Van de consulent Gidsen door de Zeeuwse geschiedenis HKW-Cultuurfonds ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA De cursus 'Wonen in een monumentenpand', deze keer gewijd aan de woonhuismonumenten in Vlissingen, behoort inmiddels al weer tot het verleden. Op welke monumentenstad de cursus - na drie maal Middelburg, na Zierikzee en na Vlissingen - zich in het seizoen 2004 2005 zal richten, is nu nog niet uitgemaakt. Intussen wordt ook nagedacht over andere thema's die zich ervoor lenen om in de vorm van een cursus aandacht te krijgen. Suggesties op dit punt zijn altijd welkom. Met tevreden heid kan worden teruggezien op de 17de Historische Studiedag onder de titel 'Storm over Zeeland' van 31 oktober jl. Dat was een product van samenwerking tussen de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De dag vormde een waardige bijdrage aan de activiteiten ter herdenking van de februariramp van 1953. Het is de bedoeling dat de (meeste) lezingen van de dag te zijner tijd worden gepubliceerd in Nehalennia. Tegelijk is 2003 tot het einde toe ook nog steeds het nationale jaar van de boerderij. Over enkele van de Zeeuwse activiteiten in dit themajaar valt elders meer te lezen. Het aan de boerderij gewijde jaar heeft niet alleen veel los gemaakt, het kostte ook flink wat tijd. Tijd die soms in mindering kwam op enkele reguliere werkzaamheden. Nu het jaar ten einde loopt is het goed die draad weer op te pakken. Zo is het onder andere het plan om de contacten met de heem- en oudheidkundige organisaties weer aan te halen. In januari 2004 hoop ik met alle desbetreffende besturen een afspraak te maken voor een periodiek bezoek. Intussen heeft één van de organisaties een mijlpaal bereikt die hier niet onvermeld mag blijven. Op 13 en 14 september jl. heeft de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten in Hulst het 75-jarig bestaan gevierd. Een gebeurtenis die een felicitatie meer dan waard is! Wie, vooral als amateur, onderzoek doet naar de Zeeuwse geschiedenis heeft vaak behoefte aan een lei draad. Een hulpmiddel bij de oriëntatie vooraf op een bepaald thema van onderzoek, maar vooral bij de feitelijke uitvoering daarvan. Al geruime tijd geleden heeft de vroegere Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland daarin willen voorzien door zon hulpmiddel uit te brengen onder de titel Gids voor historisch onderzoek in Zeeland, onder redactie van A.C. Meijer, L.R. Priester en H. Uil. Deze in 1991 verschenen gids is weliswaar op enkele punten inmiddels wat verouderd en bovendien uitverkocht, maar vormt toch nog altijd een belangrijke leidraad op uiteen lopende terreinen van de Zeeuwse geschiedenis. Heel ver schillende bronnen komen aan bod, en hun bruikbaarheid wordt geïllustreerd aan de hand van voorbeelden van con creet uitgevoerd onderzoek. Of en in welke vorm het wel licht komt tot een heruitgave van deze gids, is momenteel onduidelijk. Een meer specifiek gericht hulpmiddel kwam in 1998 op de markt: Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken, onder redactie van L.M. Hollestelle, A.P. de Klerk, H. Uil en A. van Waarden Koets. Hierin wordt de beginnende onderzoeker geholpen bij het nemen van een belangrijke hindernis, zeker voor wie zich met de periode voor 1800 wil bezighouden. Hem wordt allereerst geleerd archiefstukken te transcriberen, te ontcijferen; en vervolgens om die te interpreteren, te begrijpen. Men kan de gids zelfstandig gebruiken, maar ook als werkboek bij een cursus op dit terrein. Een even nuttige leidraad vormt de gids die in 2002 verscheen onder de titel Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten (eindredactie A.P. de Klerk). Aan de hand van voorbeel den uit vrijwel alle Zeeuwse archieven, 34 oude kaarten of kaartfragmenten, wordt duidelijk gemaakt hoe je de oude kaart zinvol als bron van onderzoek kunt gebruiken. Voor bepaalde thema's van onderzoek is die oude kaart onontbeerlijk. Los daarvan kan zon kaart natuurlijk ook heel fraai en decoratief zijn. Recent werd een nieuw hulpmiddel aan deze serie van Zeeuwse gidsen toegevoegd: Zeeuwen gezocht, een onder redactie van Leo Hollestelle en Albert Meijer samengestelde Gids voor stamboomonderzoek in Zeeland. De 240 pagina's grote gids is een uitgave van het Zeeuws Archief in Middelburg en het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. De lezer wordt aan de hand genomen bij de spannende, maar soms moeizame zoektocht naar Zeeuwse voorouders. In de eerste hoofdstukken komen de meer algemene archiefbronnen aan de orde. De volgende hoofdstukken zijn meer thematisch van invalshoek en wij zen op meer specifieke bronnen. Tal van praktijkvoorbeel den maken de gids tot een nuttig en levendig hulpmiddel. Met Zeeuwen gezocht is zeker niet de laatste gids voor de onderzoeker van de Zeeuwse geschiedenis verschenen. Sinds 1999 kent de Heemkundige Kring Walcheren (HKW) de driejaarlijkse HKW-Cultuurfondsprijs. In 2001 werd deze prijs voor de eerste maal uitgereikt. Winnaar was Frans van den Driest uit Serooskerke. Het is de bedoeling dat de prijs in 2004, tijdens de eerstkomende jaarvergadering van de kring in april, voor de tweede keer wordt uitgereikt. Het bestuur van de HKW roept daarom nu alvast op kandidaten voor te dragen voor deze prijs. De voordracht moet vergezeld gaan van een bijlage met de persoons- en adresgegevens van de kandidaat en een korte beschrijving van diens verdiensten. De voordracht dient te voldoen aan het 'Reglement toekenning prijs HKW-Cultuurfonds'. De tekst van dit reglement valt te lezen op de website van de HKW: www.hkwalcheren.nl. De juryleden zijn: ir. P.C. Dekker, namens de Bond van Nederlandse Architecten, afdeling Zeeland, drs. A.P. de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening bij de SCEZ, en drs. C. Kostense, voorzitter van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Voordrachten moeten worden gericht aan het secretariaat van de Heemkundige Kring Walcheren, Toorenvliedtwegje 4, 4335 HE Middelburg, en dienen uiterlijk 17 februari aldaar te zijn ontvangen. Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 8