Onderzoek naar provinciaal fonds voor behoud monumentale gebouwen Aandacht voor boerderijen niet ten einde gMONUMENTENWACHT ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGiVl O N UMEN TEN WACH 1 MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Tijdens zijn speech bij de afsluiting van het Jaar van de Boerderij heeft gedeputeerde Harry van Waveren aangegeven dat de Provincie Zeeland zal onderzoeken in hoeverre het mogelijk is in Zeeland samen met andere partijen een fonds op te richten voor het behoud van waardevolle historische gebouwen (waaronder ook boerderijen). Misschien kan Zeeland dan weer in de pas lopen met andere provincies waar dergelijke fondsen al bij elkaar zijn gebracht of waar men hard op weg is. Het gaat eigenlijk om een landelijk initiatief van het Nationaal Restauratiefonds (NRF) en het Prins Bernhard Cultuurfonds (PBC). Zij hebben een nieuw fonds gesticht om gemeentelijke en provinciale monumenten te kunnen behouden, alsmede panden in beschermde stads- en dorpsgezichten. Deze categorieën vallen immers vaak buiten de boot. De voorwaarde die door NRF en PBC aan de provincies is gesteld, is dat zij hun relatieve aandeel in het fonds moeten weten te verdubbelen, bijvoorbeeld door middel van sponsering door bedrijfsleven of andere geldschieters. Vervolgens kunnen de provincies dan uit deze pot naar rato laagrentende leningen krijgen. Het fonds wordt op peil gehouden door het terugstorten van rente en aflossingen. Het beheer van de middelen blijft bij het NRF en het PBC, terwijl onafhankelijke provinciale commissies adviseren over de besteding van het geld. Inmiddels hebben Noord-Holland, Friesland, Groningen en Noord-Brabant de vastgestelde bedragen voor hun provincie bijeengebracht. De andere provincies hebben nog tot 1 juli de tijd om dat te doen. Op 20 november 2003 werd in Heinkenszand door gedeputeerde Harry van Waveren het Jaar van de Boerderij afgesloten. Van Waveren constateerde dat het afgelopen jaar voor de Zeeuwse boerderij zeer vruchtbaar is geweest. De vele lezingen, rondleidingen, publicaties en andere manifestaties hebben ongetwijfeld de waardering voor en de kennis over de historische boerderijen doen toenemen. Het College van Gedeputeerde Staten wil in ieder geval prioriteit blijven geven aan de instandhouding van dit erfgoed. Maar de provincie is slechts één partij die een rol speelt bij het behoud van ons agrarisch erfgoed. Voor de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie, de Boerderijenstichting Zeeland, de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, de SCEZ, het Bureau voor Toerisme Zeeland en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten is eveneens een rol weggelegd. Van Waveren prees de rol die genoemde organisaties het afgelopen jaar hebben vervuld en riep deze organisaties op om na 2003 door te gaan met activiteiten die het behoud van de Zeeuwse boerderijen tot doel hebben. De gedeputeerde kondigde vervolgens een aantal concrete stappen aan die de provincie zal zetten om de woorden met daden te ondersteunen. 1. Een pilot, waarbij problemen m.b.t. de instand houding van de Zeeuwse boerderij worden onderzocht. De pilot zal resulteren in aanbevelingen voor nieuw beleid ter bevordering van de instandhouding van deze boerderijen. 2. GS heeft opdracht verleend aan de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek voor een nadere inventarisatie van de historische boerderijen in Zeeland. 3. GS heeft een streekplanherziening Vitaliteit en Kwaliteit in voorbereiding. In het kader van de vitaliteit van het platteland wil GS in het streekplan de mogelijkheid opnemen, dat een bouwblok extra verruimd mag worden indien er zich waardevolle historische schuren op het erf bevinden die niet meer efficiënt voor agrarische doeleinden gebruikt kunnen worden. 4. In het kader van deze streekplanherziening wordt ook de regeling voor zogenaamde Nieuwe Economische Dragers aangepast, zodat het eenvoudiger wordt om extra economische pijlers bij een agrarisch bedrijf te ontwikkelen. 5. Tevens overweegt Van Waveren GS voor te stellen om het mogelijk te maken dat in vrijgekomen agrarische bedrijven met waardevolle historische gebouwen - waar dus geen agrarische activiteiten meer plaatsvinden - naast de boerderij zelf, ook in de schuren het gebruik voor woningbouw mogelijk te maken. Ook hierbij is het noodzakelijk om uit te kunnen gaan van een lijst met waardevolle historische boerderijen en deze in het streekplan op te nemen. Volgend jaar zal het provinciale cultuurbe leid voor de periode 2005-2008 worden uitgezet. Ook hierin zal het behoud en de ontwikkeling van het culturele erfgoed een belangrijke plaats krijgen. Al met al moeten deze stappen de aandacht voor historische boerderijen vasthouden en krijgt het Jaar van de Boerderij een vruchtbare en noodzakelijke follow-up. Van Waveren sloot het jaar af onder dankzegging aan al die organisaties en particulieren die samen '2003 Jaar van de Boerderij' tot een succes hebben gemaakt. Harry van Waveren, gedeputeerde voor cultuur en ruimtelijke ordening in de provincie Zeeland, vraagt om blijvende aandacht voor de Zeeuwse (foto Stichting Landschapsbeheer Zeeuws Erfgoed 13

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 13