Terugblik op Open Monumentendag 2003 Evaluatie OMD-comités in Zeeland De special, flyer en de SCEZ-site Kleurplaatwedstrij d en de puzzel op de site Vooruitblik Open Monumenten Dag 2004 ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA Op zaterdag 13 september 2003 werd voor de zeventiende keer de Open Monumentendag (OMD) gehouden. Overal in het land, in circa 390 gemeenten, werden monumenten opengesteld en vonden rondleidin gen, jeugdactiviteiten of concerten plaats. Naar schatting 850.000 mensen zijn op de been geweest, 50.000 meer dan in 2002! Niet alleen het stralende weer speelde een rol, ook het landelijke thema zelf, 'boerenbouw' - een thema waarmee Zeeland goed uit de voeten kon -, was goed gekozen. De OMD sloot met dit thema aan bij '2003 Jaar van de Boerderij', dat aandacht vroeg voor het behoud van historische boerderijen en hun erven. Allerlei aspecten van het platteland, de landbouw en de landelijke bouwkunst kwamen dan ook aan bod. Zo waren er, meer dan gebruikelijk het geval was, agrarische en aan de sector verwante gebouwen opengesteld. De SCEZ had samen met de plaatselijke comités in Zeeland en de landelijke Stichting Open Monumentendag hard gewerkt aan een Zeeuwse invulling van deze Open Monumentendag. De SCEZ organiseerde enkele bijeenkomsten met de OMD-comités, waar erva ringen van de comités werden uitgewisseld. De landelijke stichting OMD werd uitgenodigd een voorlichtings bijeenkomst te organiseren in het historische stadhuis van Goes. Deze bijeenkomsten werden dan ook als stimulerend, zeer leerzaam en nuttig ervaren. Zeeland bestaat momenteel uit dertien gemeenten, die in principe elk een eigen OMD-comité zouden moeten hebben. Dit comité wordt in de meeste gemeenten 'getrokken' door de ambtenaar die zich met monumentenzorg bezighoudt. De comités hebben uitleg gekregen over de SCEZ en de haar provinciaal toebedeelde coördinerende taak in de Open Monumentendagen over de periode 2001-2004. De bijeenkomsten werden bezocht door de Gemeenten Noord-Beveland, Goes, Middelburg, Tholen, Kapelle, Reimerswaal, Sluis en Schouwen-Duiveland. De ontbrekende gemeenten noemden als belangrijke oorzaak van hun afwezigheid het ontbreken aan financiële middelen en/of een tekort aan menskracht; de betreffende monumenteneigenaren wilden echter heel graag meedoen. Enkele van de afwezige gemeenten hebben op zeer beperkte wijze wel hun medewerking verleend aan de totstandkoming van de special Open Monumentendag 2003. Het programma van de Zeeuwse Open Monumenten dag is door de SCEZ gepubliceerd als special die meegestuurd werd naar de abonnees van Zeeuws Erfgoed. Hij was ook gratis te verkrijgen bij bibliotheken, VVV-kantoren, gemeentehuizen en bij enkele belangrijke monumenten op de dag zelf. Zowel de nieuwsbrief als de special waren terug te vinden op de website van de SCEZ. Op deze site kon men terecht voor meer actuele en gedetailleerde informatie over de Zeeuwse monumenten en de georganiseerde activiteiten op die dag. Via een advertorial, die in week 37 in de Zeeuwse huis-aan-huisbladen verscheen en door middel van een opvallende en kleurrijke flyer werd de Zeeuwse bevolking gewezen op steden en dorpen in de provincie Zeeland waar monumenten te bezichtigen waren op de Open Monumentendag. Over de gebeurtenissen rond de kleurplaatwedstrijd en de puzzel op de website hebben we uitgebreid verslag gedaan in het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed. Toch willen we jullie een foto van de prijswinnaars niet onthouden Wij kunnen in Zeeland met trots terugkijken op een geslaagde Open Monumentendag in 2003. De SCEZ dankt iedereen hartelijk die een bijdrage heeft geleverd aan het welslagen van deze dag. Natuurlijk rekenen we op uw medewerking voor 2004. In 2004 willen we op dezelfde manier verder gaan als in 2003, voor wat betreft de Zeeuwse OMD-activiteiten. In 2004 vallen de Open Monumentendagen in het weekend van 11 en 12 september; ze zullen in het teken staan van de 'verdediging'. De Open Monumentendagen sluiten met dit thema aan bij de herdenking van de 300ste sterfdag van de beroemde Nederlandse vestingbouwer Menno van Coehoorn. In heel Nederland zullen dat weekend monumenten van militaire verdediging centraal staan. Er zal veel aandacht zijn voor vestingsteden en voormalige linies en stellingen met hun forten en voor kazematten, inundatiesluizen en kanalen. Maar ook kastelen, burchten en borgen, Romeinse linies, torens, poorten, kruithuizen en kazernegebouwen, in hun oorspronkelijke, gerestaureerde, vervallen of hergebruikte staat, zullen aan bod komen. De winnaars van de kleurplaatwedstrijd. Van links naar rechts Cherique Kooman (11 jaar, Stephanie de Keijzer (9 jaar), Sarah van de maas (8 jaar) en Kiki Breukers (7 jaar). Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 11