meer van belang om landelijke ongelijkheid in de ruimtelijke afwegingen ten aanzien van archeologische waarden te voorkomen. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) is de eigenaar en beheerder van de kaart, de provincies hebben gebruiksrecht en daaraan zijn verplichtingen verbonden. ROB en provincie dragen samen zorg voor de actualisering van de kaart. Afgesproken is dat op de standaard AMK geen terreinen 'van archeologische betekenis' meer zullen staan. Dat betekent dat al deze terreinen definitief gewaardeerd moeten worden. In totaal zijn er tachtig AB-terreinen in de provincie Zeeland, die gedurende een periode van twee jaar gewaardeerd zullen worden. Dit bestaat meestal uit een oppervlaktekartering en een booronderzoek. Hierbij wordt gezocht naar de begrenzing van het vondstencomplex en ook de gaafheid en conservering ervan worden onderzocht. Aan de hand van de resultaten van het bureau- en veldonderzoek wordt een waardering geformuleerd. Zon waardering houdt in dat eventuele vondstcomplexen of monumenten beoordeeld worden aan de hand van scores. Hierbij wordt gekeken naar de beleving, de fysieke kwaliteit en de inhoudelijke kwaliteit van het monument. In de volgende Zeeuws Erfgoed meer hierover. De geformuleerde waardering wordt gerapporteerd aan de ROB. Hierbij worden de terreinen die afgevoerd zijn en die gewaardeerd zijn toegelicht. Belangrijk hierbij is ook de (nieuwe) begrenzing van het terrein. De ROB gaat de resultaten van het project vervolgens goed- of afkeuren. Indien het project goedgekeurd is wordt het bij Gedeputeerde Staten van de provincie vastgesteld. In 2000 is er een actieve schimmel geconstateerd op archeologische voorwerpen en op en in de depotdozen van het Provinciaal Archeologisch Depot (PAD). Dit door de SCEZ beheerde depot bevindt zich sinds 1999 in de bunker onder de brandweerkazerne in Middelburg. Deze bunker was oorspronkelijk bedoeld als provinciaal com mandocentrum in tijden van oorlog. Vanaf 1993 (einde van de koude oorlog) werd de ruimte niet meer gebruikt. In het depot zijn alle archeologische vondsten uit de pro- vincie opgeslagen; het is ook het enige depot op dit gebied in Zeeland. Om verder verval van voorwerpen wegens de schimmel te voorkomen en omdat medewerkers niet in ruimten kun nen werken waar een hoge concentratie schimmel aanwe zig is, is op 1 september 2003 in het PAD een 'schimmel project' van start gegaan. Dit project duurde ongeveer twee maanden. Het onderzoek bestaat in eerste plaats uit een bureauonderzoek. Hierbij worden zoveel mogelijk gegevens verzameld (o.a. uit het Zeeuws Archeologisch Archief van de SCEZ, van oude kaarten, geologische- en bodemkaarten, luchtfoto's, maar ook informatie over verstoringen in de bodem). Aan de hand van de resultaten daarvan kan al worden besloten om het terrein af te voeren of op te waarderen. Indien meerdere bewijzen geleverd dienen te worden, volgt een veldonderzoek. Zeeuws Erfgoed 4

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 4