1 ARCHEOLOGIE Zuid-Beveland Zegelstempel uit 's-Heer Abtskerke w Zf.f.uwsch-Vlaanderen Haardwang IJzendijke/Oudeland Bloemen voor amateur-archeoloog J.A. Hubregtse 1 1 II 1 1 Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland Onderzoek rond het hof Ravesteyn (Grijpskerke) Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN In de omgeving van 's-Heer Abtskerke vond de heer J J. Verrips een spitsovaal zegelstempel met draagoog Het messing stempel dateert uit de veertiende eeuw. Het heeft als voorstelling een staande Maria met Christuskind en het opschrift "S' Will'm sacerdot" (sigillum Willem sacerdotum). De aanduiding 'sacerdot' wijst erop dat Willem een geestelijke was (sacerdotaal betekent priesterlijk). De heer Arco Willeboordse (Gemeente Sluis) gaf een vondstmelding door van de heer Eddy de Smit te IJzendijke. Omstreeks 1970 vond hij een zandstenen haardwang, voorstellende een bebaard mannenhoofd, bekroond met een sokkel. Het voorwerp werd aangetroffen tijdens graafwerkzaamheden voor de aanleg van een elektriciteitskabel, omgeving Krommeweg bij de buurtschap Oudeland tussen Sasput en IJzendijke. De afmetingen zijn: h 16,5 cm, br. ca. 9 cm, d. ca. 9,3 cm. De datering is vermoedelijk zeventiende eeuw. Zaterdag 27 september hield de AWN-afdeling Zeeland een excursie naar Schouwen-Duiveland. Hoofddoelen waren het burgterrein in Burgh en de expositie over de befaamde Burghse onderwijzer en amateur-archeoloog J.A. Hubregtse (1878-1940) in - heel toepasselijk - het museum De Burghse Schoole. Ook de Plompe Toren werd bezocht. Bestuurslid Dicky de Koning-Kastelijn legde namens de afdeling bloemen op het graf van Hubregtse op het Burghse kerkhof. Het graf van 'meester Hubregtse' heeft geen steen of ander herkenningsteken. Een monumentje te zijner ere was ten tijde van de excur sie echter in de maak. Als deze Zeeuws Erfgoed verschijnt is er naar verwachting een aan Hubregtse gewijde bronzen plaquette geplaatst in de kruidentuin van De Burghse Schoole. komst was bedoeld voor de vele medewerkers aan het project, onder wie een flink aantal AWN'ers. Dankzij de booronderzoeken zijn de grachten van de buitenplaats aangetoond en tevens sporen van bebouwing, ook op andere delen van het terrein. Dat booronderzoek zo zijn beperkingen heeft bleek bij het uitgraven van een vijver: de graafmachine legde een grote afvalput bloot waarin zich voornamelijk aardewerk bevond uit het einde van de achttiende tot en met de eerste decennia van de twintigste eeuw. Dit materiaal is nu bijna volledig gewassen en gesorteerd. Tijdens de schervenavonden die tweemaal per maand worden gehouden zoeken de deelnemers de scherven bijeen en zetten de voorwerpen met tape in elkaar. De laatste schervenavond van dit jaar wordt gehouden op 16 december op de locatie Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg (Provinciaal Archeologisch Depot). 1 Haardwang uit de omgeving Krommeweg/Oudeland. Veertiende-eeuwse zegelstempel, gevonden bij 's-Heer Abtskerke. Rechts is de afdruk van het stempel te zien. Dicky de Koning- Kastelijn legt een boeket op het graf van amateur-archeoloog 'meester Hubregtse' (1878-1940) in Burgh. Op 23 augustus werden tijdens een feestelijke bijeen komst de voorlopige onderzoeksresultaten van het project 'Ravesteyn' getoond. Deze presentatie omvatte vele vondsten en de nieuwe inrichting van het terrein naar het oorspronkelijke achttiende-eeuwse voorbeeld. De bijeen- Op elke eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in het archeologisch depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 6 januari, 3 februari en 2 maart 2004 van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologische vondsten dient altijd te geschieden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedo cumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm.van.dierendonck@scez.nl. Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 7