Restauratie van een stoc Andere ruimten en heemtuin Tentoonstellingen, activiteiten en educatie ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG MUSEA STREEKTALEN Naast de twee grootste zalen is er nog de entree met een kleine museumwinkel en een filmzaaltje, waar video's getoond worden over opgravingen en andere aspecten van de archeologie. Op de bovenetage worden seizoens tentoonstellingen gehouden. Achter het museum ligt een grote tuin met een keur aan overwegend inheemse planten - een publiekstrekker op zich. Bovendien liggen er de resten van een Romeins tempeltje. Het museum organiseert gedurende elk museum seizoen verscheidene vaste activiteiten. De belangrijkste daarvan zijn een of twee tentoonstellingen, gewijd aan een regionaal-archeologisch of -historisch onderwerp. Daarnaast wordt meegedaan aan landelijke evenementen als het Museumweekend en de Open Monumentendag en regionale en lokale evenementen in de culturele sfeer. Het museum besteedt relatief veel aandacht aan educatie. Deze is overwegend gericht op kinderen. Op het meest elementaire niveau gebeurt dit door middel van groeps rondleidingen. Daarnaast zijn er lesbrieven, speurtochten, museumwijzers en cd-programma's. Tot de speciale educatieve activiteiten behoren deelname aan lessen 'omgevingsverkenning' en een 'schervenochtend en -middag'. Educatieve dienstverlening vindt ook plaats in de vorm van begeleiding van studenten en mondelinge en schriftelijke informatieverstrekking aan derden. Bezo ekadres Ge meentelijk Archeologisch Museum Marktstraat 18, Aardenburg Telefoon 0117-492888 E- mail arch m us @zeelandn et. n l Internet www.gemeentesluis. nl/musea ittjaen maart t/m juni, augustus t/m oktober dinsdag t/m vrijdag 10.00-12.00 uur zaterdag en zondag 13.30-17.00 uur juli: maandag t/m vrijdag 10.00-12.00 uur zaterdag en zondag 13.30-17.00 uur Groepsbezoeken op afspraak, ook mogelijk buiten de reguliere openingstijden Toegangsp rijzen 0 t/m 4 jaar en Museumjaarkaart: gratis 5 t/m 12 jaar, 65+ en groepen: 1,- p.p. 13 t/m 65 jaar: 2,- Een stoc is een Middelnederlands woord uit het gevangeniswezen. In uitgebreide zin kan het woord ook een gevangenis betekenen, maar vaker duidt het een houten voetboei of enkelkluisterhout aan, dat in kerkers gebruikt werd. Zo'n stoc behoort tot de collectie van het Archeologisch Museum in Aardenburg. Het bestaat uit een houten blok met daaraan een hechtingsbout, een ijzeren ketting met dertien schakels en een enkelband. De ronde band heeft verder een scharnier en een speciaal kruissluitstuk. De herkomst van het voorwerp is onduidelijk. Het is naar alle waarschijnlijkheid niet opgegraven, maar mogelijk afkomstig uit het Burgerweeshuis van Aardenburg. Hoe het daar kwam en wat het daar deed is ook al onzeker. Wel zeker is dat voetboeien in de Middeleeuwen bij bestraffingen gebruikt werden. Een Aardenburgse rechtstekst uit circa 1330 noemt het zelfs met name. Een beschuldigde werd op een openbare plaats tegen een paal of muur gezet en gekluisterd in de stoc vastgeketend. Een aantal dagen (meestal drie) werd hij of zij daar aan het misprijzen van de bevolking overgeleverd. Een dergelijke schandestraf benadrukte de eerloosheid van de bestrafte. Meestal werden mensen in de stoc 'te pronk gesteld' die hun boetes niet konden betalen, een valse getuigenis hadden afgelegd of een reputatie genoten als querulanten en onverbeterlijke vechtjassen. Tot ongeveer de veertiende eeuw werd deze vorm van tepronkstelling met een zekere terughoudendheid, maar vanaf de vijftiende eeuw juist zeer veel toegepast, vaak als additionele straf. De Aardenburgse stoc is altijd in een redelijk tot goede conditie geweest. Het hout begon in de laatste twee jaar door houtworm, micro-organismen en schimmel langzaam maar zeker te vervallen. Eind vorig jaar werd dan ook besloten het voorwerp te restaureren. De restauratie heeft ongeveer een maand geduurd en de voetboei ziet er nu weer goed uit. Gebruiksklaar als het ware. Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 19