Nieuws van musea Zeeuwse musea in Nederlands museumregister Alice in Wonderland KLEUR-rijk gekleed Nieuwe Provinciaal Museumconsulent ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG MUSEA STREEKTALEN Sinds 2000 werkt het Museumconsulentschap (SCEZ) aan de begeleiding van Zeeuwse musea bij deelname aan het Nederlands Museumregister. Dit is een soort 'keurmerk' van de Nederlandse Museum Vereniging en het Landelijk Contact van Museumconsulenten. Doel van het register is het zichtbaar maken, bewaken en verbeteren van de kwaliteit van de Nederlandse musea. Landelijk zijn inmiddels zon 270 musea geregistreerd (herkenbaar aan het bordje "Geregistreerd Museum" bij de entree). Van de circa 25 musea in Zeeland die in aanmerking Een verwondertentoonstelling voor iedereen vanaf 4 jaar Zeeuws Biologisch Museum, van 21 februari tot en met 31 oktober 2004 De tentoonstelling 'Alice in Wonderland', vrij naar het beroemde verhaal van Lewis Carroll, is een ware avonturenreis voor iedereen vanaf vier jaar. In verschillende kamers ontdekt de bezoeker de natuur als een sprookje in werkelijkheid. Dieren en planten hebben de gekste vormen, uitdossingen en geluiden, maar alles heeft een functie. Wie oog heeft voor dit wonderlijke verhaal ontdekt veel bijzondere dingen. Er wordt een beroep gedaan op alle zintuigen in een expositie waarin niets is zoals het lijkt. In de 'Rariteitenhal' vertelt Alice over het begin van haar vreemde reis. Van daaruit leiden halletjes naar de andere kamers, zoals de 'Vreemde vormenkamer' en de 'Onderwaterkamer', waar de zintuigen op scherp worden gebracht. Kleuren, vormen en geluiden zetten de bezoekers op het verkeerde been. Onderweg komen zij de meest bizarre dieren, planten en natuurverschijnselen tegen. Wat heeft een orka te maken met een onderzee boot? Waarom wil het ene dier opvallen met kleuren en de ander zich er juist mee verbergen? Kun je geluid opschrijven? Allemaal vragen die aan bod komen. In de 'Kleurenkamer' kan de bezoeker even bijkomen van al die rare vragen met een wel heel merkwaardige theevisite willen komen voor opname in het Museumregister zijn er op dit moment drie geregistreerd. Daarnaast zijn er acht voorlopig geregistreerd. Inmiddels zijn alle betrokken musea aangeschreven met het verzoek om actualisering van hun informatie. Contactpersoon vanuit de SCEZ hiervoor is Erik van Rossum, te bereiken op maandag en woensdag: (0118) 670 600. We streven er naar voor de zomer weer enkele musea voor te dragen voor opname in het Museumregister en eind 2004 een goed overzicht te hebben over het vervolgtraject. De tentoonstelling is gemaakt door medewerkers van het Natuurmuseum Brabant in Tilburg. Zij werden geïnspireerd door het ruim 130 jaar oude boek dat Lewis Carroll schreef voor het meisje Alice Lidell. Inmiddels is de tentoonstelling bij verschillende natuurmusea in Nederland te zien geweest. Het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle biedt de bezoekers de laatste kans In de heemtuin vindt u gedichten, geïnspireerd op de tentoonstelling Alice in Wonderland. Deze gedichten zijn gemaakt door leden van de schrijversvereniging Pennenvreugd uit Oostkapelle. Kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800 tot 1900 Museum De Schotse Huizen, van 28 maart t/m 7 november 2004 In museum De Schotse Huizen in Veere is in 2004 de tentoonstelling 'KLEUR-rijk gekleed' te zien. Bij streekdrachten denkt men vrijwel automatisch aan een zwart-wit beeld met enkele gouden of zilveren sieraden. De tentoonstelling in De Schotse Huizen laat een geheel andere kant van de streekdracht zien. Zeeland is bijzonder rijk aan streekdrachten geweest. Alle verschillende Zeeuwse drachten in één tentoonstel ling onderbrengen is onmogelijk. Deze tentoonstelling beperkt zich dan ook tot de dracht van het eiland Walcheren in al zijn kleurenrijkdom en sieradenpracht. Die kleurenrijkdom manifesteert zich vooral in de negentiende eeuw. Daarna neemt de kleurenrijkdom af. In het midden en laatste kwart van de negentiende eeuw neemt het gebruik van sieraden toe. Dit geldt zowel voor de vrouwen- als voor de mannendracht. Welgestelde boerinnen konden zich bijvoorbeeld een groot aantal gouden ringen veroorloven en schaften ook voor hun dochters de nodige sieradenpronk aan. Schier eindeloos is de variatie in toegepaste stoffen en kleurenvariaties. In onze eeuw kan men zich nauwelijks een voorstelling maken van de kleurigheid die het straatbeeld op de markt en op zon- en feestdagen moeten hebben gekenmerkt. De ontwikkeling van de dracht wordt getoond aan de hand van reconstructies en originele kostuumonderdelen uit de eigen collectie van het museum, aangevuld met bruiklenen uit diverse andere collecties. In het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed heeft u al kunnen lezen dat Leo Adriaanse is aangetrokken als nieuwe Provinciaal Museumconsulent (tevens sectorhoofd Ontwikkeling, Advisering en Onder steuning). Hij startte zijn werkzaamheden op 2 februari jongstleden en hoopt in de komende maanden alle Zeeuwse musea te kunnen bezoeken voor een eerste kennismaking. Via Zeeuws Erfgoed en via de bijeenkomsten van de Vereniging van Zeeuwse Musea wordt u op de hoogte gehouden van de plannen vanuit het consulentschap. Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 16