3» Veilig werken in en op monumenten Zaterdag 8 mei 2004 Nationale Molen- en Gemalendag ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA In september 2003 verscheen de brochure Veilig werken in en op monumenten, een gezamenlijk product van de Monumentenwacht Nederland (waarbij ook de monu mentenwacht van de SCEZ is aangesloten) en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De brochure gaat in op het treffen van voorzieningen voor het verrichten van bouwkundige inspecties en het uitvoeren van klein schalige (nood)reparaties aan monumentale panden. De monumentenwacht van de SCEZ draagt zorg voor een veilige en gezonde werkomgeving voor de wachters, niet alleen op kantoor en onderweg maar ook op locatie: rond en op de te inspecteren monumentenpanden dus. De SCEZ onderschrijft dan ook ten volle de inhoud van deze brochure en zal de afspraken die erin vermeld staan dan ook (steeds stringenter) in de praktijk brengen. Niet alleen de SCEZ, maar ook de eigenaar van een monumentenpand is mede verantwoordelijk voor de werkomstandigheden van de wachters die tenslotte in opdracht van de eigenaar een monumentenpand inspecteren en/of er klein onderhoud aan uitvoeren. De SCEZ adviseert eigenaren van een monumentenpand deze brochure aan te schaffen en aandachtig door te lezen: op die manier wordt duidelijk welke voorzieningen in en op een pand aangebracht dienen te worden opdat de monumentenwacht op goede wijze zijn werkzaamheden kan uitvoeren. De brochure is gratis verkrijgbaar (zolang de voorraad strekt) bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist, telefoonnummer 030-6983456. Op 8 mei draait in Nieuw- en Sint-Joosland de korenmolen Buiten Verwachting. De Nationale Molen- en Gemalendag vindt dit jaar voor de 32ste maal plaats en wordt georganiseerd door de Vereniging De Hollandsche Molen in samenwerking met het Gilde van Vrijwillige Molenaars en de Nederlandse Gemalenstichting. De Vereniging De Hollandsche Molen zet zich al sinds 1923 in om de molens in ons land draai- en maalvaardig te houden in een molenvriendelijke omgeving. Het Gilde van Vrijwillige Molenaars ijvert al meer dan 30 jaar om gemotiveerde mannen en vrouwen op te leiden tot gediplomeerd vrijwillige molenaar. De Vereniging De Hollandsche Molen examineert de kandidaat vrijwillige molenaars. Het is voor de vierde keer dat er ook wordt samengewerkt met de Nederlandse Gemalen Stichting. Voor informatie over deelnemende molens aan deze Nationale Molen- en Gemalendag en de activiteiten die in en rond de molens worden georganiseerd, kunt u in april de website van De Hollandsche Molen raadplegen: www.molens.nl. Daar wordt per provincie gerangschikt, een compleet overzicht van de deelnemers geplaatst. De Nationale Molen- en Gemalendag vindt dit jaar plaats op zaterdag 8 mei. Op deze dag zullen ruim 600 molens en tientallen gemalen in heel Nederland worden opengesteld voor het publiek. De molens die meedoen zijn herkenbaar aan een blauwe wimpel. Het wordt deze keer een bijzondere editie: de Vereniging De Hollandsche Molen geeft dit jaar tijdens de Nationale Molen- en Gemalendag namelijk het officiële startsein voor een grote ledenwerfcampagne. Momenteel wordt er gewerkt aan een idee om het begin van de campagne op een spectaculaire manier vorm te geven. Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 10