Presentatiedag Platform Maritiem Erfgoed Zeeland MONUMENTENZORG Het grafmonument voor de Evertsens in Middelburg ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN De schaarse mogelijkheden die er nog zijn moeten van alle kanten bekeken worden. Zoals altijd zijn tijd en geld de belangrijkste factoren. En het is kort dag. Rekening moet worden gehouden met de locatie, in dwingende rangorde: Zeeland - Zeeuwsch-Vlaanderen - Kanaalzone. Vast staat dat het terrein van Heros, en daarmee ook Sluiskil, geen optie meer is. Het doel om toch een museum van de Kanaalzone te verkrijgen moet wel duidelijk voor ogen staan. Er moet dan in de Kanaalzone een (bestaande) lokaliteit te vinden zijn, die ook bruikbaar gemaakt kan worden voor huisvesting. Daartoe lijken mogelijkheden te bestaan. Maar dit vereist niet alleen een grondige voorbereiding, maar ook veel tijd en deskundig heid. Daarbij zal er ook voldoende politiek draagvlak moeten bestaan bij de Provincie Zeeland en de Gemeente Terneuzen. De SCEZ en de Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland zullen in ieder geval - ondanks de weinige nog beschikbare tijd en de beperkte capaciteit van de werkgroep - hun uiterste best doen om te vechten voor deze laatste optie. Als echter ook deze laatste mogelijkheid niet haalbaar zal blijken, zal de installatie moeten verhuizen naar België, naar het Museum voor Industriële Archeologie en Textiel te Gent, en vergaat voor Nederland, Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen een eenmalige kans. Het is heel goed om op de vele windmolens die ons land nog heeft, zuinig te zijn en niet minder op de zeker nog tweeduizend boerderijen die eigenlijk beschermd moesten worden. Maar voor dit unicum van nationale waarde moet er toch een inspanningsverplichting bestaan die het lokale belang van de Kanaalzone verre overstijgt. Alle krachten bundelen dus, dan is er nog uitzicht op behoud. Politiek, laat van u horen! Detail van het marmeren bedieningspaneel met Jugendstilmotief (foto Jos Bleijenbergh). In aansluiting op het artikel over dit onderwerp in Zeeuws Erfgoed van september 2003 het volgende. Met de heren S. Gideonse en J. Wieman (namens het kerk bestuur) en Doeke Roos werd op 17 januari een oriënterend bezoek gebracht aan het monument. Dat heeft duidelijk betere tijden gekend. Beschadigingen (ten gevolge van vandalisme, stoten en/ of verplaatsen) zijn in de meeste gevallen slordig gerestaureerd; ook is het monument vervuild, deels door neerdwarrelend stof, deels door aanrakingen. Volgens Doeke Roos bezat het vroeger een achterplaat van zwart marmer, en bevinden zich onder het grafmonument geen twee maar vier loden kisten met de stoffelijke resten van Cornelis de Oude, Johan, Cornelis de Jonge en Gelijn Evertsen. Ook stond er vroeger een 1,2 meter hoog smeedijzeren hek voor, waarvan de middensectie draaibaar was, als toegang tot het graf monument. In contact met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist (waarvan twee deskundigen op 3 maart het monument bezocht hebben) en de Gemeente Middelburg wordt een en ander uitgezocht. Een volgende keer meer over dit bijzonder monument. Een andere gebeurtenis die op zaterdag 17 januari jl. plaatsvond was de presentatiedag van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland. Deze dag werd toepasselijk gehouden in het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen. De belangstelling was erg groot en in verband met de beschikbare ruimte moesten er helaas diverse belangstellenden teleurgesteld worden. De opkomst was divers. Er waren stichtingen aanwezig die zich bezighouden met het behoud van verschillende maritieme aspecten, eigenaren van traditionele oude schepen, een afvaardiging van het Vlaams maritiem erfgoed en andere geïnteresseerden. De bedoeling van de bijeenkomst, die door circa 80 personen werd bijgewoond, was om verschillende maritieme instellingen met elkaar in contact te brengen. 's Ochtends opende gedeputeerde Harry van Waveren de dag met uit te leggen waarom het voor de provincie zo belangrijk is om het maritiem erfgoed te behouden en dat daarom het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland is opgericht. Het platform adviseert de provincie op het gebied van allerlei maritieme zaken. Hierna kwam er een zestal sprekers aan het woord die een korte inleiding gaven over het maritieme erfgoed in Zeeland in het algemeen, over werven en havens, Vlaams maritiem erfgoed, schepen, PR, boeken en musea en uiteraard werd ook de organisatie van het platform besproken. Ook werd er met grote interesse gekeken naar filmbeelden uit de jaren '30 over onder andere visserij en beurtvaart in Zeeland. Tijdens de lunch was er voldoende gelegenheid voor kennismaking en kwamen er al diverse discussies op gang. Na de lunch kon men deelnemen aan een gespreksgroep waarvoor men zich aan het begin van de dag had kunnen opgeven. De meeste belangstelling ging uit naar de gespreksgroep over fondsen, subsidies en de organisatie van het platform. Maar ook de groepen over schepen en die over werven en havens werden goed bezocht. Uit de verschillende gesprekken werd duidelijk dat iedereen toch wel heel blij is dat er nu een aanspreekpunt is dat tevens een adviserende rol ten opzichte van de provincie heeft. Er werden meteen diverse maritieme zaken onder de aandacht gebracht die volgens de deelnemers behouden of ondersteund dienen te worden. Na de afsluiting van deze presentatiedag werd in de brasserie van het muZEEum onder het genot van een drankje nog lang nagepraat over deze zeer geslaagde dag. Zeeuws Erfgoed 15

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 15