A Erkenning Zeeuws STREEKTALEN 'Sik ...Cl f f ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAi benaming klophengst en in Cadzand ook eens Binnenhengst is de Oostburgse benaming. Het WZD geeft knophengst op voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen en voor Walcheren, klophengst is algemeen in heel Zeeland; de benaming verwijst naar de behandeling die de hengst ondergaat: omdat het niet wenselijk is met zo'n paard te kweken, werd de ingedaalde teelbal verbrijzeld met een houten hamer. KLOPHENGST m C'iil'éribufc bnrcnfkw i^js! kMvigsi kiWip^mrJrt pet pak pet peta* pjpar AAI- IP- Deze aflevering besteedt ook aandacht aan de lichaams delen, de eigenschappen i.v.m. lichaamsbouw, houding en karakter, de voortplanting, de ziekten en de behandeling en verzorging. Zeeuws-Vlaamse benamingen zijn bijvoorbeeld breistaarten voor het vlechten van de manen en hunkeren voor hinniken. Hunkeren is een klank nabootsend woord, dat ook in een groot deel van OV voorkomt, naast de ontronde vorm hinkeren in de Denderstreek. Neigen en neien worden in het westen gebruikt en vertonen gelijkenis met het Engelse to neigh. Met de voorbenen harkend over de grond krabben wordt in ZV krauwen genoemd, in Vlaanderen hoor je klauwen, scharten en kappen. Op hol slaan is op de loop gaan of op (de) hol slaan of slagen. In Koewacht zegt men op de rip gaan en in Overslag op de bijs gaan. De nageboorte levert een mooi kaartbeeld op: in het westen heeft Zeeuwsch-Vlaanderen vooral schoon, in het oosten schoonmaaksel. Ook vuil en nageboorte zijn opgegeven. Dat de standaardtaal al langer doorgedrongen is in Nederland dan in Vlaanderen blijkt uit enkele benamingen voor ziekten: de Zeeuwen geven vaker een standaardtalig woord op dan hun Vlaamse collega's: zo wordt rotstraal of hoefkanker opgegeven in Zeeland, in de andere provincies hoor je vooral kankervoet en -poot. Dat het niet altijd zo is, blijkt dan weer uit geraaktheid voor de maandagziekte en strangeljoen voor goedaardige droes. Standaardtalige invloed merk je ook bij de bena mingen voor de baarmoeder: in ZV baarmoeder, elders lijfmoer, matrice of samenstellingen met -bed. Dat zo'n aflevering een schat aan dialectwoorden bevat, is duidelijk. Het materiaal is gepresenteerd in 287 woordenboekartikels, met 104 woordkaarten en 42 afbeeldingen. De woordkaarten visualiseren de mooie en gevarieerde dialectgebieden. Roepwoorden, lokwoorden en vooral het optuigen van het paard en het paardentuig vormen dan de hoofdbrok voor een tweede aflevering over het paard, die in 2005 verschijnt. Na de uiteenzettingen werden de eerste exemplaren overhandigd aan de subsidiërende partijen. Voor de provincie Zeeland nam gedeputeerde J. Suurmond de nieuwe aflevering in ontvangst. Op 22 januari jl. kwam de erkenning van het Zeeuws als officiële streektaal weer even in het nieuws: Omroep Zeeland en de PZC berichtten erover. De regering heeft immers nog altijd geen besluit genomen in verband met de erkenning. Tweeënhalf jaar geleden diende de provin cie Zeeland een aanvraag in. Vorige zomer was er nog contact met het ministerie, en er zou voor 1 november een besluit zijn; later werd de einddatum 1 januari. Maar ook in januari bleef alles stil. De nieuwe deadline is nu 'voorjaar 2004, voor de zomer'. Op 23 januari werd Kees Martens, voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, kort geïnterviewd door de NCRV over het uitstellen van die beslissing. Omdat het over een niet-ingeloste belofte ging, vond NCRV-radio dit een geschikt onderwerp voor hun rubriek 'de belofte' in 'één op de middag' op radio 1 De gedeputeerde Harry van Waveren werd geïnterviewd en omdat men ook van de Zeeuwse bevolking wou horen wat ze van de erkenning vonden, kwam een verslaggever langs in de Schaapskooi in Nisse. Toon Martens, de beheerder van het bezoekerscentrum, en een lerares die er op bezoek was met een klasje uit Goes, konden hun commentaar over het Zeeuws en de erkenning kwijt in de uitzending. Ook mevrouw M.G.E. Koomen uit Ossenisse, CDA-lid van de Tweede Kamer, kwam aan het woord. Zij had contact met het ministerie en beloofde om verde re actie te ondernemen in de richting van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken om hem aan de gedane belof te te herinneren. Of die belofte inderdaad wordt ingelost voor de zomer, hoort u misschien binnenkort. Prof. dr. Magda De-vos, gedeputeerde Van der Mei-ren en gedeputeerde Suurmond na de overhandiging van de eerste exemplaren (foto Tineke De Pauw). Auteurs en subsidiënten poseren voor een groepsfoto (foto Tineke De Pauw). Zeeuws Erfgoed 21

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 21